sobota, 17 marca 2018 r.

Puławy

Puławy: Milion na udziały w nowej spółce miejskiej

Dodano: 22 lutego 2016, 12:56

W najbliższy czwartek puławscy radni zdecydują o powołaniu do życia nowej spółki miejskiej Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Miasto na 2,1 tys. udziałów wyłoży ponad milion złotych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

O tym, że PPN-T zostanie przekształcony w spółkę radni zdecydowali pod koniec stycznia przyjmując uchwałę intencyjną w tej sprawie. Głosowanie zaplanowane na 25 lutego będzie prawdopodobnie tylko formalnością.

Zgodnie z założeniami, spółka w momencie powołania będzie miała kapitał zakładowy w wysokości miliona i 50 tysięcy złotych. Tyle właśnie z miejskiej kasy za swoje 2100 udziałów zapłaci miasto, przy czym Puławy będą jedynym udziałowcem.

Dzięki tej zmianie Park ma otrzymać możliwość szerszej aplikacji o środki unijne związane z rozwojem przedsiębiorczości. Atutem ma być także skoncentrowanie zarządzania tą instytucją, za które będzie odpowiadać prezes wraz z - prawdopodobnie - trzyosobową radą nadzorczą.

Dotychczas PPN-T miał dwie szefowe, dyrektor Justynę Orzeł-Szczepańską oraz Annę Pacochę, prezesa spółki Nieruchomości Puławskie. Te ostatnie nie są „instytucją otoczenia biznesu”, co miało ograniczać korzystanie z dostępnych programów dedykowanych tego rodzaju parkom. Uzyskanie podmiotowości tę przeszkodę ma usunąć.

Wiadomo już, że powstanie nowej spółki pociągnie za sobą koszty. Poza koniecznością powołania prezesa i rady nadzorczej, utworzony zostanie etat głównego księgowego. Na razie w PPN-T pracuje 12 osób, z czego 8 na umowach o pracę, a 4 na zleceniach. Niewykluczone, że potrzebne będą kolejne.

- Wzrost zatrudnienia w spółce przebiegać będzie proporcjonalnie do wzrostu uruchamianych usług i przychodów z tego tytułu - czytamy w uzasadnieniu do uchwały powołującej spółkę.

Jak dotąd ilość przychodów nie wystarczała na pokrycie wydatków. Według najnowszych analiz, pierwszym rokiem, który Park może zakończyć dodatnim wynikiem finansowym ma być 2019. Precyzyjniej - obliczono, że na pewno nie stanie się tak wcześniej, ale jest szansa na to, że za 3–4 lata PPN-T wyjdzie na prostą.

Cele te same

Cele stawianie przed puławskim Parkiem nie zmienią się. Cały czas chodzi o tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, pomoc w rozwoju nowych firm, tworzenie połączeń pomiędzy nauką, a biznesem oraz pozyskiwanie na to wszystko wszelkiego rodzaju dotacji zewnętrznych.

Gość
Gość
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 lutego 2016 o 12:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zaraz zaraz. Widzę tu pewien dysonans. Wszyscy do tej pory mówili, że Park to pomnik PO i związanych z nimi ludzi. Teraz raptem to ostoja PiSu. Załoga PPNT to przecież ludzie zatrudnieni za poprzedniej ekipy. Więc może ktoś mnie oświeci jak to jest/będzie naprawdę??
Rozwiń
Gość
Gość (23 lutego 2016 o 11:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tu chodzi o ciepłe posadki dla zasłużonych żołnierzy pislamu. Taka to filozofia.
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 15:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To miasto ma jeszcze dopłacić ponad milion zł za i tak swój majątek? Ja już tu niczego nie rozumiem. Ile do tej pory dołożyliśmy do tej zabawki Grobla??? Chce wiedzieć bo to moje pieniądze i nas wszystkich, a nie pana, panie Grobel!

Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 15:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panie Grobel, wysoka Rado.  Więcej takich trafionych inwestycji. Więcej stołków dla nowych i starych posłusznych koalicjantów. Więcej zabaweczek grobla. Ale pod warunkiem ze pan za to zapłaci- z własnych prywatnych pieniędzy.

Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 14:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
,,Jak dotąd ilość przychodów nie wystarczała na pokrycie wydatków" - to z czego będzie na wynagrodzenie dla prezesa i rady nadzorczej?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!