sobota, 24 lutego 2018 r.

Puławy

Puławy na czele rankingu zamożności

Dodano: 4 lutego 2017, 17:17

W rankingu uwzględniono wszystkie gminy w Polsce
W rankingu uwzględniono wszystkie gminy w Polsce

Według danych Ministerstwa Finansów, miastem o najwyższych dochodach z podatków na jednego mieszkańca w województwie lubelskim są Puławy, które wyprzedziły m.in. Lublin, Białą Podlaską i Chełm. Wśród gmin najbogatszy w regionie jest Puchaczów w powiecie łęczyńskim.

W rankingu uwzględniono wszystkie gminy w Polsce. Najbogatszą z nich jest Kleszczów w woj. łódzkim, którego kasę zasila kopalnia węgla brunatnego i elektrownia „Bełchatów”. Tam wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca wyniósł w tym roku ponad 34 tys. zł, co jest krajowym ewenementem. Wśród miast prowadzą Polkowice, gdzie dochód na mieszkańca przekracza 6,1 tys. zł. Warszawa z kwotą 3,1 tys. zł znalazła się na 43. miejscu i jednocześnie pierwszym wśród miast wojewódzkich.

W województwie lubelskim najwyżej notowaną gminą (miejsce 16.) jest Puchaczów w powiecie łęczyńskim, a to za sprawa kopalni węgla kamiennego w Bogdance. Tam dochód podatkowy na mieszkańca wynosi obecnie nieco ponad 4 tys. zł.

Wśród miast Lubelszczyzny najwyższą lokatę zajmują Puławy (117. w kraju), znane z rozwiniętego przemysłu chemicznego, gdzie dochód na mieszkańca przekracza 2,2 tys. zł. Kolejne miejsce zajmuje Terespol (129) z wartością 2,2 tys. zł, a trzeci Lublin (337) z 1,7 tys. zł. Wśród miast wojewódzkich Lublin uplasował się na 13. miejscu – wyprzedził Białystok, Bydgoszcz i Gorzów Wielkopolski.

W pierwszym tysiącu rankingu znalazło się jeszcze 18 miast naszego województwa. To: Dęblin (508 miejsce), Łuków (550), Lubartów (619), Krastynastaw (650), Stoczek Łukowski (675), Włodawa (706), Chełm (725), Biała Podlaska (747), Radzyń Podlaski (757), Biłgoraj (796), Zamość (813), Świdnik (866), Piaski (881), Łęczna (883), Nałęczów (895), Hrubieszów (932), Parczew (981) i Janów Lubelski (982).

Jedną z najbiedniejszych gmin w naszym województwie i całym kraju jest Tarnawatka (2426 miejsce) w powiecie tomaszowskim z dochodem 602 zł na mieszkańca. Wśród miast najniższe dochody z podatków notuje leżący w powiecie lubartowskim Kock (2416 miejsce i 612 zł). (rs) 

Czytaj więcej o: pieniądze Puławy
Zaangażowany
Użytkownik niezarejestrowany
mn
(35) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Zaangażowany
Zaangażowany (10 lutego 2017 o 17:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co z tego, że jest dochód, skoro przeznaczany jest nie wiadomo na co. Przecież można go przeznaczyć na bardziej społęcznie uzyteczne cele, np. Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Pomnik Prezydenta Lecha Kaczyńskiego powinien stanąć przed siedziba władz miasta, a pomnik wszystkich ofiar na cmentarzu wojskowym. Ponadto imieniem PRezydenta Lecha KAczyńskiego powinno się nazwać odpowiedni ciąg komunikacyjny przez miasto, nie mówię o trasie z zachodu na wschód, bo trzeba by "zabrać" ulice Marszałkowi Piłsudskiemu, ale ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego biegnąca od Żyrzyna do Parchatki jest moim zdaniem pomysłem rozsądnym. Dobrze by było, gdyby młodzi działacze społęczni tavy jak radny Kwapiński czy radny Matras podjęli sie pilotowania tej inicjatywy, myślę, że wielu mieszkańców Puław wsparłoby ją zarówno finansowo, jak i zbieraniem podpisów. To lepsze, niż wybrakowane mariny, czy puste ppnt.
Rozwiń
Gość
Gość (10 lutego 2017 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PKS wykończyli busiarze spod Cauflandu, a raczej ludzie, którzy przesiedli się do nich. Cóż biznes to biznes. Plac został przejęty w zeszłym roku i w ciągu kilku miesięcy nie da się postawić czegokolwiek. Moim zdaniem powinien tam powstać budynek uwzględniający przystanek autobusów dalekobieżnych, tj. z małą poczekalnią, toaletą i np automatem na kawę. Po jednostce powstały dziwne sklepy i sklepiki, bo Galeria Zielona wywaliła takie czynsze, że kto może to stamtąd spieprza gdzie się da. W sumie to nie wiem, co musiałoby tam powstać, by ludzi zadowolić. Tj. wiem, tylko nie mam jakichś paru miliardów, by zrobić to ładnie, funkcjonalnie i holistycznie... ;)
Rozwiń
mn
mn (9 lutego 2017 o 22:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Puławach istnieje sporo podmiotów. Puławski Mostostal (1000 pracowników), fabryka leków dla zwierząt - Biowet, 5 instytutów naukowych, itd. Problemem jest jednak ekipa, która od rządzi od 30 lat, prezydent Grobel zajmował stanowisko już w latach 80.  Miasto nie wykorzystuje atutów, które posiada. Lub je traci, np. prezydent Grobel nie był zainteresowany bezpłatnym przejęciem puławskiego PKS (komunalizacją od Skarbu Państwa). Efekt? Utrata miejsc pracy. Obecnie w centrum miasta jest plac manewrowy dla szkoły jazdy. pusty dworzec straszy.  Podobnie zmarnowano teren po jednostce wojskowej, pozwolono na zabudowanie terenu blaszakami... Jeśli ktoś  zajmuje urząd od kilkudziesięciu lat to przestaje się starać, walczyć.  Będzie tylko trwać.
Rozwiń
Gość
Gość (8 lutego 2017 o 16:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyli że PPNT nie był inwestycją? Dla półgłówków zapewne... Wg mnie lepszą niż aquapark. Na Azotach masz inwestycję rozpoczętą za prawie 400 milionów. Byłaby jeszcze elektrownia za prawie 2mld, ale ten popieprzony PiS dorwał się do władzy. Nepotyzm to plaga całego kraju, a PiS właśnie pokazał, że będzie jeszcze gorzej. Praktycznie zlikwidował niezależną służbę cywilną i teraz trzeba będzie najpierw zdobyć legitymację partyjną, żeby znaleźć pracę w administracji. A ogólnie administracja jako taka jest wrzodem tego miasta i państwa.
Rozwiń
Gość
Gość (8 lutego 2017 o 11:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PPNT super niewydajne i kosztowne przedsięwzięcie za nasze pieniadze. Tez zależy na tym mieście, bo je uwielbiam. To nie znaczy ze będę tolerował buble, nepotyzm, wręcz debilizm, wywalanie pieniędzy w błoto. A inwestycje leza
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (35)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!