poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Puławy

Rolnicy z powiatu puławskiego: Chcemy dopłat do tytoniu!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 marca 2010, 20:49

W gminach Kurów, Markuszów i Końskowola trwa właśnie zbieranie podpisów w tej sprawie. Plantatorzy domagają się wsparcia, bo – jak twierdzą – bez niego ich sytuacja stanie się tragiczna.

Inicjatorem akcji jest wójt gminy Kurów. – To bardzo ważna sprawa – uważa Stanisław Wójcicki. – Cała północna część naszej gminy żyje z uprawy i sprzedaży tytoniu. Jak mieszkańcy nie dostaną dopłat, to znajdą się w tragicznej sytuacji. Musimy im pomóc.

Chodzi o to, że Komisja Europejska odrzuciła ostatnio wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi, dotyczący wsparcia plantatorów tytoniu w Polsce. Pomoc otrzymały za to inne kraje: Hiszpania, Włochy, Francja, Węgry i Bułgaria.

– Nasz kraj jest drugim producentem tytoniu w Europie. Przez takie działania skazuje się nas na utratę konkurencyjności i stabilności na unijnym rynku. Może to doprowadzić do likwidacji upraw w Polsce, więc walczymy w słusznej sprawie – twierdzi Wójcicki.

W apelu do rządu plantatorzy domagają się podjęcia pilnych działań, aby jeszcze w tym roku dostali unijne dopłaty. Cała akcja była konsultowana ze Zrzeszeniem Producentów Tytoniu „Lubelski Tytoń” w Lublinie. – Popieramy te działania – potwierdza Grzegorz Sochalski, prezes grupy.

Zrzeszenie planowało nawet w styczniu akcję protestacyjną w Warszawie, ale na razie zrezygnowało z niej. – Nie chcieliśmy tego robić, bo związkowcy uspokoili nas, że rozmowy idą w dobrym kierunku i dopłaty będą – tłumaczy prezes Sochalski.

Plantatorzy liczą, że akcja przyniesie skutek. – W przeciwnym razie pogrążymy się w biedzie i ciężko będzie zapewnić byt naszym rodzinom – mówi Grażyna Boćkowska ze wsi Barłogi. – Nie utrzymamy się z rolnictwa, bo nasze gleby są bardzo niskiej jakości.

To właśnie z tego powodu mieszkańcom wsi pozostało tylko przestawić się na tytoń. – Nasze gospodarstwa są wyspecjalizowane pod kątem jego produkcji, zainwestowaliśmy niemałe pieniądze w suszarnie i inne urządzenia – dodaje Boćkowska.

Apel producentów ogłosili już księża z ambon. Teraz pismo trafiło do sołtysów gmin Kurów, Markuszów i Końskowola, a ci ruszyli w teren zbierać pod nim podpisy poparcia od rolników.

– Myślę, że uda się ich uzbierać ok. 4–5 tysięcy. Do połowy marca powinniśmy je przekazać razem z apelem do wojewody lubelskiej, która prześle go do rządu – wyjaśnia wójt Kurowa.

Czy to pomoże? – Trudno powiedzieć. Ale na pewno zasygnalizuje rządowi nasz problem – kończy Sochalski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
bambosh
Adamowski Warszawa
plantator tytoniu
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

bambosh
bambosh (14 marca 2010 o 16:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozumiem rolników z tytoniem-bo sam wiele lat przy TYM robiłem...Mieliśmy "+/-" zaledwie około 30 arów co roku,ale roboty było sporo i niejedna niedziela"zarwana" po to ,aby się coś nie zmarnowało. Nie piszcie głupot Ci,którzy przy tym nie robiliście! Smuci mnie to,że teraz jest mnóstwo biurokracji i szubrawstwa,kupę "wypełniania papierów"-a najmniej z tego wszystkiego to jest...pieniędzy :-( Kiedyś nie było dopłat-a wszystko się opłacało. W połowie lat 90-tych było już tak dobrze,że nawet przy"ciemnym"tytoniu wychodziło nawet 200zł z ara tytoniu! W "okolicach"2000roku zaczęło się szubrawstwo i hiper-wymagania ,a ceny spadły do "opłacalności" zaledwie 60zł z ara.Wtedy zaprzestaliśmy uprawy tytoniu. Nie wiem jak jest teraz,ale domyślam się,że jest jeszcze gorzej...
Rozwiń
Adamowski Warszawa
Adamowski Warszawa (13 marca 2010 o 22:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem za gruntowną reformą rolnictwa !!!!! Jeżeli 50 % budżetu Unii Europejskiej trafia do rolnictwa to gdzie są te pieniądze ? Jeżeli 98 % do KRUSU dopłaca państwo polskie to gdzie sprawiedliwość ? Czytam te wypowiedzi i zastanawiam się jak to jest, że nic w rolnictwie się nie opłaca. 80 % gospodarstw w Polsce nie produkuje żywności są to gospodarstwa socjalne. Mam wrażenie, że polityka UE to nie wspólna polityka rolna tylko rozdawnictwo i marnotrastwo.
pozdrawiam abslowen SGGW
Rozwiń
plantator tytoniu
plantator tytoniu (11 marca 2010 o 13:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Adam napisał:
Produkcja tytoniu to skansen z którym trzeba skończyć. Pamiętam za komuny jak przywożono beliki tytoniu na skup to witano nas orkiestrą i gorzałą. To nie te czasy to było 35 - 40 lat temu gdzie paliło 35% społeczństwa. Teraz pali 14% i cały czas jest tendencja spadkowa. Niech się przekwalifikują na uprawy ekologiczne i już - takie jest moje zdanie.

