Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 stycznia 2017 r.
8:22

Puławy: Wandal pomazał zabytkową kładkę z XVIII wieku

11 28 A A
Zielony napis na zabytkowym murze zbulwersował wielu mieszkańców Puław. Fot. Joanna Nowacka-Zaborska
Zielony napis na zabytkowym murze zbulwersował wielu mieszkańców Puław. Fot. Joanna Nowacka-Zaborska

Odnowiona pół roku temu zabytkowa, XVIII wieczna kładka została zniszczona. Nieznany sprawca zabrudził biały mur farbą. Remont obiektu kosztował prawie 240 tys. złotych. Komendant SM zapowiada zwiększenie ilości patroli

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kładka nad Głęboką Drogą w pierwszych tygodniach nowego roku padła ofiarą wandala, który za nic miał historię miasta, czy publicznie pieniądze, które przeznaczono na odnowienie tego zabytku. Jako pierwsza zieloną farbę na białej elewacji mostku zauważyła Joanna Nowacka-Zaborska, specjalista do spraw zieleni w puławskim parku, pracownik IUNG.

- Od lat zwracam uwagę na potrzebę lepszej, skuteczniejszej ochrony elewacji remontowanych zabytków w Puławach. Sądzę, że należy częściej stosować zabezpieczenia, tzw. anty-graffiti i zastanowić się nad rozwiązaniami, które doprowadzą do uporządkowania kwestii wstępu do parku - mówi pani doktor, która nie ukrywa, że jest zwolenniczką wprowadzenia kontrolowanego dostępu do obiektów zabytkowych, np. poprzez system elektronicznych kart wstępu do parku lub biletowania.

Nie bez przyczyny odnowiony kilka lat temu budynek Domku Greckiego, w którym mieści się od Biblioteka Miejska został ogrodzony wysokim, trudnym do sforsowania, stalowym murem. Wcześniej budynek otaczała zwykła siatka, a wandale z większym lub mniejszym trudem wycinali sobie w niej przejścia. Od momentu postawienia muru, problem z bazgrołami na zabytkowym budynku zniknął. Niestety nie da się ogrodzić wszystkiego, ani zupełnie wyplenić społecznie nieakceptowalnych zachowań. Nie zawsze sprawdza się także monitoring.

- Niestety zasięg kamery w pobliżu tej kładki okazał się niewystarczający, natomiast to nie znaczy, że sprawy nie ma. Zdecydowałem już o zwiększeniu ilości patroli w osadzie pałacowo-parkowej. Będziemy prowadzili także wspólnie z policją, działania operacyjne mające na celu zidentyfikowanie i zatrzymanie sprawcy - zapowiada Dariusz Karmasz, komendant Straży Miejskiej w Puławach.

Przykładów niszczenia elewacji, zaśmiecania, wyrywania kłódek i innego typu działań dewastujących przestrzeń parku, jest więcej. W okolicy angielskich schodów permanetnie rozbijane są szklane butelki po napojach wyskokowych, a ceglane mury, nie mniej stare od kładki nad Głęboką Drogą, pokrywają kolorowe bazgroły. Te pojawiały się już także na odnowionych ścianach Domku Aleksandryjskiego, przez co firma odpowiedzialna za remont tego obiektu, musiała ponawiać malowanie. Były także przypadki włamań do groty, która musi być zamknięta ze względu na ryzyko zawalenia się stropu. Jak mówią pracownicy IUNG, kłódki z tamtego miejsca były już kilkukrotnie wyrywane. To nie wszystko. Zdarzyło się, że puławianie wykuli sobie dziurę w murze otaczającym park od strony ul. Kazimierskiej. Nie brakowało także przypadków kradzieży, np. unikatowych roślin ozdobnych, które wielokrotnie padały łupem niepozornych, starszych pań.

Jednym z powodów tego rodzaju działań jest poczucie bezkarności. Pecha miał jeden z wielbicieli niszczenia zabytkowych elewacji, przy którym w październiku 2015 roku policjanci znaleźli 7 puszek farby w sprayu. Podczas patrolu malował właśnie swoje bazgroły jednym z budynków pałacowych przy ul. Czartoryskich. 23-latek trafił wtedy do aresztu, ale tego rodzaju zatrzymania zdarzają się sporadycznie i przypadkowo. Jeśli władze i służby nie zrobią niczego, żeby wzmóc ochronę bezcennej architektury, wandalizm pod różną postacią nadal będzie występował, a koszty usuwania jego efektów będą ponosili podatnicy.

