niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Puławy

Puławy: Wandal pomazał zabytkową kładkę z XVIII wieku

Dodano: 19 stycznia 2017, 08:22

Zielony napis na zabytkowym murze zbulwersował wielu mieszkańców Puław. Fot. Joanna Nowacka-Zaborska
Zielony napis na zabytkowym murze zbulwersował wielu mieszkańców Puław. Fot. Joanna Nowacka-Zaborska

Odnowiona pół roku temu zabytkowa, XVIII wieczna kładka została zniszczona. Nieznany sprawca zabrudził biały mur farbą. Remont obiektu kosztował prawie 240 tys. złotych. Komendant SM zapowiada zwiększenie ilości patroli

Kładka nad Głęboką Drogą w pierwszych tygodniach nowego roku padła ofiarą wandala, który za nic miał historię miasta, czy publicznie pieniądze, które przeznaczono na odnowienie tego zabytku. Jako pierwsza zieloną farbę na białej elewacji mostku zauważyła Joanna Nowacka-Zaborska, specjalista do spraw zieleni w puławskim parku, pracownik IUNG.

- Od lat zwracam uwagę na potrzebę lepszej, skuteczniejszej ochrony elewacji remontowanych zabytków w Puławach. Sądzę, że należy częściej stosować zabezpieczenia, tzw. anty-graffiti i zastanowić się nad rozwiązaniami, które doprowadzą do uporządkowania kwestii wstępu do parku - mówi pani doktor, która nie ukrywa, że jest zwolenniczką wprowadzenia kontrolowanego dostępu do obiektów zabytkowych, np. poprzez system elektronicznych kart wstępu do parku lub biletowania.

Nie bez przyczyny odnowiony kilka lat temu budynek Domku Greckiego, w którym mieści się od Biblioteka Miejska został ogrodzony wysokim, trudnym do sforsowania, stalowym murem. Wcześniej budynek otaczała zwykła siatka, a wandale z większym lub mniejszym trudem wycinali sobie w niej przejścia. Od momentu postawienia muru, problem z bazgrołami na zabytkowym budynku zniknął. Niestety nie da się ogrodzić wszystkiego, ani zupełnie wyplenić społecznie nieakceptowalnych zachowań. Nie zawsze sprawdza się także monitoring.

- Niestety zasięg kamery w pobliżu tej kładki okazał się niewystarczający, natomiast to nie znaczy, że sprawy nie ma. Zdecydowałem już o zwiększeniu ilości patroli w osadzie pałacowo-parkowej. Będziemy prowadzili także wspólnie z policją, działania operacyjne mające na celu zidentyfikowanie i zatrzymanie sprawcy - zapowiada Dariusz Karmasz, komendant Straży Miejskiej w Puławach.

Przykładów niszczenia elewacji, zaśmiecania, wyrywania kłódek i innego typu działań dewastujących przestrzeń parku, jest więcej. W okolicy angielskich schodów permanetnie rozbijane są szklane butelki po napojach wyskokowych, a ceglane mury, nie mniej stare od kładki nad Głęboką Drogą, pokrywają kolorowe bazgroły. Te pojawiały się już także na odnowionych ścianach Domku Aleksandryjskiego, przez co firma odpowiedzialna za remont tego obiektu, musiała ponawiać malowanie. Były także przypadki włamań do groty, która musi być zamknięta ze względu na ryzyko zawalenia się stropu. Jak mówią pracownicy IUNG, kłódki z tamtego miejsca były już kilkukrotnie wyrywane. To nie wszystko. Zdarzyło się, że puławianie wykuli sobie dziurę w murze otaczającym park od strony ul. Kazimierskiej. Nie brakowało także przypadków kradzieży, np. unikatowych roślin ozdobnych, które wielokrotnie padały łupem niepozornych, starszych pań.

Jednym z powodów tego rodzaju działań jest poczucie bezkarności. Pecha miał jeden z wielbicieli niszczenia zabytkowych elewacji, przy którym w październiku 2015 roku policjanci znaleźli 7 puszek farby w sprayu. Podczas patrolu malował właśnie swoje bazgroły jednym z budynków pałacowych przy ul. Czartoryskich. 23-latek trafił wtedy do aresztu, ale tego rodzaju zatrzymania zdarzają się sporadycznie i przypadkowo. Jeśli władze i służby nie zrobią niczego, żeby wzmóc ochronę bezcennej architektury, wandalizm pod różną postacią nadal będzie występował, a koszty usuwania jego efektów będą ponosili podatnicy.

 

Czytaj więcej o: Puławy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
oko
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 lutego 2017 o 15:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tam tylko trochę niżej wiecznie piją,jadąc Głęboką nie widać
Rozwiń
Gość
Gość (24 stycznia 2017 o 11:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
warto zrobić sobie bilans "zysków i strat" gdy się mówi o wielkich marnotrawionych pieniadzach, o ochronie dóbr narodowych, jakimi są zabytki i kulturowy krajobraz. zapraszam do przemyśleń i mam nadzieję rewizji poglądów, po lekturze wszystkich moich argumentów z którymi można się zapoznać czytając tekst ***s://parkwpulawach.wordpress.com/2017/01/24/ponura-wyliczanka-z-moralem/ joanna nowacka-zaborska
Rozwiń
oko
oko (21 stycznia 2017 o 12:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
olo napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ciekawe dlaczego jak mój blok obmalowano takimi bohomazami to policja i straż miejska nie podjęli działań operacyjnych?
Kamery pomontowali ale nie tam gdzie trzeba. Wszystko okamerować i będzie spokój. A nie "łożyta" na straż miejską..... której nie widać, zamiast zainwestować w kamery.
A co "dadzo" kamery w które nikt nie patrzy? Pomijając, że wystarczy latarka czołówka aby ukryć swoją twarz...
Rozwiń
Gość
Gość (20 stycznia 2017 o 18:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A reszta tych grafiti to czyja bo widać ciągnął się aż do głėbokiej do bramy
Rozwiń
Puławianka
Puławianka (20 stycznia 2017 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fakt, brudas w dodatku bez mózgu. Może by tak napisał w jakim celu zniszczył pięknie odnowione miejsce?!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!