sobota, 24 lutego 2018 r.

Puławy

Puławy: Urzędnicy chcą wyłączyć działki ze strefy ekonomicznej

Dodano: 10 stycznia 2016, 09:25

Jedna z działek przy ul. Komunalnej, na które Urząd Miasta nie może znaleźć nabywcy (fot. UM Puławy)
Jedna z działek przy ul. Komunalnej, na które Urząd Miasta nie może znaleźć nabywcy (fot. UM Puławy)

Władze Puław planują wyłączyć dwie działki ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. Ograniczenia dotyczące profilu działalności gospodarczej odstraszają inwestorów, a to przekłada się na trudności w sprzedaży nieruchomości.

Chodzi o działki przy ul. Komunalnej, z których zbyciem Puławy mają problem od kilku lat. Inne nieruchomości udało się sprzedać, tymczasem na działki należące do strefy ekonomicznej chętnych nie ma. Zamiast przyciągać inwestorów możliwością zwolnień podatkowych, specjalny obszar staje się przeszkodą. W związku tym jednym z tematów najbliższego kolegium prezydenckiego prawdopodobnie będzie wyłączenie działek ze strefy.

– Strefy ekonomiczne przestają być dla przedsiębiorców zachętą. Coraz trudniej uzyskać zezwolenie strefowe, a opłaty są obowiązkowe – mówi Jarosław Pazik, kierownik Wydziału Wspierania Rozwoju Przedsiębiorczości UM Puławy, który przed laty zajmował się włączaniem działek do strefy. Dziś sam nie jest przekonany co do ich walorów.

Podobnego zdania jest Maria Kliszcz, kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, która przyznaje, że będzie rekomendowała wycofanie dwóch puławskich nieruchomości z SSE.
– Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, ale uważam, że powinniśmy spróbować wyjść. Zgłaszają się do nas inwestorzy, którzy chętnie kupiliby te działki, ale oni wiedzą o tym, że nie otrzymają wsparcia. Ich działalność nie mieści się w katalogu.

Skąd się wzięły te ograniczenia, które blokują rozwój przedsiębiorczości w strefach? Jak mówi Anna Jaworska z SSE „Starachowice”, katalog działalności, które mogą liczyć na wsparcie, powstaje na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, a to z kolei jest tworzone zgodnie z wytycznymi unijnymi. Zarząd danej strefy nie może więc ich zmienić.

Na wyłączenie działek ze strefy będzie potrzeba czasu. Pierwszym krokiem jest wniosek do odpowiedniego ministra, który następnie sprawę kieruje na posiedzenie Rady Ministrów. Rząd na ogół przychyla się do wniosków. Potem nowe prawo musi zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw. Od momentu złożenia wniosku do uzyskania zgody może minąć nawet kilka miesięcy, ale zdarza się, że gminy czekają na to ponad rok.

Zdaniem Marii Kliszcz, wycofanie działek ze strefy ekonomicznej powinno bardzo szybko przełożyć się na ich sprzedaż. Kierownik zapewnia, że jest w stałym kontakcie z inwestorami, którzy czekają na tę decyzję. O zainteresowanych otworzeniem działalności przy ul. Komunalnej urzędnicy jednak nie mówią. Podobno są to firmy polskie, działające poza Puławami, które zamierzają otworzyć działalność produkcyjną.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 czerwca 2016 o 11:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te nieruchomości magazynowe nie będą wiecznie stały na tkim samym poziomie wyceny. SSE stopniowo jest zajmowane w każdym mieście, ale nie zmienia to faktu, że w dalszym ciągu można wejść w bardzo atrakcyjne lokalizacje...
Rozwiń
Gość
Gość (27 maja 2016 o 11:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zwróćcie uwagę jak wiele zmian zaszło na rynku - od dawna tak to nie wyglądało - w wielu miejscówkach można trafić znakomite okazje i to bez płatności kolosalnych kwot - popatrzcie sobie właśnie na JARTOM - w jak wielu miejscach można trafić dobre okazje i wejść w SSE.
Rozwiń
Gość
Gość (26 kwietnia 2016 o 11:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kolego - przecież JARTOM ma te hale w SSE w różnych miastach, ta z Bierunia stoi tam dosyć długo. Jak się z nimi współpracuje? W sensie kosztów i podejścia do załatwiania transakcji? Profesjonalnie? Wiem, że z doradcami to różnie bywa...
Rozwiń
Gość
Gość (26 lutego 2016 o 11:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JARTOM daje fajne możliwości - widzieliście ile wolnych hale jest dalej w SSE? To nie jest tak, że nie ma warunków do inwestowania. One są, tylko najpierw na to wszystko musi się pojawiać jakiś odpowiedni kapitał. Czy go widzicie?
Rozwiń
CNY 2016
CNY 2016 (10 stycznia 2016 o 11:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Thanks for every other informative website. Where else may I get that type of information written in such an ideal manner? 

Chinese New Year 2016

I have a mission that I’m just now working on, and I have been at the glance out for such
information.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!