 

Czytaj więcej o:

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 lutego 2017 o 15:46
Tam tylko trochę niżej wiecznie piją,jadąc Głęboką nie widać
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 o 11:58
warto zrobić sobie bilans "zysków i strat" gdy się mówi o wielkich marnotrawionych pieniadzach, o ochronie dóbr narodowych, jakimi są zabytki i kulturowy krajobraz. zapraszam do przemyśleń i mam nadzieję rewizji poglądów, po lekturze wszystkich moich argumentów z którymi można się zapoznać czytając tekst ***s://parkwpulawach.wordpress.com/2017/01/24/ponura-wyliczanka-z-moralem/ joanna nowacka-zaborska
Avatar
oko / 21 stycznia 2017 o 12:01
olo napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ciekawe dlaczego jak mój blok obmalowano takimi bohomazami to policja i straż miejska nie podjęli działań operacyjnych?
Kamery pomontowali ale nie tam gdzie trzeba. Wszystko okamerować i będzie spokój. A nie "łożyta" na straż miejską..... której nie widać, zamiast zainwestować w kamery.
A co "dadzo" kamery w które nikt nie patrzy? Pomijając, że wystarczy latarka czołówka aby ukryć swoją twarz...
A co "dadzo" kamery w które nikt nie patrzy? Pomijając, że wystarczy latarka czołówka aby ukryć swoją twarz... rozwiń
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 18:36
A reszta tych grafiti to czyja bo widać ciągnął się aż do głėbokiej do bramy
Avatar
Puławianka / 20 stycznia 2017 o 14:41
Fakt, brudas w dodatku bez mózgu. Może by tak napisał w jakim celu zniszczył pięknie odnowione miejsce?!
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 11:59
To zrobił zwykły brudas nie majacy nic do stracenia bo jest dziadem. Może chce przezimować w pudle.
Avatar
olo / 20 stycznia 2017 o 07:31
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ciekawe dlaczego jak mój blok obmalowano takimi bohomazami to policja i straż miejska nie podjęli działań operacyjnych?
Kamery pomontowali ale nie tam gdzie trzeba. Wszystko okamerować i będzie spokój. A nie "łożyta" na straż miejską..... której nie widać, zamiast zainwestować w kamery.
Avatar
olo / 20 stycznia 2017 o 07:28
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Straż miejska i działania operacyjne-siedzenie na ławce i modlitwa żeby się nic nie stało albo wykładanie towaru przez strażnika w markecie
Sczerze? Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że straż miejska w Puławach istnieje bo od kilku lat ich na ulicach miasta nie widziałem, a często jestem w mieście....
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 07:25
To była tylko kwestia czasu bo w Puławach jest cały rój tych miłośników bazgrania sprayami po czystych ścianach w ustronnych miejscach.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 06:43
Przecież to jest zwykły podpis. On nie narysował słonia, tylko się podpisał. To jest tag - nawet można z łatwością odczytać ksywkę, którą się podpisuje. Policja do roboty!!!
Avatar
Gość / 4 lutego 2017 o 15:46
Tam tylko trochę niżej wiecznie piją,jadąc Głęboką nie widać
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 o 11:58
warto zrobić sobie bilans "zysków i strat" gdy się mówi o wielkich marnotrawionych pieniadzach, o ochronie dóbr narodowych, jakimi są zabytki i kulturowy krajobraz. zapraszam do przemyśleń i mam nadzieję rewizji poglądów, po lekturze wszystkich moich argumentów z którymi można się zapoznać czytając tekst ***s://parkwpulawach.wordpress.com/2017/01/24/ponura-wyliczanka-z-moralem/ joanna nowacka-zaborska
Avatar
oko / 21 stycznia 2017 o 12:01
olo napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ciekawe dlaczego jak mój blok obmalowano takimi bohomazami to policja i straż miejska nie podjęli działań operacyjnych?
Kamery pomontowali ale nie tam gdzie trzeba. Wszystko okamerować i będzie spokój. A nie "łożyta" na straż miejską..... której nie widać, zamiast zainwestować w kamery.
A co "dadzo" kamery w które nikt nie patrzy? Pomijając, że wystarczy latarka czołówka aby ukryć swoją twarz...
A co "dadzo" kamery w które nikt nie patrzy? Pomijając, że wystarczy latarka czołówka aby ukryć swoją twarz... rozwiń
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 18:36
A reszta tych grafiti to czyja bo widać ciągnął się aż do głėbokiej do bramy
Avatar
Puławianka / 20 stycznia 2017 o 14:41
Fakt, brudas w dodatku bez mózgu. Może by tak napisał w jakim celu zniszczył pięknie odnowione miejsce?!
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 11:59
To zrobił zwykły brudas nie majacy nic do stracenia bo jest dziadem. Może chce przezimować w pudle.
Avatar
olo / 20 stycznia 2017 o 07:31
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ciekawe dlaczego jak mój blok obmalowano takimi bohomazami to policja i straż miejska nie podjęli działań operacyjnych?
Kamery pomontowali ale nie tam gdzie trzeba. Wszystko okamerować i będzie spokój. A nie "łożyta" na straż miejską..... której nie widać, zamiast zainwestować w kamery.
Avatar
olo / 20 stycznia 2017 o 07:28
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Straż miejska i działania operacyjne-siedzenie na ławce i modlitwa żeby się nic nie stało albo wykładanie towaru przez strażnika w markecie
Sczerze? Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że straż miejska w Puławach istnieje bo od kilku lat ich na ulicach miasta nie widziałem, a często jestem w mieście....
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 07:25
To była tylko kwestia czasu bo w Puławach jest cały rój tych miłośników bazgrania sprayami po czystych ścianach w ustronnych miejscach.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 06:43
Przecież to jest zwykły podpis. On nie narysował słonia, tylko się podpisał. To jest tag - nawet można z łatwością odczytać ksywkę, którą się podpisuje. Policja do roboty!!!
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich
HISTORIA

