sobota, 24 lutego 2018 r.

Puławy

Radny pozwany przez wiceprezydent Puław. Co z jego mandatem?

Dodano: 3 grudnia 2016, 09:24

Radny Paweł Maj (fot. Radosław Szczęch)
Radny Paweł Maj (fot. Radosław Szczęch)

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych puławskich radnych został oskarżony o pomówienie przez wiceprezydent Ewę Wójcik. Listopadowa rozprawa pojednawcza nie przyniosła rezultatu. Czy ewentualne orzeczenie o winie radnego może go pozbawić mandatu?

Radny Paweł Maj od początku swojej kadencji zadaje wiele pytań, zgłasza interpelacje i otwarcie krytykuje decyzje władz miasta. Prezydent Janusz Grobel nie raz zarzucał mu wręcz paraliżowanie pracy Urzędu Miasta, który musi produkować liczne odpowiedzi na jego pytania. Czy 28 kwietnia publicznie zarzucając wiceprezydent Ewie Wójcik m.in. kłamstwo, oszczerstwo i machinacje, radny Maj posunął się za daleko? Wiceprezydent skierowała do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 226, czyli znieważenia funkcjonariusza publicznego.

– Prokurator podjął decyzję o odmowie wszczęcia postępowania w tej sprawie i pouczył panią Wójcik o możliwości skierowania przeciwko panu Pawłowi Majowi aktu oskarżenia z powództwa cywilnego. Uznał, że zachowanie radnego nie jest znieważeniem funkcjonariusza – tłumaczy Grzegorz Kwit, szef Prokuratury Rejonowej w Puławach.

Wiceprezydent Puław wytoczyła więc przeciwko Majowi prywatny akt oskarżenia. Tym razem dotyczący „zniesławienia, prowadzącego do utraty zaufania społecznego”.

Słowa radnego, które tak zbulwersowały Ewę Wójcik były reakcją na jej wypowiedź w lokalnych mediach. Wiceprezydent zarzuciła radzie miasta lekceważenie dyrektorów szkół, którzy to w jej przekonaniu nie otrzymali szansy na wypowiedzenie się w trakcie jednej z sesji Rady Miasta. Paweł Maj, przekonany o tym, że dyrektorzy nie zgłaszali chęci zabrania głosu, wypowiedź wiceprezydent nazwał więc m.in. kłamstwem.

Niestety w dniu, w którym doszło do dyskusji na temat dodatków dla dyrektorów szkół, w sali obrad nie było żadnej kamery. Sąd może więc polegać jedynie na zeznaniach świadków oraz ich dobrej pamięci. Pierwsza rozprawa, zwana pojednawczą, odbyła się 23 listopada, ale nie przyniosła skutku.

Czy w wyniku przegranego procesu Paweł Maj może stracić mandat radnego? – Wygaszenie mandatu może nastąpić jedynie po skazaniu radnego prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne z oskarżenia publicznego lub za przestępstwo skarbowe. Poza tym sąd musiałby skazać radnego na karę pozbawienia wolności – tak mówi artykuł 11, paragraf 2 kodeksu wyborczego – wyjaśnia Teresa Bichta, dyrektor lubelskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Czytaj więcej o: Ewa Wójcik Paweł Maj
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(38) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 stycznia 2018 o 11:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jakiego " zaufania społecznego " ta kobicina nie ma żadnego zaufania społecznego, nie została wybrana w wolnych wyborach tylko ma stanowisko z nadania, niech wystartuje w wyborach i się okaże jakie ma " zaufanie społeczne ", śmieszna jest, a czy już zwolniła mieszkanie służbowe ? czy nadal taka biedna jest, że je zajmuje ?
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2016 o 20:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Tym razem dotyczący „zniesławienia, prowadzącego do utraty zaufania społecznego”." - najpierw to zaufanie trzeba sobie wypracować.
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2016 o 18:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto ma wladze ten ma ostatnie slowo ?
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2016 o 01:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Puenta nasuwa się jedna. Niewygodny radny, nawet gdy prokurator stwierdzi że jest niewinny, mimo to jest nadal ciągany po sądach. Przeciekające parkingi, straty na 1, 6 mln, poświadczanie nieprawdy przez dyrektorów jednostek miejskich, urzędników, dostarczanie przez nich organom ścigania dokumentów „niezgodnych ze stanem faktycznym” ( w sprawie skweru Niepodległości), to winnych nie ma, nikt nie jest pociągany do odpowiedzialności, nikt nikogo nie ciąga po sądach ? Przecież chodzi o grube miliony naszych pieniędzy! Jak to nazwać? Jak skomentować?
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2016 o 20:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiem co ma pozew Wójckowej do PIS ale wyzwiska posła i minister sa nie na miejscu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (38)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!