wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Puławy

Rada Miasta w internecie, głosowanie na tablecie. Będzie komputerowy system obrad?

Dodano: 27 lutego 2016, 19:06

Urząd przymierza się do zakupu komputerowego systemu obsługi obrad Rady Miasta. Posiedzenia byłyby transmitowane w internecie, a radni głosując nie podnosiliby już rąk, tylko dotykali wirtualny przycisk na tablecie. Decyzja będzie zależała od nich samych.

Obsługa pracy Rady Miasta Puławy obecnie wymaga drukowania całych stosów papierowych dokumentów: porządków obrad, projektów uchwał, czy protokołów. Samo głosowanie przebiega w sposób tradycyjny, poprzez podniesienie ręki lub w przypadku głosowania imiennego wypowiedzenie słów „jestem za”. Za kilka miesięcy to wszystko może wyglądać już zupełnie inaczej. Władze miasta chcą wprowadzić elektroniczny system, który może zrewolucjonizować przebieg sesji i miejskich komisji.

– Po pierwsze, dźwięk z mikrofonów byłby nagrywany i transmitowany na żywo, więc każdy zainteresowany daną sesją mógłby wysłuchać jej przebiegu korzystając z miejskiej strony internetowej. Po drugie, radni głosowaliby za pomocą tabletów, a głosy zliczałby komputer. Ponadto zrezygnowalibyśmy z papierowego obiegu dokumentów. Radni wszelkie materiały otrzymywaliby jedynie w formie cyfrowej – wyjaśnia Małgorzata Gorgol, kierownik Biura Rady Miasta.

Zalet nowego systemu jest wiele. Komputerowe liczenie głosów zapobiegłoby ewentualnym pomyłkom i prawdopodobnie przyspieszyło ten proces. Radny, który chciałby zabrać głos, miałby możliwość cyfrowego zasygnalizowania takiej potrzeby, a informacja o tym natychmiast trafiłaby na pulpit przewodniczącej. To mogłoby ułatwić prowadzenie obrad. Brak konieczności druku dokumentów przełożyłby się natomiast na konkretne oszczędności dotyczące zużycia papieru, tuszu, prądu dla drukarek, ale także czasu pracy urzędników. Nie musieliby oni ręcznie przepisywać przebiegu sesji, a protokół tworzyłby się sam, w formie cyfrowej.

Na razie jeszcze nie wiadomo, czy Puławy zainwestują ok. 20-30 tys. zł w zakup systemu e-sesja. Takie rozwiązania wprowadziło dotychczas około stu gmin w całym kraju, m.in. Wrocław, Poznań, Chorzów, czy Jarocin.

– Mnie ten system się podoba, ale na razie zdania w radzie są podzielone. Będziemy jeszcze na ten temat dyskutować. Ja sama wolałabym ważne dokumenty mieć wydrukowane, chociaż każdy z nas zdaje sobie sprawę także z zalet obiegu cyfrowego. Byłoby to na pewno bardzo ekologiczne – mówi Bożena Krygier, przewodnicząca rady miasta.

Decyzję radni podejmą pod koniec marca. Jeśli w tej sprawie uda im się osiągnąć jednomyślność, pierwsza „cyfrowa sesja” mogłaby się odbyć w kwietniu lub maju.

Czytaj więcej o: rada miasta Puławy
gość
Maniek
Gość
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (29 lutego 2016 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Oj lepiej nie. Po co mieszkańcy mają wiedzieć, jak kompromitują się puławscy radni? Wystarczy przykład z ostatniej sesji -  radna Pakułowa i Kwapiński dali popis totalnej niekompetencji. Nawet umowy nie przeczytali i jeszcze mieli pretensje do świata, że nic nie wiedzą. Gdyby mieszkańcy usłyszeli to na własne uszy to by chyba tym radnym podziękowali. Szkoda, że puławska telewizja już na nic nie przychodzi i nie pokazuje tych mądrali, co najpierw krzyczą a potem muszą podkulić ogon i się wycofywać ze swoich głupot

Rozwiń
Maniek
Maniek (29 lutego 2016 o 14:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Korzyści jest o wiele więcej niż tylko papier.
Rozwiń
Gość
Gość (28 lutego 2016 o 14:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ręcznie nie można policzyć głosów ? tak dużo radnych ?
Rozwiń
ggg
ggg (28 lutego 2016 o 09:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawe czy zostanie zwolniony chociaż jeden niepotrzebny urzędas?

Bo jak nie to po cholerę ta automatyzacja i co za oszczędności?

popieram

Rozwiń
abdul wisimulacha
abdul wisimulacha (28 lutego 2016 o 08:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawe czy zostanie zwolniony chociaż jeden niepotrzebny urzędas?

Bo jak nie to po cholerę ta automatyzacja i co za oszczędności?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!