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich 0 0

Herb to ustalona według reguł heraldycznych oznaka osoby, rodziny, miasta, prowincji czy państwa. Natomiast herby rycerskie, znane od XIX wieku, były dziedzicznymi oznakami przynależności do stanu szlacheckiego. Wywodziły się od znaków umieszczanych na barwionych chorągwiach, a od XII wieku także na różnych częściach uzbrojenia w celu odróżnienia oddziałów i poszczególnych rycerzy średniowiecznych.

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie
27 maja 2018, 14:30

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Nałęczowski Ośrodek Kultury (ul. Lipowa 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Aleksandry Anny Janeczek i Leszka Janeczka - Sacrum Profanum. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 27 maja o godz. 14.30.

Niedziela, 27 maja. Sprawdź, czy tego dnia zrobisz zakupy

Niedziela, 27 maja. Sprawdź, czy tego dnia zrobisz zakupy 9 4

27 maja jest niedzielą handlową - tego dnia bez ograniczeń możemy zrobić zakupy. Poniżej publikujemy harmonogram na kolejne tygodnie.

Wystawa Urszuli Tomasiak w Bibliotece Miejskiej w Puławach
29 maja 2018, 18:00

Wystawa Urszuli Tomasiak w Bibliotece Miejskiej w Puławach 3 0

Co Gdzie Kiedy. 29 maja o godz. 18 w Galerii Inter Libros, w Bibliotece Miejskiej w Puławach, odbędzie się wernisaż wystawy prac Urszuli Tomasiak.

Kultywują tradycję Wojska II RP. Nie lubią, jak się ich nazywa rekonstruktorami
galeria

Kultywują tradycję Wojska II RP. Nie lubią, jak się ich nazywa rekonstruktorami 2 0

Nie lubią, gdy nazywa się ich rekonstruktorami historii. Są osobami ją ożywiającymi. Członkowie Kawalerii Ochotniczej kultywują tradycję Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 2

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 8 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 3

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 15

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich