niedziela, 18 marca 2018 r.

Puławy

Puławy. Pracownię historyczną czeka przeprowadzka

Dodano: 16 lipca 2016, 12:14

Domek Aleksandryjski w parku Czartoryskich – to tu przeniosą się historycy z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta
Domek Aleksandryjski w parku Czartoryskich – to tu przeniosą się historycy z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta

Po zakończeniu tworzenia nowego miejskiego Muzeum Czartoryskich, część jego zadań otrzyma Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta. Będzie się to wiązało z przeprowadzką historyków oraz zgromadzonych przez nich zbiorów do osady pałacowo-parkowej.

– Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta powstała by zabezpieczyć i usystematyzować zbiory rozproszone w różnych instytucjach oraz gromadzić nowe informacje dotyczące historii Puław – tłumaczy zastępca prezydenta Puław, Ewa Wójcik. – Taki charakter działalności związany był od samego początku z planami utworzenia puławskiego muzeum, a dotychczasowa lokalizacja pracowni wynikała z możliwości lokalowych miasta i była traktowana jako tymczasowa.

Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta przeniesie się z Domu Chemika na teren osady pałacowo-parkowej, gdzie będzie zlokalizowane miejskie muzeum.

– Pozwoli tona prowadzenie lekcji muzealnych i poszerzenie dotychczasowej działalności – dodaje wiceprezydent.

Wśród zadań statutowych muzeum są m.in.: prowadzenie badań historycznych, działalności edukacyjnej, katalogowanie, konserwacja i magazynowanie zbiorów. Zakres oczekiwań wobec miejskiego muzeum będzie więc zbliżony do tego, czym obecnie zajmują się historycy z pracowni.

Po podpisaniu stosownych umów, które zakończą się oficjalnym powołaniem do życia nowej instytucji kultury, pracownia trafi do osady pałacowo-parkowej. Docelowym miejscem pracy Zbigniewa Kiełba i Mariusza Karolaka prawdopodobnie będzie Domek Aleksandryjski, zwany Żółtym.

Kiedy pracownia opuści Dom Chemika? Tego na razie nie wiadomo. Wiele zależy od tego, jak szybko zakończą się formalności z wiązane z tworzeniem nowej formy organizacyjnej muzeum.

Mariusz Karolak, jeden z miejskich historyków, zapytany o komentarz w tej sprawie odpowiedział, że o planowanej przeprowadzce nikt go dotąd nie informował. Wiedzy na ten temat nie przekazano także pełniącej obowiązki dyrektora Domu Chemika, Kamili Salwowskiej-Duk.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 lipca 2016 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kwapiński dobrze robi, widać że działa dla miasta.
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2016 o 15:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Orędownikiem zmian dot. muzeum jest radny pisowski Kwapiński. Chwali się tym we wszystkich mediach społecznościowych.
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2016 o 15:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prezydent Grobel jest w koalicji z Pis? Czyż koalicja nie polega na wzajemnym rządzeniu, więc i konsultowaniu ze sobą, szczególnie tak kosztownych spraw? Więc jak niby Pis mógl o tym nie wiedzieć i nie reagować na te szaleństwo?
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2016 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaki znowu pislam? Czy prezydent Grobel albo pani Wójcik konsultowali z PIS tworzenie nowych zadań miejskiego Muzeum Czartoryskich poprzez np. wynajmowanie Domku Aleksandryjskiego? Nie !
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2016 o 14:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nie matrix to pislam
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!