Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 czerwca 2015 r.
11:28

Puławy ograniczą zużycie energii. Ekspertyza kosztowała 70 tys. zł

0 7 A A
(fot. Paweł Buczkowski / archiwum)
(fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

Rada Miasta Puławy przyjęła Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. W ciągu najbliższych pięciu lat miasto ma ograniczyć zużycie energii o prawie pięć procent. Dzięki temu do atmosfery ma trafić mniej dwutlenku węgla – o ponad 12 tysięcy ton.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak wynika z najnowszej ekspertyzy, Puławy co roku zużywają energię, która odpowiada za emisję do atmosfery ponad 260 tysięcy ton dwutlenku węgla. Co ważne – badania te nie brały pod uwagę Zakładów Azotowych, których normy wynikające z dokumentów strategicznych miasta nie dotyczą. Przepisy Unii Europejskiej zalecają, by każdy samorząd wprowadził plan gospodarki niskoemisyjnej, w której określi m.in. inwestycje ograniczające emisję spalin (np. nowy tabor MZK) czy mniejsze zużycie ciepła (termomodernizacje budynków), ale także np. szkolenia dla kierowców, by jeżdżąc zużywali mniej paliwa.

– Bez tego planu zmniejszylibyśmy nasze szanse na pozyskanie pieniędzy z nowej perspektywy budżetowej. W wielu programach, w których możliwe jest otrzymanie dofinansowania, posiadanie tego dokumentu jest wskazane – mówi Andrzej Kramek, szef Wydziału Nadzoru Komunalnego i Spraw Lokalowych Urzędu Miasta.

Plan przyjęty w czwartek przez radnych zakłada, że do 2020 roku, a więc w ciągu najbliższych pięciu lat, ilość dwutlenku węgla, który pośrednio lub bezpośrednio wytwarzamy spadnie o dokładnie 4,8 procent, czyli o 12 658 ton. Nie znaczy to jednak, że nasze miasto te 260 tysięcy ton wytwarza bezpośrednio emitując je do atmosfery. Na ilość tej emisji składa się także np. dym z kominów elektrowni w Kozienicach, która zapewnia miastu prąd itd.

Ekspertyza, która umożliwiła wykonanie planu, kosztowała około 70 tysięcy złotych; większość tej kwoty sfinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Jeśli przyjąć, że ten koszt jest średnią ceną, jaką płacą samorządy w Polsce i pomnożyć go przez liczbę gmin (około 2,5 tys.) okaże się, że sam plan ograniczenia emisji CO2 kosztuje około 180 milionów złotych. Za te pieniądze można byłoby kupić ponad 200 supernowoczesnych autobusów o bardzo niskiej emisji spalin lub ocieplić tyle samo dużych szkół na terenie całego kraju.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
olo / 8 czerwca 2015 o 07:35

Na stanowiska w Urzędach odpowiedzialnych przecież też za tego typu analizy zatrudnia się debili, czy co? ..... że trzeba płacić 70 kafli jeszcze firmie obcej za analizy? To po co te konkursy na stanowiska urzędnicze? Co oni tam robią? Trzeba było zapytac pana Kazia - elektryka z Urzędu, to by powiedział... za darmo.

Avatar
Gość / 3 czerwca 2015 o 14:41
a wystarczy się ruszać, hartować i odpowiednio się ubierać A ilość zużywanego węgla i gazu spadnie
Avatar
Gość / 2 czerwca 2015 o 18:15
Tzw. bubel w postaci miasteczka holenderskiego powinien być w pierwszej kolejności zlikwidowany. Progi są za wysokie i samochody nie dość, że uszkadzają ładunki to przez ciągłe hamowanie i przyśpieszanie powoduje duże zużycie paliwa.
Avatar
crx / 2 czerwca 2015 o 14:18

Najlepiej to się żyło za komuny.W sklepach nic nie było za wyjątkiem octu i pustych półek. Guest - Jak już emerycie masz wolne to nie pisz głupot.


