czwartek, 22 lutego 2018 r.

Puławy

Puławy pomogą Romom? W czwartek decyzja radnych


Głos w sprawie budzącego kontrowersje radnych programu integracji Romów zabrała w środę dyrektor MOPS. Na czwartkową sesję rady miasta poświęconą tej sprawie wybiera się wielu mieszkańców miasta protestujących przeciwko takiej pomocy Romom.

Do odwiedzenia Ratusza zachęcał radny Paweł Maj, zdeklarowany przeciwnik form integracji Romów zaproponowanych przez miejskie instytucje. Jego zdaniem, blisko 300 tys. złotych, jakie w ciągu kilku lat miałoby trafić na ten cel, będzie ich zmarnowaniem, a prawdziwym lekarstwem na wszelkie problemy mniejszości jest praca.

– Sądzę, że widok pracujących Romów znaczyłby o wiele więcej, niż planowane kosztowne kampanie, czy szkolenia. Praca jest jedyną, skuteczną formą integracji i aktywizacji. Bez niej, program będzie jedynie wyrzucaniem naszych pieniędzy w błoto – przekuje Maj.

W środę głos w sprawie programu zabrała Maria Piastowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach.

– Nieprzyjęcie „Programu” będzie jednoznaczne z brakiem możliwości aplikowania o środki krajowe, a więc w efekcie brakiem działań zmierzających do integracji, edukacji i usamodzielniania się środowiska puławskich Romów, czyli utrzymaniem status quo – oświadczyła dyrektor.

Miaria Piastowicz zdementowała także pogłoskę, jakoby miasto wydało już 2 mln złotych na „aktywizację Romów”. Tak naprawdę z tego wieloletniego program unijnego skorzystała tylko jedna osoba pochodzenia romskiego i ponad 300 Polaków. Przypomniała także, że nowy program integracji również ma być finansowany z zewnątrz, a planowane remonty mieszkań komunalnych to wkład w poprawę jakości zasobów należących do gminy. Podkreśliła również, że romskie dzieci nie będą otrzymywały pieniędzy za „chodzenie do szkoły”, czyli wypełnianie obowiązku szkolnego, a jedynie za wyniki w nauce. Co ciekawe, w pierwotnej wersji programu nagrody finansowe za wysoką frekwencję były przewidziane, ale ten zapis został zmieniony.

Najbardziej zapalnym punktem pozostaje kwestia remontów mieszkań komunalnych, które są zajmowane przez rodziny romskie. Taka zapowiedź, nawet, jeśli środki na ten cel mają pochodzić z budżetu państwa albo UE, wywołują konsternację wśród polskich lokatorów. Z drugiej strony, należy pamiętać o tym, że jeśli tych pieniędzy nie wezmą Puławy, trafią one do innych miast.

Decyzję w sprawie programu podejmą w czwartek radni miejscy.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 października 2016 o 10:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Pakuła i Krygier przeszły same siebie,Jak radny Maj mówił Pani Krygier weszła mu w zdanie jest to wszystko zarejestrowane na kamerach i nagraniach telefonicznych.Pani Krygier i Pakuła podziękujemy już za rządy,jeszcze tylko do 2018 i zmiana stołków.
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2016 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak oto pisowska władza pokazuje suwerenowi środkowy palec.
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2016 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przyszło dziś mnóstwo mieszkańców którzy chcieli się wypowiedzieć. Na samym początku radna Marzanna Pakuła składa wniosek o nie omawianie tego punktu na sesji!!!!!! Nie dała dojść do głosu mieszkańcom, radnemu Majowi. Zamiast tego jakieś ataki na naszego radnego! Wstyd! Potem nagle tez i Groble składa wniosek o przerwanie obrad o cyganach. Byle nie dopuścić nas i radnego Maja do głosu? To cyrk a nie władze i rada miasta !
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2016 o 21:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do roboty darmozjadów doły kopać,a nie czekać na mannę z nieba!!!nie ma pracy nie ma żarcia .Zdrowi są mogą pracować jak woły.
Rozwiń
brawo Romowie
brawo Romowie (27 października 2016 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oni, czyli Romowie, robią  dobrą robotę, czyli jak mawiają anglosasi :"good job" Oni, mianowicie siusiają i walą kupy, pod okolicznymi drzewkami i krzaczkami. Ku zadowoleniu okolicznych piesków i ich właścicieli,czyli tzw."psiarzy", bo pieski te mają co wąchać i co lizać, a właściciele, którzy im mordy liżą, też!! smacznego!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!