poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Puławy

Puławy: Radni nie chcą się zająć grzęzawiskiem na Skwerze Niepodległości

Dodano: 6 stycznia 2017, 10:03

Zimowe roztopy, opady deszczu, lub topniejącego śniegu – dla alejek na puławskim Skwerze Niepodległości są delikatnie mówiąc niewskazane. Ich nawierzchnia pod wpływem wilgoci zamienia się w grzęzawisko (fot. Paweł Maj)
Zimowe roztopy, opady deszczu, lub topniejącego śniegu – dla alejek na puławskim Skwerze Niepodległości są delikatnie mówiąc niewskazane. Ich nawierzchnia pod wpływem wilgoci zamienia się w grzęzawisko (fot. Paweł Maj)

Podczas roztopów, czy po opadach deszczu, alejki Skweru Niepodległości pokrywa błotnista maź. Już niebawem minie pięć lat odkąd je usypano, a to umożliwi ich przebudowę. O zabezpieczenie środków na ten cel w czwartek wnioskował radny Paweł Maj. Bez skutku.

Problem z alejkami pojawił się tuż po tym, jak podjęto decyzję o wyborze ich nawierzchni. Projektant uznał, że powinna być ona naturalna, miękka, przepuszczalna, sprzyjająca spacerom. Wybrano tzw. HanseGrand, ale zastosowano jego tańszy zamiennik - polszuter. Materiały tego rodzaju pokrywają alejki w dziesiątkach miast i miasteczek w całym kraju, od Szczawnicy po Wilanów. Tam, gdzie użyto wyższej jakości materiałów, problem z błotem jest trochę mniejszy.

O tym, że to właśnie wybór zamiennika jest przyczyną błota w Puławach przekonany jest radny Paweł Maj, który za jego użycie obwinia przede wszystkim ówczesny Zarząd Inwestycji Miejskich. W ostatni czwartek, przy okazji dyskusji nad budżetem, radny zaproponował zajęcie się tym problemem. Jak przypomniał, już niedługo minie pięć lat od rewitalizacji skweru, a to oznacza, że skończy się 5-letni okres ochronny. Tym samym już w 2018 roku miasto mogłoby zająć się przebudową alejek.

– Zaproponowałem przesunięcie 50 tys. złotych z promocji, czyli de facto zakupu gadżetów, krówek itp. na dokumentację techniczną przebudowy tych alejek. To naprawdę jest problem, który dostrzega wielu mieszkańców naszego miasta. Liczyłem na to, że ta propozycja spotka się ze zrozumieniem – mówi radny Maj.

Stało się inaczej. Poprawka zgłoszona przez radnego została odrzucona przez radę miasta. Poparło ją jedynie trzech radnych, sam wnioskodawca, a także członkowie komisji rewizyjnej: Mieczysław Turski oraz Ignacy Czeżyk (obaj PiS). Pozostali radni wstrzymali się od głosu lub byli przeciw.

– Decyzję o odrzuceniu tej poprawki uważam za niezrozumiałą, bo te alejki to jest prawdziwy koszmar. Ja sygnalizowałem ten problem od samego początku i niestety miałem rację. Uważam, że miasto powinno dążyć do przebudowy ścieżek poprzez wymianę ich nawierzchni. Jestem zdania, że te główne ciągi piesze mogą być utwardzone, a do bocznych można byłoby użyć HanseGrand – mówi radny, który szacuje, że koszt tej operacji mógłby wynieść około 600 tys. złotych.

Mieszkańcy, którzy publicznie zabierają głos na temat tej sprawy zwracają uwagę, że błoto na skwerze było od zawsze. Nadzieją na zmianę tego stanu rzeczy miała być właśnie rewitalizacja. Niestety po jej zakończeniu, ten kłopot nie został rozwiązany, a wielu twierdzi, że nawet się pogłębił. Puławianie piszą, że błoto niszczy buty, przykleja się do kółek dziecięcych wózków i zniechęca do korzystania ze skweru. Radnych, którzy odrzucają inicjatywy idące w stronę poprawy tego stanu rzeczy zachęcają natomiast do spaceru, przypominając o gumowcach.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(35) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 stycznia 2017 o 03:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niech ci radni nie będą tacy do przodu bo im tyłu zabraknie.
Rozwiń
Gość
Gość (8 stycznia 2017 o 14:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
promocja miasta...typu krówki i długopisy z napisem puławy. ...ciekawe ile przeplatają za taki długopis. może zaczną promować puławy naszym skwerek niepodległości po deszczu albo jak będą roztopy. tyle kasy psu w ***..
Rozwiń
Gość
Gość (8 stycznia 2017 o 12:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Maj przynajmniej jako jedyny nie popierał programu integracji romskiej polegających np na remoncie romom mieszkań. Był skuteczny, poparli go ludzie i patologie tę wycofano. To się liczy!
Rozwiń
Gość
Gość (8 stycznia 2017 o 12:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co zrobił radny zwany dyktafonem? Albo inni radni bo nie wiem?
Rozwiń
Gość
Gość (8 stycznia 2017 o 11:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rada to działanie grupowe. Czy radny Maj nie uczestniczy w głosowaniach, pracach sesji? Nie zgłasza inicjatyw jak ta? Tylko ze je udcinają na wstępie a potem tu piszą że Maj nic nie zrobił. żal.pl
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (35)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!