wtorek, 20 marca 2018 r.

Puławy

Romowie nie palą się do asystentury

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 marca 2006, 19:51

Puławy od czterech lat uczestniczą w rządowym programie na rzecz społeczności romskiej. Jednym z jego elementów jest zatrudnienie asystenta, który pomaga uczącym się w Polsce młodym Romom. Co z tego, skoro nikt nie kwapi się, żeby zostać takim asystentem.


•Czym ma się zajmować asystent romski?
– Jego zadaniem byłaby przede wszystkim pomoc romskim uczniom w szkole. Taka osoba sprawdzałaby na bieżąco postępy młodzieży w nauce. Miała być także łącznikiem między szkołą i urzędem a społecznością romską. Asystent miał się zajmować też krzewieniem kultury i języka romskiego.
•To taka ciężka praca, że nie można znaleźć nikogo chętnego?
– Przede wszystkim asystent musi być pochodzenia romskiego. Sama praca też nie jest łatwa. Asystent musiałby np. dbać o to, żeby uczniowie chodzili regularnie na lekcje. A z tym są problemy. Wystarczy powiedzieć, że w tej chwili w szkołach podstawowych uczy się prawie pół setki Romów. Tymczasem w gimnazjach nie mamy już ani jednego ucznia romskiego. Gimnazjum jest wprawdzie obowiązkowe, ale nikogo do nauki przecież nie zmusimy.
•Ale ktoś musiał się interesować tą posadą?
– Mieliśmy dwie kandydatki, ale obie kobiety zrezygnowały, kiedy dowiedziały się, że jeżeli podejmą pracę, utracą zasiłki otrzymywane z MOPS.
•To znaczy, że Puławy nie będą miały swojego asystenta romskiego?
– W tej chwili pieniądze przeznaczone na ten cel musieliśmy zwrócić. Ale jeżeli ktoś się do nas zgłosi, będziemy próbować w przyszłym roku. Niestety, w tej chwili nie mamy pewności, że pieniądze znowu dostaniemy.

Romowie w Puławach

Mieszka tu ok. trzystu Romów. W ramach rządowego programu na rzecz społeczności romskiej puławski Urząd Miasta zorganizował świetlicę romską, w której dzieci mogą się bawić i odrabiać lekcje. Powstał zespół muzyczny, zatrudniono polskich nauczycieli, którzy pomagają uczniom w nauce. Urząd zorganizował też letnie i zimowe półkolonie, a dzieci uczące się w szkole podstawowej dostały nowe podręczniki. W sumie w 2005 r. w ramach programu udało się uzyskać z budżetu państwa 64 tys. zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!