niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Puławy

Puławy zapłacą za stadion blisko 20 mln mniej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 czerwca 2009, 18:51

46 milionów - tyle ma kosztować budowa nowego stadionu w Puławach. Przetarg wygrało konsorcjum polsko-hiszpańsko-węgierskie, którego liderem jest Mostostal Warszawa.

Zarząd Inwestycji Miejskich w Puławach ogłosił właśnie, kto złożył najkorzystniejszą ofertę na budowę nowego stadionu MOSiR przy ul. Hauke-Bossaka. Najwięcej punktów zdobyło konsorcjum, którego liderem jest Mostostal Warszawa. Przeważyła zaoferowana cena, która wyniosła niecałe 46,4 miliona złotych.

- Przygotowaliśmy po prostu rzetelny kosztorys - tłumaczy Agnieszka Kuźma-Filipek z Mostostalu Warszawa.

Tak niska kwota to zaskoczenie, bo wstępne kosztorysy zakładały, że nowy stadion w Puławach będzie kosztował ok. 65 milionów. W mieście zaczęto nawet zbierać podpisy pod uchwałą obywatelską, zakładającą wstrzymanie budowy. Głównym argumentem przeciwników inwestycji była właśnie wysoka cena.

- Na pewno znaczenie miał kryzys gospodarczy - mówi Krzysztof Szczepański, dyrektor ZIM w Puławach. - Konkurujące w przetargu firmy musiały ciąć ceny. Dlatego spodziewaliśmy się, że zaoferowana kwota będzie niższa od tej z kosztorysu - dodaje.

Wraz z Mostostalem Warszawa w zwycięskim konsorcjum znajdują się m.in. firmy z Węgier oraz Hiszpanii. - W różnych krajach bywają duże różnice w cenach materiałów. Tak pewnie było w tym przypadku - mówi Andrzej Łucjanek z Mostostalu Puławy, który rywalizację przegrał.

Oferta zaproponowana przez konsorcjum, któremu liderował puławski Mostostal była o ok. 5 milionów droższa. W przetargu startowało też konsorcjum firmy Swietelsky z Lublina. Wszyscy uczestnicy przetargu chcieli jednak za swoją pracę znacznie mniej, niż zakładał kosztorys. - W wielu przetargach, w których bierzemy udział, można zauważyć podobne tendencje. Firmy coraz częściej ulegają niepokojom związanym z kryzysem - dodaje Łucjanek.

W sobotę upłynie termin, w którym firmy mają czas na złożenie odwołań od wyników przetargu. Na razie żadne takie odwołanie nie wpłynęło. Potem zwycięskie konsorcjum podpisze umowę z miastem i wejdzie na plac budowy.

Pierwszy etap prac związany z budową nowego boiska, trybun i zaplecza z szatniami ma się zakończyć do lipca przyszłego roku. W drugim etapie prac obok stadionu powstanie otwarty park wodny oraz drogi i zieleń. Całość prac ma się zakończyć za dwa lata.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Puławiaka
haryski@02.pl
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Puławiaka
Puławiaka (22 czerwca 2009 o 10:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Można się było tego spodziewać, Mostostal Puławy nie może dać lepszej oferty niż Warszawa (właściciel ) i pan Łucjanek niech nie tłumaczy tego kryzysem firm zagranicznych które dały niższe ceny dla Mostostal Warszawa.
Założę się że ta super cena jest pułapką podobną jak w przypadku Stodoły na Piaskowej, czyli mamy małą cenę i wygrywamy a finalnie bierzemy więcej.
Mostostal Warszawa pewnie będzie chciał zrobić to po kosztach i zastosować liche materiały,albo po prostu wystawić kwity roszczeniowe tak jak to robi na wielu budowach i wtedy mogą dopiąć do kwoty przeznaczonej w kosztorysie miasta.
A znając zaangażowanie miejskich inspektorów i urzędników przyjdzie im to z łatwością pilnować panowie aby było to zrobione zgodnie z projektem żadnych zmian i wyjdzie szydło z worka.
Rozwiń
haryski@02.pl
haryski@02.pl (17 czerwca 2009 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z uwagi na oszczednosci zbudujcue stadion dla wiekszej publiki moze kiedys dostaniecie powaxzna miedzynarodowa impreze mecz mlodziezowyczy seniorski.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!