niedziela, 18 lutego 2018 r.

Puławy

Radna Anna Filipiak nie może głosować, bo czeka na zaprzysiężenie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 listopada 2009, 19:01

Wybory uzupełniające do Rady Gminy Markuszów wygrała na początku lipca, ale wciąż nie może sprawować tej funkcji. Radni dotąd nie zgodzili się na jej ślubowanie.

Tuż po zwycięstwie nowa radna z Olempina była pełna zapału do pracy. – Powalczę o drogę w naszej wsi, budowę remizy i oświetlenie – mówiła nam wówczas Anna Filipiak.

Wtedy nie przypuszczała jednak, że będzie się musiała zmagać z oporem części radnych. – Problem polega na tym, że nowa radna popiera wójta – mówi nasz informator.

Jeśli dojdzie do jej zaprzysiężenia to przewodniczący rady Leszek Barwiński może poczuć się zagrożony. – Wtedy po swojej stronie będzie miał już tylko ośmiu radnych, a wójt siedmiu. Wystarczy, że jeden z grupy przewodniczącego nie pojawi się na sesji i ten będzie miał problem z przepchnięciem uchwał, gdzie jest potrzebna bezwględna większość.

W całej sprawie najbardziej pokrzywdzeni są mieszkańcy Olempina. – Na pewno nie jest to z korzyścią dla naszej wsi – mówi sołtys Maria Pecio. – W ten sposób nie możemy nic zrobić, bo co z tego, że radna jest, jeśli nie może głosować. A przez tyle miesięcy mogłaby już zrobić dużo.

Barwiński – na wniosek radnej Anny Sokołowskiej – zwołał ostatnio sesję w trybie nadzwyczajnym. Chodziło o zmiany w budżecie. Pojawiła się tam także Filipiak. Tylko w roli gościa. Przewodniczący nie dopuścił do jej ślubowania twierdząc, że potrzebna jest zgoda wnioskodawcy takiej sesji. Ale radna Sokołowska sprzeciwiła się temu.

Tymczasem w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim są zdziwieni takim postępowaniem. – Przepis mówi wyraźnie, że nowy radny powinien zostać zaprzysiężony na pierwszej sesji, na której się pojawi – mówi Cezary Widomski, zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli LUW.

– Nie ma znaczenia czy jest ona zwołana w trybie zwyczajnym czy nadzwyczajnym. Radna powinna przyjść, złożyć ślubowanie i pełnić swoją funkcję. Żaden inny radny nie może jej tego zabronić.

– To jest jakieś chore. W ten sposób radni sami się ośmieszają. Dziwię się, że nie ma żadnej siły, która zaprowadziłaby porządek w naszej gminie. Czy ludzie na wyższych stanowiskach nie mają tu nic do powiedzenia? – pyta Pecio.

Ale wojewoda jest praktycznie bezsilny. – Nasze środki nadzorcze są ograniczone – przyznaje Widomski. – W tej sprawie możemy tylko wysyłać pisma, a wszystko i tak zależy od dobrej woli radnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
killer
killer
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 listopada 2009 o 20:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A dzisiaj cała świta Barwińskiego paradowała wygarniturowana i wymalowana do gminy. Czyżby znowu komisja lub sesja była, oj pewnie znowu kaskę za diety liczyli. A potem popijawa w Relaksie.
Rozwiń
killer
killer (6 listopada 2009 o 19:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tak, wiem że w Polsce GN jest dopiero w planach, ale można pożyczyć od amerykańców, 1 pluton na opanowanie Relaksu wystarczy
Rozwiń
killer
killer (6 listopada 2009 o 19:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Markuszowianka napisał:
Ja uwazam ze Wojewoda powinien zając się zaistniałą sytuacją w Gminie Markuszów a jesli nie umie bądz nie potrafi sobie z tym poradzic to niech poda sie do dymisji .!!!!!!!!!!!!a ja bym Gwardię Narodową do tej wsi Markuszów wprowadził, oni by porządek z Tatarami zrobili, a potem prohibicję i godzinę policyjną
Rozwiń
Markuszowianka
Markuszowianka (6 listopada 2009 o 13:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja uwazam ze Wojewoda powinien zając się zaistniałą sytuacją w Gminie Markuszów a jesli nie umie bądz nie potrafi sobie z tym poradzic to niech poda sie do dymisji .!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2009 o 20:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chart napisał:
Kolego dyrektorze Widomski, może już niech pan nie gada bzdur? Znowu chce pan przegrać w WSA, jak coś się panu i panu Chruścielowi umili uchylić? Cicho, dzieci, cicho...

chart nie zycze sobie bys mnie kolegą nazywał bo z marginesem sie nie koleguje
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!