Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

27 lutego 2016 r.
19:06

Rada Miasta w internecie, głosowanie na tablecie. Będzie komputerowy system obrad?

0 12 A A

Urząd przymierza się do zakupu komputerowego systemu obsługi obrad Rady Miasta. Posiedzenia byłyby transmitowane w internecie, a radni głosując nie podnosiliby już rąk, tylko dotykali wirtualny przycisk na tablecie. Decyzja będzie zależała od nich samych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obsługa pracy Rady Miasta Puławy obecnie wymaga drukowania całych stosów papierowych dokumentów: porządków obrad, projektów uchwał, czy protokołów. Samo głosowanie przebiega w sposób tradycyjny, poprzez podniesienie ręki lub w przypadku głosowania imiennego wypowiedzenie słów „jestem za”. Za kilka miesięcy to wszystko może wyglądać już zupełnie inaczej. Władze miasta chcą wprowadzić elektroniczny system, który może zrewolucjonizować przebieg sesji i miejskich komisji.

– Po pierwsze, dźwięk z mikrofonów byłby nagrywany i transmitowany na żywo, więc każdy zainteresowany daną sesją mógłby wysłuchać jej przebiegu korzystając z miejskiej strony internetowej. Po drugie, radni głosowaliby za pomocą tabletów, a głosy zliczałby komputer. Ponadto zrezygnowalibyśmy z papierowego obiegu dokumentów. Radni wszelkie materiały otrzymywaliby jedynie w formie cyfrowej – wyjaśnia Małgorzata Gorgol, kierownik Biura Rady Miasta.

Zalet nowego systemu jest wiele. Komputerowe liczenie głosów zapobiegłoby ewentualnym pomyłkom i prawdopodobnie przyspieszyło ten proces. Radny, który chciałby zabrać głos, miałby możliwość cyfrowego zasygnalizowania takiej potrzeby, a informacja o tym natychmiast trafiłaby na pulpit przewodniczącej. To mogłoby ułatwić prowadzenie obrad. Brak konieczności druku dokumentów przełożyłby się natomiast na konkretne oszczędności dotyczące zużycia papieru, tuszu, prądu dla drukarek, ale także czasu pracy urzędników. Nie musieliby oni ręcznie przepisywać przebiegu sesji, a protokół tworzyłby się sam, w formie cyfrowej.

Na razie jeszcze nie wiadomo, czy Puławy zainwestują ok. 20-30 tys. zł w zakup systemu e-sesja. Takie rozwiązania wprowadziło dotychczas około stu gmin w całym kraju, m.in. Wrocław, Poznań, Chorzów, czy Jarocin.

– Mnie ten system się podoba, ale na razie zdania w radzie są podzielone. Będziemy jeszcze na ten temat dyskutować. Ja sama wolałabym ważne dokumenty mieć wydrukowane, chociaż każdy z nas zdaje sobie sprawę także z zalet obiegu cyfrowego. Byłoby to na pewno bardzo ekologiczne – mówi Bożena Krygier, przewodnicząca rady miasta.

Decyzję radni podejmą pod koniec marca. Jeśli w tej sprawie uda im się osiągnąć jednomyślność, pierwsza „cyfrowa sesja” mogłaby się odbyć w kwietniu lub maju.

Czytaj więcej o:

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gość / 29 lutego 2016 o 22:39

Oj lepiej nie. Po co mieszkańcy mają wiedzieć, jak kompromitują się puławscy radni? Wystarczy przykład z ostatniej sesji -  radna Pakułowa i Kwapiński dali popis totalnej niekompetencji. Nawet umowy nie przeczytali i jeszcze mieli pretensje do świata, że nic nie wiedzą. Gdyby mieszkańcy usłyszeli to na własne uszy to by chyba tym radnym podziękowali. Szkoda, że puławska telewizja już na nic nie przychodzi i nie pokazuje tych mądrali, co najpierw krzyczą a potem muszą podkulić ogon i się wycofywać ze swoich głupot

Avatar
Maniek / 29 lutego 2016 o 14:50
Korzyści jest o wiele więcej niż tylko papier.
Avatar
Gość / 28 lutego 2016 o 14:53
ręcznie nie można policzyć głosów ? tak dużo radnych ?
Avatar
ggg / 28 lutego 2016 o 09:05

Ciekawe czy zostanie zwolniony chociaż jeden niepotrzebny urzędas?

Bo jak nie to po cholerę ta automatyzacja i co za oszczędności?

popieram

Avatar
abdul wisimulacha / 28 lutego 2016 o 08:42

Ciekawe czy zostanie zwolniony chociaż jeden niepotrzebny urzędas?

