niedziela, 25 lutego 2018 r.

Puławy

Puławy. Rozwój miasta czy wycinka lasu?

Dodano: 8 maja 2015, 22:55

(fot. Paweł Buczkowski / archiwum)
(fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

W przyszłości przy ul. Budowlanych może powstać kolejowy terminal przeładunkowy. Problem w tym, że pod jego budowę trzeba będzie wyciąć 80 hektarów lasu – alarmuje jeden z miejskich radnych i domaga się sprzeciwu urzędu w tej sprawie.

Plany dotyczące powstania kolejowego terminalu przeładunkowego w lesie przy ul. Budowlanych nie są nowe. Już w lutym ubiegłego roku poprzedni skład rady miasta podjął decyzje dotyczące m.in. studium zagospodarowania przestrzennego. To dokument określający, co na danym terenie może powstać. Jedna z planowanych zmian to „wprowadzenie wariantowego przebiegu ul. Budowlanych z wiaduktem nad linią kolejową w sąsiedztwie obszaru przeznaczonego pod terminal przeładunkowy”.

Jak twierdzi miejski radny Paweł Maj, budowa takiego terminala może oznaczać prawdziwe spustoszenie dla przyrody. – Ja sobie nie wyobrażam wycięcia 80 hektarów zwartego obszaru leśnego, gdzie bytuje bardzo wiele zwierząt. Co ważne, to teren w pobliżu przyszłej, miejskiej spalarni śmieci. Ten las chłonąłby część zanieczyszczeń – argumentuje radny, który zapoznał się z wojewódzkimi planami dotyczącymi inwestycji kolejowych w Puławach.

Maj dąży do tego, żeby jeszcze w pierwszej połowie miesiąca rada miasta wydała jednoznaczną, negatywną opinię w sprawie lokalizacji inwestycji. Chce także aby opinia trafiła do Urzędu Marszałkowskiego. Chodzi o zmianę strategicznych planów dotyczących przyszłego terminalu, tak, by jego powstanie nie kolidowało z tak dużym obszarem leśnym. – Uważam, że mamy wiele terenów inwestycyjnych, gdzie bez ingerencji w przyrodę cele rozwoju naszego miasta można spełniać – dodaje radny.

Według miejskich urzędników nie można w tej sprawie dostrzegać jedynie zagrożeń, bo powstanie terminalu niesie ze sobą także kilka, głównie ekonomicznych zalet. – To są nowe miejsca pracy i rozwój miasta – mówi Paweł Oroń, kierownik Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Puławy. – Terminal w Puławach miałby wysoką rangę w związku z lokalizacją przy drodze ekspresowej Wschód-Zachód i ważnej linii kolejowej. Ponadto, gdyby najważniejsza była ochrona lasów, nigdy nie powstałyby np. Zakłady Azotowe, a należy pamiętać, że las, o który chodzi, nie prezentuje najwyższej wartości. To nie jest Roztocze – dodaje.

Puławy to nie jedyna potencjalna lokalizacja terminala w wojewódzkich planach. Podobna inwestycja ma powstać także w Dęblinie, a w tym roku ruszył już terminal w Drzewcach k. Nałęczowa.

Gość
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 maja 2015 o 07:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popatrz w ten sposób że miasto mogło odkupić ten teren, puścić w dzierżawę ale po co interes prywatny ponad wszystko. Teraz wytniemy las pobudujemy nowy punkt przeładunkowy.
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2015 o 00:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co Ty piszesz chłopie? Miasto nie miało nigdy żadnego PKP. Nie wszystko co się znajduje w granicach administracyjnych miasta do niego należy.
Rozwiń
Gość
Gość (12 maja 2015 o 19:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miasto miało PKP towarowe :) gdzie się podziało, na kipiszu wjebało??? To co było to sprzedać a teraz budujmy na nowo :) układy i układziki
Rozwiń
Gość
Gość (12 maja 2015 o 11:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uważam, że pora "wyjść z lasu" Panie Pawle Maj, niech miasto się rozwija i daje pracę. Dużo się mówi o bezrobociu. Dlaczego nie patrzeć w przyszłość tylko w las, który można posadzić gdzie indziej (i tak leśnicy sadzą).
Rozwiń
Gość
Gość (12 maja 2015 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oszołom nic innego miasto wyludnia się, młodzież wyjeżdża z powodu braku pracy a taki pseudo radny "kilka kszoków " nie pozwala wyciąć
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!