czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Puławy: Spółki pożyczyły, zapłacą mieszkańcy

Dodano: 8 listopada 2015, 11:31

W ubiegłym roku zysk miejskich spółek przekroczył 1,5 mln zł - poinformował wiceprezydent Puław Tadeusz Kocoń
W ubiegłym roku zysk miejskich spółek przekroczył 1,5 mln zł - poinformował wiceprezydent Puław Tadeusz Kocoń

Ogromne inwestycje Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Zakładu Usług Komunalnych wymagały zaciągnięcia przez te spółki wysokich kredytów. Żeby je spłacić, część opłat pójdzie w górę.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Podczas ostatniej sesji samorządu stan finansów miejskich spółek zreferował wiceprezydent Tadeusz Kocoń. Jak poinformował, ten rok przyniósł im wyjątkowo wysokie zyski.

– W 2013 roku zysk miejskich spółek wyniósł 158 tysięcy złotych, w ubiegłym roku przekroczył 1,5 mln, a w połowie tego roku osiągnął 2,5 mln złotych. Większość tej sumy wypracowały dwie spółki: ZUK i MPWiK – powiedział z-ca prezydenta. – Widzimy, że ich sytuacja finansowa mierzona wskaźnikiem rentowności poprawia się. Ale jest pytanie: czy wykonywanie zadań własnych nie jest realizowane przy zbyt wysokich cenach – dodał.

Jeśli ktoś sądził, że w związku z milionowymi zyskami miejskie spółki zdecydują się na obniżenie opłat np. za wodę czy śmieci – jest w błędzie. Nie zanosi się także na obniżenie cen biletów MZK, kolejnej spółki notującej świetne wyniki. Powody są różne. Miejski przewoźnik odkłada kapitał na zakup nowych autobusów, a ZUK i MPWiK są potężnie zadłużone.

– Żeby wykonać modernizację oczyszczalni ścieków wzięliśmy pożyczkę w wysokości 20 mln złotych, którą od przyszłego roku będziemy musieli spłacać. Mamy na to dziesięć lat, co oznacza, że potrzebujemy około 2,5 mln złotych rocznie. Koszty odsetek są wysokie. W związku z tym planujemy już nowe taryfy – mówi Andrzej Poleszak, prezes MPWiK.

Czy to oznacza, że za tę inwestycję zapłacą mieszkańcy? – Zanieczyszczający płaci, takie są zasady, ale w Puławach te opłaty nigdy nie były i nie będą wysokie – zapewnia Poleszak, których nie chce jeszcze mówić o stawkach. – Jest na to za wcześnie – tłumaczy.

W puławskim ZUK-u sytuacja wygląda podobnie. Spółka, mimo księgowania coraz wyższych zysków, nie może sobie pozwolić na ich roztrwonienie. Większość z nich przeznacza na spłatę pożyczki zaciągniętej na rozbudowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

Inwestycja warta prawie 50 mln zł wymagała wkładu własnego.

– Zysk mamy tylko na papierze. W rzeczywistości nasz bilans jest bliski zeru, bo musimy spłacać zaciągniętą na 10 lat pożyczkę w wysokości 7 mln złotych – mówi Tomasz Wadas, prezes ZUK-u.
Na szczęście podwyżki opłat za odbiór śmieci na razie nam nie grożą. Przynajmniej do czasu zmiany wysokości tak zwanej opłaty marszałkowskiej. Co innego w przypadku opłat za wodę, których wzrost jest już przesądzony. Wzrost opłat czeka także odbiorców ciepła.

– Nasza taryfa zostanie podniesiona o około 4 procent. Nie podnosiliśmy jej już od dwóch lat – mówi Ryszard Jabłoński, prezes Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Puławach.
Ta spółka nie zmaga się z wysokim zadłużeniem, a powodem zmiany taryfy są rosnące koszty.

– Rosną koszty wynagrodzeń, amortyzacji. Zysk, jaki planujemy w tym roku to 150 tysięcy złotych. W poprzednich latach osiągaliśmy 200–300 tysięcy – dodaje prezes.

Nowa taryfa OPEC będzie obowiązywać od przyszłego roku. Mieszkańcy o jej wysokości przekonają się w październiku 2016 roku, podczas corocznych rozliczeń.

Majka
Gość
Gość
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Majka
Majka (13 listopada 2015 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak wogóle to sytuację w Puławach mamy bardzo dziwną. Niby PIS przy władzy a z tego co słyszałam to faktycznie dalej rządzi PO. Podobno prezesi spółek i kierownícy strategicznych wydziałów urzędu obsadzeni przez tego co szedł przez wieś dalej chodzą na jego smyczy i mają za zadanie robić gaĺaretę z mózgów vicetadkowi i jego koleżkom z rady
Rozwiń
Gość
Gość (10 listopada 2015 o 13:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a może mu ktoś nakazuje, albo tak sam w ramach dobrej współpracy
Rozwiń
Gość
Gość (10 listopada 2015 o 11:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

bo ten pan dziennikarz ostatnio bardzo często pisze swoje wymioty aby wzbudzić niepokój, strach, panikę i sensację. 

Rozwiń
Gość
Gość (10 listopada 2015 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla mnie ten artykuł jest po to aby wzbudzić w mieszkańcach niepokój, a potem miłosierni radni pisu staną w obronie narodu. To słaba akcja propagandowa.
Rozwiń
Gość
Gość (10 listopada 2015 o 09:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy mogę zrezygnować z usług OPEC i zainstalować własne ogrzewanie?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!