Bo jak nie to po cholerę ta automatyzacja i co za oszczędności?

Avatar
Gość / 28 lutego 2016 o 06:07
Ale w tych Puławach mają kasy aż się przelewa!Wszystko dzięki zakładom azotowym !
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 21:49
Może od razu zróbcie tak żeby nawet z domu nie musieli chodzić, tylko hajs niech się zgadza
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 21:24
Oczywiście życzę jak najlepiej PIS. Ale beze mnie RP nie ma żadnych szans na odrzucenie faktu bycia Hurtownią Unijnej Jedności. Najmniejszych szans. Zrozumiano?
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 21:17
Jedomyślność? To tylko moje rozkazy! Pewien biedny Amerykanin sprzedał cały swój dobytek, by opatentować podwodnego DRONA. Kiedy już miał usunąć stołeczek spod swych nóg usłyszał GŁOS BOGA: ZWROĆ SIĘ DO INTERNAUTÓW. To własnie uczynił Amerykanin i produkcja dronów podwodnych ruszyła. Tak się palanty zarbia w USA dla USA!!!!
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 21:02
Po tym jak Garry Kimovich Kasparov is a Russian dostał łomot od Kompcia, tak bardzo się zbuldoczył, że oskarżył to cudowne urządzenie o oszustwo. Osobiście byłem tym zdumiony z uwagi na to, że klepicho Garrego osiągnęło wynik 196=IQ. Ale do rzeczy. Dostarczę każdemu radnemu dostęp do takiego komputera, że z palcem w tyłku, będzie wiedział jak zagłosować.
Avatar
gość / 29 lutego 2016 o 22:39

Oj lepiej nie. Po co mieszkańcy mają wiedzieć, jak kompromitują się puławscy radni? Wystarczy przykład z ostatniej sesji -  radna Pakułowa i Kwapiński dali popis totalnej niekompetencji. Nawet umowy nie przeczytali i jeszcze mieli pretensje do świata, że nic nie wiedzą. Gdyby mieszkańcy usłyszeli to na własne uszy to by chyba tym radnym podziękowali. Szkoda, że puławska telewizja już na nic nie przychodzi i nie pokazuje tych mądrali, co najpierw krzyczą a potem muszą podkulić ogon i się wycofywać ze swoich głupot

Avatar
Maniek / 29 lutego 2016 o 14:50
Korzyści jest o wiele więcej niż tylko papier.
Avatar
Gość / 28 lutego 2016 o 14:53
ręcznie nie można policzyć głosów ? tak dużo radnych ?
Avatar
ggg / 28 lutego 2016 o 09:05

Ciekawe czy zostanie zwolniony chociaż jeden niepotrzebny urzędas?

Bo jak nie to po cholerę ta automatyzacja i co za oszczędności?

popieram

Avatar
abdul wisimulacha / 28 lutego 2016 o 08:42

Ciekawe czy zostanie zwolniony chociaż jeden niepotrzebny urzędas?

Bo jak nie to po cholerę ta automatyzacja i co za oszczędności?

Avatar
Gość / 28 lutego 2016 o 06:07
Ale w tych Puławach mają kasy aż się przelewa!Wszystko dzięki zakładom azotowym !
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 21:49
Może od razu zróbcie tak żeby nawet z domu nie musieli chodzić, tylko hajs niech się zgadza
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 21:24
Oczywiście życzę jak najlepiej PIS. Ale beze mnie RP nie ma żadnych szans na odrzucenie faktu bycia Hurtownią Unijnej Jedności. Najmniejszych szans. Zrozumiano?
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 21:17
Jedomyślność? To tylko moje rozkazy! Pewien biedny Amerykanin sprzedał cały swój dobytek, by opatentować podwodnego DRONA. Kiedy już miał usunąć stołeczek spod swych nóg usłyszał GŁOS BOGA: ZWROĆ SIĘ DO INTERNAUTÓW. To własnie uczynił Amerykanin i produkcja dronów podwodnych ruszyła. Tak się palanty zarbia w USA dla USA!!!!
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 21:02
Po tym jak Garry Kimovich Kasparov is a Russian dostał łomot od Kompcia, tak bardzo się zbuldoczył, że oskarżył to cudowne urządzenie o oszustwo. Osobiście byłem tym zdumiony z uwagi na to, że klepicho Garrego osiągnęło wynik 196=IQ. Ale do rzeczy. Dostarczę każdemu radnemu dostęp do takiego komputera, że z palcem w tyłku, będzie wiedział jak zagłosować.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przebudowa al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 0 1

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 16

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 85 46

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 367 28

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 16

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 1

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 215 46

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 17

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 17

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 4

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!