wtorek, 20 marca 2018 r.

Puławy

Puławy. Radni głosowali symbolicznie. Podwyżki nie ominą mieszkańców

Dodano: 4 grudnia 2015, 12:00

Radni wprawdzie byli przeciw planowanym podwyżkom opłat za wodę i ścieki, ale ich gest i tak nie zablokuje nowej taryfy przygotowanej przez MPWiK. Od stycznia ceny będą znacznie wyższe, niż dotychczas.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Radni podczas ostatniej sesji zdecydowali o odrzuceniu uchwały dotyczącej nowych cen za wodę i ścieki w 2016 roku. Jak się okazuje podwyżki i tak wejdą w życie.

– Jeśli rada w ciągu 45 dni nie podejmie uchwały, taryfa wejdzie w życie od 1 stycznia z mocą ustawy. Przepis jest tak skonstruowany, że nie pozwala na okres nieobowiązywania cennika. Te są składane co roku z możliwością przesunięcia o rok, ale nie więcej – wyjaśnia Andrzej Poleszak, prezes MPWiK „Wodociągi Puławskie”.

Przesunięcie cennika już było, więc wprowadzenie nowej taryfy na 2016 rok jest konieczne. Ostatecznie mieszkańcy za wodę zapłacą średnio o 10 procent więcej, niż dotychczas, a za ścieki o 29,3 procent więcej. Co ciekawe, początkowo miało być jeszcze drożej.

– Gdybyśmy ujęli wszystkie koszty, to taryfa byłaby wyższa, ale firma wygenerowałaby dodatni wynik. Po zmianach będzie lekko na minusie – mówi Andrzej Poleszak. – Wzrosty taryfowe są znaczące, ale nowe opłaty i tak są niższe od tych w Dęblinie, Świdniku, Kazimierzu Dolnym, czy Końskowoli. Mamy jedną z najniższych opłat w kraju – podkreśla.

Powodem wprowadzenia wyższych stawek są gigantyczne inwestycje. Tylko w Puławach spółka wydała ponad 57 mln złotych, z czego większość pochłonęła modernizacja oczyszczalni ścieków. Powstały także nowe instalacje do suszenia i odwadniania osadów.

– Podwyżki są efektem kosztów majątkowych, amortyzacyjnych. Dementuję informacje, jakoby miały one związek ze wzrostem zatrudnienia. Spółka przejmując eksploatację sieci wodno-kanalizacyjnej w gminach Żyrzyn i Końskowola przyjęła nowych pracowników (7,5 etatu), ale te koszty zostały włączone w taryfy dla tych gmin – wyjaśnia prezes MPWiK, który nie zgadza się także z tezą mówiącą o tym, że nowy cennik jest efektem wzrostu wynagrodzeń w spółce. – Ten wzrost miał miejsce, ale nie był duży – dodaje.

– Nie wiedzieliśmy, że niepodjęcie uchwały nic nie da. Sądziliśmy, że to zablokuje wprowadzenie podwyżek, z którymi się nie zgadzamy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że trzeba inwestować, ale te podwyżki uważamy za wygórowane – odpowiada Bożena Krygier, przewodnicząca rady miasta.

Nowe stawki

Dotychczas w Puławach stawka za metr sześcienny wody wynosiła 2,10 zł, a metr ścieków kosztował 4,80 zł (netto). Od nowego roku mieszkańcy zapłacą odpowiednio 2,31 zł i 6,21 zł netto. Do tego trzeba doliczyć 8 procent podatku VAT.

Gość
Gość
adam
(38) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 grudnia 2015 o 20:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Woda najbardziej potrzebna do życia a najbardziej płaczecie o jej cenę.
Rozwiń
Gość
Gość (9 grudnia 2015 o 09:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie ma się co dziwić że radni pisowscy nie w temacie. Oto czym się zajmują na swoich spotkaniach, w sumie trudno się dziwić, bo na niczym związanym z gospodarką czy finansami się nie znają:
 
 
Artur Kwapiński facebook
7 grudnia o 14:24 · Puławy · 
Rok 2016 idzie wielkimi krokami... Radni PiS nie tylko o budżecie.
W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Miasta Puławy. Radni debatowali o pomysłach co do działania na przyszły rok, m.in. stworzenie Puławskiego Muzeum (zakończenie współpracy z Muzeum Nadwiślańskim), Kalendarza Imprez Kulturalnych w 2015 roku, powołanie komitetu organizacyjnego 110 rocznicy nadania praw miejskich oraz jeszcze w tym roku jak pogoda pozwoli lodowisko na Placu Chopina. Wszystkie pomysły spotkały się z pozytywną opinią wszystkich radnych Rady Miasta Puławy (PiS).
 
https://www.facebook.com/Artur-Kwapi%C5%84ski-345406145517437/timeline/
 
ale ciekawe jakie jeszcze imprezy kulturalne w 2015r będą organizować? 
Rozwiń
adam
adam (7 grudnia 2015 o 14:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

http://bip.pulawy.pl/upload/pliki//projekt-taryfa_woda.pdf

Tu macie uchwałę Rady miasta z dnia 23 listopada 2015 podpisaną przez Panią Bożenę Krygiel zatwierdzającą podwyżki na rok 2106. 

Więc co ona pier*oli głupoty że nie widziała, że będą podwyżki jak sama już dawno podpisała uchwałę o podwyżkach. 

Rozwiń
Gość
Gość (7 grudnia 2015 o 14:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://www.cena-wody.pl/gospodarstwa_domowe chyba ni ma o co tak lamentować
Rozwiń
Gość
Gość (7 grudnia 2015 o 07:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co się złościsz 500 na dziecko odstaniesz to wszystkie podwyżki opłacisz.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (38)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!