poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Puławy

Puławy: "Nie" dla spalarni chemikaliów. Władze chcą zablokować inwestycję

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 lutego 2015, 21:00

Dopiero teraz władze miasta próbują zablokować powstanie spalarni odpadów niebezpiecznych na terenie Zakładów Azotowych. Procedury prowadzące do powstania zakładu rozpoczęły się półtora roku temu.

Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla spalarni odpadów niebezpiecznych do Urzędu Miasta Puławy złożyła spółka Eko Europa Energy. Zrobiła to w sierpniu 2013 roku. Procedurę nadzorował Wydział Ochrony Środowiska.

Na powstanie spalarni chemikaliów w obrębie miasta, a konkretnie na terenie Zakładów Azotowych leżących na gruncie Skarbu Państwa swoją zgodę wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie i puławski sanepid. W styczniu tego roku minął czas, w którym swoje uwagi do inwestycji mogli zgłaszać mieszkańcy. Nikt tego nie zrobił. Niebawem prezydent Janusz Grobel miał podpisać decyzję środowiskową, by warszawska spółka mogła już bez przeszkód rozpocząć starania o pozwolenia na budowę. Ten scenariusz jest już jednak nieaktualny.

Podczas czwartkowej radni przyjęli stanowisko, w którym stanowczo sprzeciwiają się lokalizacji spalarni na terenie Puław. Pismo trafi teraz do zarządu Grupy Azoty i Ministerstwa Skarbu Państwa. Wyhamowano także procedurę wydawania decyzji środowiskowej.

- Otrzymaliśmy sygnały, że nie udało nam się skutecznie poinformować społeczeństwa o tej inwestycji. Na wniosek mieszkańców będziemy robić to jeszcze raz - zapowiada Sylwia Żądełek, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Puławy.

Nawet jeśli mieszkańcy pisemnie zaprotestują przeciw lokalizacji spalarni, to decyzja środowiskowa może zostać wydana. Szereg takich wniosków może tę procedurę jedynie opóźnić. Czas ma tu olbrzymie znaczenie, bo władze Puław nie ukrywają, że zrobią wszystko by nie dopuścić do powstania zakładu.

- Jeżeli nasze stanowisko nie zostanie wzięte pod uwagę, to będziemy zmuszeni do takich zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, które wykluczą możliwość powstanie tego typu inwestycji - zapowiada prezydent Janusz Grobel.

To, że władze miasta nie chcą u siebie spalarni niebezpiecznych odpadów nie jest zaskoczeniem. Ale to, że interweniują w tej sprawie dopiero teraz, już tak. Zwłaszcza, że o sprawie wiadomo od 1,5 roku.
Eko Europa Energy chce w Puławach zbudować spalarnię, do której przywożone byłyby różnego rodzaju chemikalia i materiały zawierające związki toksyczne z całego kraju.

Zakład miałby także utylizować odpady medyczne i weterynaryjne. Łącznie do miasta trafiałoby około 8 tysięcy ton tego typu śmieci rocznie.
  Edytuj ten wpis
zabobon
Gość
PuławiaczekJeden
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zabobon
zabobon (3 marca 2015 o 14:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PiS doszedł do władzy i odrazu jakieś konkretne efekty! OBY TAK DALEJ!

Kierunek został  wyznaczony! Na jego końcu zrywanie asfaltu z dróg żeby samochody nie szkodziły mieszkańcom spalinami, hałasem i wypadkami. Trzeba zaorać wszystkie zakłady produkcyjne bo też nie wiadomo co z nich leci w powietrze i do wody. Zostawić tylko gorzelnie i browary bo to tradycja.

Teraz naród zajmie się wyborem księżnej, panów i ekonomów. Wróci złoty wiek XVIII.

Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2015 o 09:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pytanie do UM. Jaka technologia ma być zastosowana? Ile może to przysporzyć miejsc pracy w Puławach i ile podatków z tego tytułu wpłynie do kasy miasta. Dla zainteresowanych można sobie poszukać w internecie, że w innych krajach są spalarnie, które wykorzystując bardzo wysokie tem. spalania są w stanie zneutralizować wszystko i jeszcze dodatkowo jako efekt uboczny dają energię do wykorzystania. Szwedzi masowo sprowadzają śmiecie ci do sowich spalarni z Trójmiast . Jak ktoś był w Wiedniu to pewnie widział spalarnie w samym centrum miasta.

Rozwiń
PuławiaczekJeden
PuławiaczekJeden (2 marca 2015 o 00:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PiS doszedł do władzy i odrazu jakieś konkretne efekty! OBY TAK DALEJ!

Rozwiń
Gość
Gość (1 marca 2015 o 17:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Drodzy mieszkańcy miasta Puławy. Nikt wam nie będzie wysyłał pism do domku, trzeba trochę śledzić BIP Urzędu Miasta.

Takie ogłoszenia powinny być w prasie, a nie na BIP-ie czy w kompletnie nieczytelnym Infotrexcie. Z internetu korzytsta głównie młodzież, a jej te sprawy nie interesują. Większość ludzi sięga do tradycyjnych środków przekazu, a tam niczego władze Puław nie publikują. To błąd, albo celowa chęć ukrycia ważnych informacji przed mieszkańcami

Rozwiń
Gość
Gość (1 marca 2015 o 17:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak miastem i Groblem kręcili Karpiński, Nakonieczni i PO to jak mieli protestować skoro byli za. Teraz pisiory wreszcie się sprawie przyjrzeli. I pewnie wyjdzie więcej takich spraw. Nigdy więcej PO w Puławach.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!