sobota, 20 stycznia 2018 r.

Puławy

Puławy: Nowe szkoły przyjmą też do klas siódmych. "Utrzymanie wszystkich szkół podstawowych może byc bardzo trudne"

Dodano: 10 kwietnia 2017, 10:51

Młodzież z ZSO nr 2 w Puławach
Młodzież z ZSO nr 2 w Puławach (fot. Radosław Szczęch)

Nabór do ZSO nr 1 i 2 w Puławach do niedawna miał być ograniczony jedynie do klas pierwszych, ale władze miasta zmieniły zdanie. Jeśli znajdzie się wystarczająca liczba chętnych, we wrześniu w obu zespołach utworzone zostaną siódme klasy.

Po ostatniej sesji rady miasta wydawało się, że w sprawie reaktywowanych podstawówek nic się nie zmieni i zarówno w nowej SP nr 5, jak w SP nr 9 utworzone zostaną jedynie klasy pierwsze.

Naciski ze strony grupy nauczycieli obu ZSO oraz rodziców sprawiły, że stało się inaczej. W ubiegłym tygodniu, decyzją prezydenta ogłoszone zostały nowe warunki "naboru" do klas VII, które oznaczają zielone światło dla utworzenia tych klas w "piątce" i "dziewiątce". Za takim rozwiązaniem najbardziej optowała grupa rodziców z dwóch szkół, SP nr 1 oraz SP nr 11. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, do 21 kwietnia mogą składać podania o przyjęcie swoich dzieci do wybranej, nowej placówki. Jeśli takich podań będzie wystarczająco dużo - nowe klasy siódme w obu ZSO zostaną utworzone już we wrześniu.

W praktyce takie międzyszkolne migracje oznaczają kłopoty dla "starych" podstawówek. Ich dyrektorzy na razie nie są oficjalnie informowani o tym, ilu uczniów mogą stracić. Przekonają się o tym dopiero we wrześniu. Jeśli braki okażą się poważne, niewykluczone będą łączenia równoległych klas, co dla części uczniów będzie oznaczało m.in. zmianę wychowawcy. To jednak nie wszystko. Nagłe odejście kilkunastu, czy kilkudziesięciu uczniów może doprowadzić także do zmian kadrowych, redukcji "godzin", cięć etatów, a nawet zwolnień nauczycieli.

Z drugiej strony, nowe siódme klasy w ZSO, a w perspektywie kolejnych lat, również nowe klasy VIII to rodzaj "kroplówki", który może uratować etaty w zespołach pozbawionych gimnazjów. To właśnie dlatego kadry z pierwszego i drugiego zespołu podjęły pełną mobilizację, by doprowadzić do zmiany podjętej już decyzji o kształcie oświaty w mieście. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że decyzją rady miasta, w przyszłości zarówno SP nr 5, jak i SP nr 9 mają posiadać nie tylko pierwszą i siódmą klasę, ale wszystkie osiem. Jakie będzie to miało skutki dla innych szkół? Urzędnicy nie kolorują rzeczywistości.

- Utrzymanie wszystkich szkół podstawowych może byc bardzo trudne i wszyscy o tym wiemy. Na razie za wcześnie żeby oceniać szanse poszczególnych placówek, ale taka możliwość (likwidacji jednej z nich przyp.) musimy brać pod uwagę - mówi Agnieszka Zamojska, inspektor w Wydziale Edukacji i Sportu w UM Puławy.

Zdaniem puławskich urzędników, nowa liczba ośmioklasowych szkół podstawowych w Puławach, zarówno tych w ZSO, jak i tych niepublicznych jest za duża w stosunku do liczby uczniów w kolejnych rocznikach.

Użytkownik niezarejestrowany
Rebelia
Rebelia
(40) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 kwietnia 2017 o 20:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rebelia - I to Cię boli! To że będą mieć więcej godzin niż Ty!
Rozwiń
Rebelia
Rebelia (13 kwietnia 2017 o 17:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Najbardziej to widać że stresują się nauczyciele z 5 i 9. Widać to na sesjach rady miasta. Nie oszukujmy się że chodzi tu tylko o to aby mieli pracę.
Nie tylko pracę, ale też całe mnóstwo nadgodzin.
Rozwiń
Rebelia
Rebelia (13 kwietnia 2017 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Może wreszcie najbardziej zestresowane  utratą dzieci szkody wezmą się za robotę i zapewnią dzieciom taką opiekę i edukację aby dzieci nie musiały zmieniać placówki. Bo póki co to widzę że dzieje się coraz gorzej. A nauczyciele Czarta.  9 i 5 ciężko pracują na swoją opinię i nie straszna im likwidacja szkoły. No, dlatego większość z nich poroznosiła CV po innych szkołach podstawowych.
Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2017 o 14:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przez tą reformę - będzie masowa produkcja głąbów
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 19:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stres jest rzeczą naturalną. Każdy martwi się o pracę ale dlaczego nie daje się równych szans wszystkim.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (40)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!