Zapomniałeś dodać,że tak było za komuny po 80-tym. Pooglądaj filmy z 70 -tych lat -bajka, tak jak teraz. I ta bajka już się kończy, bo kredyty czas zacząć spłacać !!! I żaden "mąż stanu" nic tu nie zmieni. Co najwyżej wytłumaczy motłochowi dlaczego będzie coraz gorzej !!!


Zapomniałeś dodać,że tak było za komuny po 80-tym. Pooglądaj filmy z 70 -tych lat -bajka, tak jak teraz. I ta bajka już się kończy, bo kredyty czas zacząć spłacać !!! I żaden "mąż stanu" nic tu nie zmieni. Co najwyżej wytłumaczy motłochowi dlaczego będzie coraz gorzej !!!

rozwiń
Avatar
Gość / 2 czerwca 2015 o 14:06
wystarczy w odpowiednich godzinach wyłączyć co drugą lampę uliczną, bez ekspertyz. Życia nocnego w tym mieście nie ma. Emisja pośrednia i bezpośrednia spada. Kasa zostaje i to ile.
Avatar
Gość / 2 czerwca 2015 o 13:50
Najlepiej to się żyło za komuny.W sklepach nic nie było za wyjątkiem octu i pustych półek. Guest - Jak już emerycie masz wolne to nie pisz głupot.
Avatar
Gość / 2 czerwca 2015 o 13:30
Życie w solidaruchowej najjaśniejszej pomrocznej to sen wariata !!! Oto kolejny dowód !
Avatar
olo / 8 czerwca 2015 o 07:35

Na stanowiska w Urzędach odpowiedzialnych przecież też za tego typu analizy zatrudnia się debili, czy co? ..... że trzeba płacić 70 kafli jeszcze firmie obcej za analizy? To po co te konkursy na stanowiska urzędnicze? Co oni tam robią? Trzeba było zapytac pana Kazia - elektryka z Urzędu, to by powiedział... za darmo.

Avatar
Gość / 3 czerwca 2015 o 14:41
a wystarczy się ruszać, hartować i odpowiednio się ubierać A ilość zużywanego węgla i gazu spadnie
Avatar
Gość / 2 czerwca 2015 o 18:15
Tzw. bubel w postaci miasteczka holenderskiego powinien być w pierwszej kolejności zlikwidowany. Progi są za wysokie i samochody nie dość, że uszkadzają ładunki to przez ciągłe hamowanie i przyśpieszanie powoduje duże zużycie paliwa.
Avatar
crx / 2 czerwca 2015 o 14:18

Najlepiej to się żyło za komuny.W sklepach nic nie było za wyjątkiem octu i pustych półek. Guest - Jak już emerycie masz wolne to nie pisz głupot.


Zapomniałeś dodać,że tak było za komuny po 80-tym. Pooglądaj filmy z 70 -tych lat -bajka, tak jak teraz. I ta bajka już się kończy, bo kredyty czas zacząć spłacać !!! I żaden "mąż stanu" nic tu nie zmieni. Co najwyżej wytłumaczy motłochowi dlaczego będzie coraz gorzej !!!


Zapomniałeś dodać,że tak było za komuny po 80-tym. Pooglądaj filmy z 70 -tych lat -bajka, tak jak teraz. I ta bajka już się kończy, bo kredyty czas zacząć spłacać !!! I żaden "mąż stanu" nic tu nie zmieni. Co najwyżej wytłumaczy motłochowi dlaczego będzie coraz gorzej !!!

rozwiń
Avatar
Gość / 2 czerwca 2015 o 14:06
wystarczy w odpowiednich godzinach wyłączyć co drugą lampę uliczną, bez ekspertyz. Życia nocnego w tym mieście nie ma. Emisja pośrednia i bezpośrednia spada. Kasa zostaje i to ile.
Avatar
Gość / 2 czerwca 2015 o 13:50
Najlepiej to się żyło za komuny.W sklepach nic nie było za wyjątkiem octu i pustych półek. Guest - Jak już emerycie masz wolne to nie pisz głupot.
Avatar
Gość / 2 czerwca 2015 o 13:30
Życie w solidaruchowej najjaśniejszej pomrocznej to sen wariata !!! Oto kolejny dowód !

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 40 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 18 19

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra