niedziela, 18 lutego 2018 r.

Puławy

Radni: Dom Chemika to nie zabytek!


Rada miasta apeluje do generalnego i wojewódzkiego konserwatora zabytków, a także wojewody lubelskiego i ministra kultury. Chodzi o to, żeby nie pozwolić na zablokowanie rozpoczynającej się przebudowy Dom Chemika.

Jak tłumaczy przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier (PiS), radni za pomocą oświadczenia chcą w wpłynąć na decyzję dotyczącą wniosku stowarzyszenia „Puławianie” o objęcie ochroną konserwatorską i wpisanie do rejestru zabytków siedziby POK, czyli Domu Chemika. Zdaniem samorządowców byłoby to bardzo niekorzystne z punktu widzenia dobra całego miasta i groziłoby zablokowaniem rozpoczynającej się inwestycji wartej w sumie ponad 50 mln złotych.

– Nie chcieliśmy bezczynnie czekać na rozwój wydarzeń i dlatego przyjmujemy wspólne stanowisko całej rady miasta, w którym apelujemy do właściwych organów, przekonując do naszych argumentów. Mamy nadzieję, że to pomoże konserwatorowi podjąć właściwą decyzję – mówi Krygier.

Pismo jest odpowiedzią na inicjatywę stowarzyszenia „Puławianie”, by Dom Chemika został zachowany w niezmieniowej formie. Można w nim przeczytać o potrzebie przebudowy POK, podniesienia jego bezpieczeństwa przeciwpożarowego, dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych, ograniczenia strat ciepła, oraz poprawy funkcjonalności. Radni informują również o poważnych konsekwencjach wpisania obiektu do rejestru, co jak nazywają, byłoby zaprzepaszczeniem szansy na jego modernizację, zniweczeniem kilku lat przygotowań i utratą znacznych środków finansowych.

O potrzebie aktywności puławskiego samorządu w tej sprawie w środę mówił także prezydent Janusz Grobel, który skrytykował przedstawicieli stowarzyszenia stojącego za próbą nakłonienia konserwatora, by ten wpisał siedzibę POK do rejestru zabytków.

– Stowarzyszenie, na czele którego stoi osoba z Warszawy chce nas uszczęśliwić poprzez zachowanie tej „perełki modernizmu”. Widocznie ich zdaniem nie zasługujemy na to, żeby mieć nowy obiekt. Nie zgadzamy się na to, żeby konserwator wpisał do rejestru ten budynek, podczas gdy obok rozebrano nam pocztę, czy dom zakonny – mówił prezydent podczas wystąpienia z okazji inauguracji nowego roku kulturalnego. Grobel podziękował przy okazji także tym stowarzyszeniom, które przyłączyły się do kontrinicjatywy, by Domu Chemika nie chronić.

SONDA
Liczba głosów: 1021

Czy Dom Chemika powinien zostać wpisany do rejestru zabytków?

57.59 %
Tak
42.41 %
Nie
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
gosc
(85) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 listopada 2017 o 14:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i jak teraz w dzióbkach tym, którzy krytycznie ocenili wniosek zespołu "GRZEŚ" na dofinansowanie wyjazdu artystycznego do Monachium, oczywiście odrzucając go i w dodatku wypowiadając brzydkie słowa pod adresem młodych? Umiecie krytykować młodzież, a sami nie potraficie przeprowadzić przetargu tak, żeby wszystko było cacy i żeby Byczek mógł robić remont! Kiedyś ta młodzież zasiądzie w ławach Rady Miasta czy Zarządu i rozliczy was z waszego nieudacznictwa.
Rozwiń
Gość
Gość (1 listopada 2017 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"(...) A w ogole taka modernistyczna Gdynia to musi być straszne miasto, tyle niedogodnosci. Z pewnoscią jest bliska wyludnienia. (...)" Ale to dzięki architekturze ludzie tam ciągną, czy miejscom pracy? A co do reklam i burdelu architektonicznego w centrum Puław, to się z tobą zgadzam. Jakieś działania regulujące ten problem zostały zresztą już podjęte. Dworzec zaś w kolejnym etapie będzie przystosowany dla wózkowiczów (mam nadzieję, że nie tak, jak lubelski Dworzec Północny...). Dla niewidomych już wprowadzono rozwiązania, choć rozkład w brajlu uważam za działania na wyrost, bo dzisiaj niewidomi mają udźwiękowione komputery i smartphony, podające takie informacje głosem syntetycznym i aktualizowane na bieżąco, nawet co do opóźnienia pociągu. Brakuje natomiast przystosowanego dla nich peronu, umożliwiającego w miarę bezpieczne poruszanie się po nim. Wózkowiczom niestety nie zazdroszczę, bo na peron może i się dostaną dzięki windzie, ale do samego pociągu TLK już nie mają szans...
Rozwiń
gosc
gosc (31 października 2017 o 18:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To dziwne bo jakos Gdynię Główną - rówieśnika starego dworca Pulawy Miasto (w dodatku wpisanej do rejestru zabytków staraniem lokalnego samorządu) jakos udało się wyremontowac i przystosować do współczesnych wymagań bez burzenia budynku. Konstrukcja starego dworca była w bardzo dobrym stanie - robotnicy burzacy ten budynek dziwili się że go rozbierają. Wystarczylo z nimi porozmawiac zamiasat madrzyć sie w Internecie. Nie widziałem zeby sytuacja niepełnosprawnych specjalnie się polepszyła na nowym dworcu . Czy stary czy nowy dworzec - głowna przeszkodą jest przestarzałe wyjscie na peron . A w ogole taka modernistyczna Gdynia to musi być straszne miasto, tyle niedogodnosci. Z pewnoscią jest bliska wyludnienia. Za to do pstrokatych, usyfionych reklamami i architektonicznymi koszmarkami Groblowych Puław ciagną tłumy przesiedlenców
Rozwiń
Gość
Gość (31 października 2017 o 17:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
" Jak wy się znacie na nowoczesnym budownictwie. Widać, że dla niektórych nie istenieje inny materiał budowlany niż czerwona cegła a'la przedwojnie i PRL. Nawet z oglądu okiem potrafią (...)" Bardzo trafnie to ująłeś! Wszyscy dookoła są winni i wszystko ma być tak jak on chce! Taka natura ludzka niestety. Pewnie, że fajnie byłoby, gdyby w Puławach powstawała piękna architektura, jak w bogatych miastach, gdzie dysponują kilkumiliardowymi budżetami. Kwestia tylko taka, że aby taki budżet mieć, to trzeba zwiększyć populację do kilkuset tysięcy conajmniej, z kolei, żeby ją zwiększyć, trzeba paru zakładów a`la Azoty i ze 2 uniwerki, a by to wybudować trzeba znowu paru miliardów... Wtedy można se budować dworzec kolejowy jak w Łodzi. A stary dworzec był ruiną i ratowanie go tylko dlatego, że 60 lat temu robili z nim widokówki to sorry, ale jeszcze nie powód...Obrońcom modernizmu polecam wsiąść na wózek inwalidzki i pojeździć po Puławach, po tych wszystkich genialnych dziełach architektury PRL. Do Modusa, Hermesu, DH Powiśle, Chemika, kina Sybilla czy choćby wieżowców na Centralnej... Powodzenia!
Rozwiń
Gość
Gość (31 października 2017 o 17:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Temu to niech jego Szef Grobel wpirw nowego smartfuna z dobrymi słownikami kupi - to może przestanie wierzyć przez "ż"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (85)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!