niedziela, 18 marca 2018 r.

Puławy

Puławy pamiętają o Niepodległości. Zdjęcia z uroczystości

Dodano: 11 listopada 2016, 16:15

Mimo chłodnej aury, 11 listopada pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości w Puławach zebrała się liczna grupa mieszkańców. Kwiaty złożyły delegacje reprezentujące samorząd, oświatę, służby, kombatantów, harcerzy i wielu innych organizacji.

Tradycyjnie po mszy świętej w kościele pw. św. Józefa uczestnicy uroczystości przeszli na plac, by wysłuchać hymnu państwowego i złożyć hołd tym, którzy walczyli o suwerenność naszego kraju. O tych, którzy najbardziej przyczynili się do odzyskania przez Polską niepodległości przypomniała wiceprezydent Puław Ewa Wójcik. W swoim przemówieniu przytoczyła m.in. słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: "Jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym językiem, a inaczej rozumiemy słowa, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków, z trudnością się porozumiewających, tak przyzwyczajonych do obcych sposobów życia i metod postępowania, żeśmy je prawie za swoje uznali".

– Czy te słowa nie są do dziś aktualne? – mówiła Ewa Wójcik, próbując znaleźć analogie między problemami, z którymi borykała się II RP z tymi, jakie ma jej współczesna następczyni.

Na zakończenie delegacje reprezentujące niemal wszystkie środowiska, ugropowania i organizacje, złożyły wieńce i zapaliły znicze pod pomnikiem.

Puławy święto obchodziły także sportowo i muzycznie. O godz. 11 rozpoczął się rowerowy Rajd Niepodległości, a popołudniu mieszkańców na koncert muzyki patriotycznej zaprosił Puławski Ośrodek Kultury.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!