piątek, 23 marca 2018 r.

Puławy

Radni chcieli uznać, że petycja w sprawie karetek była zasadna. Ale i tak ją odrzucili

Dodano: 6 września 2016, 18:53

Radni powiatu puławskiego odrzucili petycję w sprawie przywrócenia trzyosobowych załóg karetek pogotowia. Przed głosowaniem próbowali usunąć z uzasadnienia uchwały sformułowania mówiące o niezasadności pisma złożonego przez mieszkańców.

Przygotowana przez prawników treść uzasadnienia uchwały o odrzuceniu petycji mieszkańców skierowanej do Danuty Smagi, przewodniczącej rady powiatu, stała się przedmiotem dyskusji radnych. Samorządowców zaniepokoiło sformułowanie mówiące o niezasadności petycji.

– To sformułowanie jest niefortunne. Naszym zadaniem nie jest zastanawianie się nad tym, czy petycja jest zasadna, czy nie. Uważam, że uchwały w takiej formie nie powinniśmy głosować – mówił radny Paweł Gajek.

Podobnego zdania był radni Marcin Pisula. – Nie można napisać, że petycja podpisana przez tysiące mieszkańców naszego powiatu jest niezasadna. To jest lekceważenie wyborców.

Wtórował mu Andrzej Mitruczuk. – Taka forma uzasadnienia tej uchwały podważa sens tego, żeby zwracać się do nas w jakiejkolwiek sprawie – mówił radny, który zaproponował, żeby uchwałę odrzucić, ale uznając ją za bezprzedmiotową, a nie bezzasadną.

Do dyskusji włączyli się także inni radni, którzy próbowali znaleźć sposób na poprawę niekorzystnego ich zdaniem wydźwięku zaproponowanego przez prawników uzasadnienia. Tak żeby mieszkańcy poczuli, że radni co prawda zgadzają się z nimi, ale nie mogą przyjąć petycji ze względów formalnych, prawnych etc.

Na uwagi ze strony radnych odpowiadał radca prawny powiatu, Tomasz Stolat, który przyznał, że uzasadnienie uchwały zostało napisane językiem prawniczym. Nie zgodził się jednak na ingerowanie w jej treść, bo jak wyjaśnił, stanowi ona spójną całość. Przypomniał również radnym o tym, że odrzucane petycje standardowo uznaje się nie niezasadne właśnie. Ostatecznie przy 13 głosach za, 6 przeciw i 2 wstrzymujących się, uchwałę w niezmienionym kształcie przyjęto. Tym samym petycja o przywrócenie trzyosobowych zespołów karetek pogotowia, tak jak zapowiadano, została odrzucona.

O co walczyli?

Petycję zaadresowaną do przewodniczącej rady powiatu puławskiego podpisało około 13 tysięcy osób, mieszkańców miasta i powiatu puławskiego, którzy odpowiedzieli w ten sposób na apel ze strony ratowników oraz związków zawodowych działających przy SP ZOZ w Puławach. Organizacje te od samego początku sprzeciwiały się redukcji załóg karetek typu „p”.

Użytkownik niezarejestrowany
gość
Gość
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 września 2016 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trollu pisowski w którym miejscu tego artykułu przeczytałeś o zasługach radnej Lidii? Jak już tak chcesz mącić to spadaj w inne miejsce.
Rozwiń
gość
gość (10 września 2016 o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Zatem tylko radny Paweł Gajek i radna Lidia Twardowska mogą liczyć na mój głos w przyszłych wyborach. Pozostałych ŻEGNAM!
Coś ci się chyba popiernikowało. Cóż takiego dla szitala zrobili ci radni. Czyżby radnej przewodniczącej oddziałowej pielęgniarce należały się medale za to że nie broniła załogi, szczególnie pielęgniarek przed zwolnieniami? Czy może za to że jej partia polityczna niszczy szpital poprzez miernego dyrektorka, aparatczyka? A radny Gajek sam nie wie co chce. Biedny chłop nie umie określić po której stronie się znaleźć. Czy jest za czy przeciw.
Rozwiń
Gość
Gość (10 września 2016 o 12:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
arti napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Pan Stolat to raczej prawnikiem najwyższych lotów nie jest.
Akurat obiektywnie patrząc to jeden z najlepszych prawników samorządowych czy się komuś podoba czy nie. Zamiast obarczać winą prawnika może niech radni zaczną czytać uzasadnienia do uchwał bo tam jest wszystko.
Szanowny Panie Mecenasie, słaba ta Pana obrona. Prosze mnie nie prowokować aby podać kilka przykładów niekompetencji prawnej powiatu.
Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2016 o 09:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mitruczuk - jaki z niego radny. Już czas żeby zakończył karierę radnego bo nie ma z niego żadnych korzyści. Tylko kasa
Rozwiń
Gość
Gość (8 września 2016 o 12:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zatem tylko radny Paweł Gajek i radna Lidia Twardowska mogą liczyć na mój głos w przyszłych wyborach. Pozostałych ŻEGNAM!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!