Wiesz co to skansen?
Adaś tak zapytam pracowałeś kiedykolwiek przy tytoniu?
Adaś kto i na którym wykupie Cie alkoholem częstował myślę ze jesteś pełnoletni?
Adaś jeśli kupisz produkty ekologiczne to ja chętnie się przekwalifikuje
Adaś produkcja ekologiczna to fikcja w tych warunkach ekonomicznych i już- takie jest moje zdanie


Błagam was ludzie nie piszcie na tematy na które nie macie pojęcia, nie da się komentować tej sprawy po przez pryzmat paczki papierosów w kiosku
Rozwiń
plantator z małopolski
plantator z małopolski (11 marca 2010 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to jest śmieszne co ludzie mogą wypisywać w tematach o których nie maja pojęcia po pierwsze to ze w Polsce nie będzie uprawiany tytoń nie oznacza ze ktokolwiek przestanie palić albo nie zacznie po drugie jeśli chodzi o same dopłaty to i tak w sklepach będzie tytoń z krajów w których są dopłaty i to o wiele większe niż były kiedykolwiek w Polsce po trzecie dopłaty które tak niektórych bolą będą otrzymywać rolnicy na zachodzie w części finansowane przez składkę które Polska jako członek UE musi co rocznie odprowadzić a wiec każdy po przez podatki dopłaci do tytoniu po czwarte produkcja surowca tytoniowego jest bardzo pracochłonna i kosztowna ale to może zrozumieć ktoś kto przy tym pracował i nie jest możliwe (bardzo modne ostatnio słowo) przekwalifikowanie sie tak po prostu i niby na co wiklina ? prawda jest taka ze przez utratę dopłat wynikająca z źle napisanego wniosku do KE i na dodatek złożonego za późno przez ministerstwo rolnictwa wszyscy stracimy... Gospodarka funkcjonuje jako całość a nie jako wypatrzone jej elementy na rozumowaniu tytoń to trucizna wiec co ?wszyscy maja zając się produkcja ziół
Na koniec powiem ze pan minister Sawicki i tylko on odpowiada za to ze Polska utraciła środki finansowe przez własną niekompetencje wielokrotnie zapewniał plantatorów o tym ze będą dopłaty a teraz nie ma odwagi się przyznać ze z jego winy wiele osób utraci miejsca pracy...eh niby on z partii chłopskiej aż strach pomyślec co bedzie w przyszlosci z polskim rolnictwem na łasce Brukseli
Rozwiń
~gość~
~gość~ (9 marca 2010 o 14:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kwiatkus napisał:
Ty ..... Myślisz że przekwalifikować się to zwolnić się z pracy i poszukać innej. Jak nie wiesz to się nie wypowiadaj. Jakbyś wiedział co to znaczy pracować przy uprawie tytoniu to byś popierał tych co domagają się sprawiedliwości od tych ..... co pracują przy Wiejskiej, którzy to myślą o swoich kieszeniach zamiast o sprawach rolników czy innych. A Ci co palili to palić będą czy to e-papierosy czy sprowadzone z zagranicy. Szkoda tylko że pieniądze trafią do ludzi zagranicą niż do polskich plantatorów. Dopłaty się należą i bez nich znaczna grupa rolników będzie w ciężkiej sytuacji. I podsumowując żaden mieszczuch niech się nie wypowiada na temat rolnictwa jeśli nigdy nie miał styczności pracować na roli, ponieważ te cudowne statystyki przedstawiane przez media (ile to pieniędzy trafia o rolników) pokazują dochody a może by tak pomyśleć o wydatkach???
Mam gdzieś te różne trucizny.Nie jest dla mnie argumentem pobieranie dopłat do smrodu i trucizny,która zabijają dziesiątki tysięcy osób rocznie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!