niedziela, 18 marca 2018 r.

Puławy

Puławy: Po latach znalazł się chętny na dworzec PKS. Kupi go miasto

Dodano: 21 lipca 2015, 18:50

Fot. Radosław Szczęch
Fot. Radosław Szczęch

Dobra wiadomość dla puławskiego PKS-u. Znalazł się chętny na dworzec. Pomocną dłoń dla tonącej w długach firmy wyciągnął prezydent miasta Janusz Grobel. Na nabycie nieruchomości zgodziła się rada miasta

To dopiero początek procesu zmierzającego do zakupu dworca przez miasto. W poniedziałek radni przyjęli uchwałę, która daje prezydentowi zielone światło do znalezienia w budżecie pieniędzy na ten cel. Ile dokładnie potrzeba? To na razie tajemnica.

– Nie chcemy podawać tej kwoty, ale jesteśmy domówieni, że przystaną na nią obie strony – zapewnia prezydent Janusz Grobel.

Nieruchomość położona przy ul. Lubelskiej 7 była wyceniana na około 5 mln zł. Tyle chciał za nią zarząd PKS-u, który przez ostatnie lata bezskutecznie starał się ją sprzedać. Teraz, gdy przed przewoźnikiem stanęło widmo upadłości, negocjacje dotyczące zbicia tej kwoty mogły być łatwiejsze. Ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie.

– Od zawsze mówiłem, że tylko ta sprzedaż może uratować firmę. To dobry interes dla PKS-u, ale też dla miasta. Cena mnie nie satysfakcjonuje, ale taki jest rynek – przyznaje prezes Andrzej Goraj.

Dzięki tej transakcji przewoźnik zyska kilka milionów złotych, które trafią na konto jego wierzycieli, głównie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Część pieniędzy w związku z zaległościami w płaceniu podatków wróci do budżetu miasta. Jeśli coś zostanie, ma zostać przeznaczone na pokrycie zaległych wynagrodzeń załogi firmy.

Na tym porozumieniu zyska także samo miasto. Przede wszystkim pozbędzie się z centrum podmiotu, które zalega spłaceniem podatków. Wierzytelności względem kasy miasta przekroczyły już milion złotych. Na taką sumę władze Puław obciążyły hipotekę dworca.

– Można powiedzieć, że już teraz jesteśmy właścicielem części tej działki. Wystarczy zatem dopłacić brakującą sumę – mówi Tadeusz Kocoń, w-ce prezydent Puław.

Teraz trudne zadanie czeka pracowników puławskiego magistratu. W związku z przyjętą w poniedziałek uchwałą, muszą znaleźć środki na zakup dworca. Takiego wydatku w tegorocznym budżecie nie było, a więc konieczne będą zmiany. Czy możemy spodziewać się cięć?

– Nie sądzę. Po pierwsze budżet jest nadwyżkowy, po drugie mamy oszczędności na inwestycjach. Nie będzie zatem konieczności rezygnowania z zadań przewidzianych na ten rok – zapewnia prezydent Kocoń.

Pytanie jaka przyszłość czeka plac po dworcu. Jego powierzchnia sięga hektara, a położenie pomiędzy ulicą Lubelską i Wojska Polskiego sprawia, że to jedna z najbardziej atrakcyjnych niezabudowanych nieruchomości w Puławach. Łakomy kąsek dla bogatych sieci handlowych.

Władze miasta zapewniają, że nie powstanie tam kolejny wielkopowierzchniowy sklep. Jest więc nadzieja na kawałek dobrze przemyślanej miejskiej przestrzeni. O tym, jak ją optymalnie wykorzystać samorządowcom podpowiedzieć mają eksperci z miejskiej komisji urbanistyczno-architektonicznej.

Czytaj więcej o: dworzec PKS Puławy
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
wyborca Grobla
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 listopada 2016 o 15:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miasto kupuje od miasta przecież to wałek na wałku w tym kraju a ludziom piszą , ze to tak jest wspaniałe
Rozwiń
Gość
Gość (24 lipca 2015 o 11:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"zalega spłaceniem podatków"
Rozwiń
wyborca Grobla
wyborca Grobla (23 lipca 2015 o 15:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

REFERENDUM I ODWOŁAĆ GROBLA. JEST NA STOLCU O 27 LAT ZA DŁUGO!

Stolec to ty wydalasz codziennie.Poczytaj dokładnie ile lat jest prezydentem Puław wybieranym większością głosów mieszkańców .Swoje referendum wsadź sobie tam gdzie słońce nie dochodzi.

Rozwiń
Gość
Gość (23 lipca 2015 o 12:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
RnieZ... Jesteś po prostu żałosny, wiesz?
Rozwiń
Gość
Gość (22 lipca 2015 o 21:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
RnieZ... jeśli się nie ma nic do powiedzenie lepiej się nie wypowiadać. To tak delikatnie o Twoim komentarzu ...ostrzej będzie tak : ,, Jak ktoś się urodzi DUPKIEM." to skowronkiem nie umrze... To chore wycierać sobie gębę Ojcem Świętym... Ogarnij się głąbie....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!