sobota, 17 marca 2018 r.

Puławy

Puławy pamiętają o Konstytucji 3 Maja (zdjęcia)

Dodano: 3 maja 2017, 12:43
Autor: rs

Władze miasta, powiatu, przedstawiciele partii politycznych, służb mundurowych, szkół i organizacji społecznych złożyły dzisiaj kwiaty pod puławskim pomnikiem poświęconym majowej konstytucji. Pierwszej ustawy zasadniczej w Europie.

Oficjalne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Puławach rozpoczęły się w kościele pw. św. Józefa na os. Włostowice, gdzie odprawiona została msza w intencji ojczyzny. Tuż po niej, poczty sztandarowe ustawiły się na placu przed pomnikiem, a delegacje z kwiatami w dłoniach, harcerze oraz pozostali mieszkańcy miasta wysłuchali polskiego hymnu. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent miasta, Janusz Grobel, który podkreślał wartość i znaczenie przyjęcia pierwszej konstytucji w naszej części świata.

 Sejm Czteroletni rozpoczął wtedy reformy, utworzył nowoczesną administrację, podjął kroki na rzecz stworzenia nowoczesnej armii, naprawy skarbu państwa, poprawy sytuacji społeczeństwa. Swoją działalność uwieńczył wspaniałym dziełem, którym była Konstytucja 3 Maja. W tym roku przypada 226 rocznica uchwalenia tego pierwszego, demokratycznego aktu zasadniczego w Europie  przypomniał prezydent, który zaznaczał, że w 1791 roku była to prekursorska i odważna próba zapewnienia Polsce stabilności i bezpieczeństwa na gruncie demokracji.

Na koniec uczestnicy obchodów złożyli wiązanki pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Dalsza część obchodów trzeciomajowego święta - piknik rodzinny zaplanowany na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich z uwagi na złą pogodę został przeniesiony do Domu Chemika. Dzisiejsze uroczystości zakończy jazzowy koncert fortepianowy, który o godz. 18 rozpocznie się w sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka Kultury.

polskiemity
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

polskiemity
polskiemity (4 maja 2017 o 23:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ksiądz Szponar - probosz parafii "na górce" na kazaniu wspomniał m.in. o tym, że konstytucja z 3 maja 1791 r. prawie wcale nie poprawiała losu chłopów. Dodać należy, że gdyby nie jej uchwalenie caryca Katarzyna II nigdy nie zlikwidowałaby resztek Rzeczpospolitej i utrzymywałaby na tronie marionetkowego króla Poniatowskiego. Kontrolowałaby wten sposób wiekszy obszar nie angażując zbyt dużych sił wojskowych. Za kilkanaście lat pojawił się na ziemiach Rzeczpospolitej Napoleon. Trochę inaczej rozmawiałby z królem słabej Polski niż z przedstawicielami narodu polskiego bez własnego państwa. Kojarzycie Państwo pojęcie "bajońskie sumy" - poszukajcie sobie w internecie kiedy i dlaczego zostało po raz pierwszy użyte. Konstytucja 3 maja była tak samo potrzebna jak wybuch na początku zimy powstania listopadowego, a w środku zimy styczniowego. Wszystkie 3 wydarzenia dla wielu historyków zalatują od lat pruską prowokacją. Polacy i Rosjanie sie wykrwawiali, a Niemcy rosły w siłę aż do powstania Rzeszy w 187o r. z kanclerzem Bismarckiem.
Rozwiń
Gość
Gość (4 maja 2017 o 07:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda, że część osób robi to pod publikę.
Rozwiń
Gość
Gość (4 maja 2017 o 00:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to pikuś przy Sliwińskim który wyskakuje na scenę w domu chemika i robi tam dopiero lans. Dzis tez sie lansował przy koncercie pieśni patriotycznych. To jest dopiero żenua i obłuda
Rozwiń
Gość
Gość (3 maja 2017 o 22:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każdy ma prawo świętować uroczystości narodowe i składać kwiaty przed pomnikami. Skąd się biorą takie osoby, które odmawiają tego prawa innym, jak w zamieszczanych tu komentarzach? To właśnie ci szydercy próbują zawłaszczać historię i patriotyzm, która w rzeczywistości może ich mierzi.
Rozwiń
Gość
Gość (3 maja 2017 o 20:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O i wyganianie z kraju się zaczyna. Zawłaszczanie historii i patriotyzmu przez pislam jest przerażający.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!