Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 stycznia 2017 r.
15:12

Rywalizacja wskazana w sporcie... nie w puławskiej oświacie. List nauczycielki

3 2 A A

W przededniu wprowadzenia zmian w strukturze puławskich szkół warto przybliżyć mieszkańcom Puław i okolic wizerunek placówki, która ma ogromne zasługi i długoletnią tradycję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. F.D. Kniaźnina jest szkołą z ponad 30- letnią tradycją i powstał na bazie 8 -letniej Szkoły Podstawowej nr 5, funkcjonującej w Puławach od 1966 roku oraz utworzonego później III Liceum Ogólnokształcącego. Placówka od początku istnienia była szkołą innowacyjną i eksperymentatorską, wdrażającą nowoczesne metody nauczania, nadzorowaną i wizytowaną przez ówczesne autorytety w dziedzinie dydaktyki szkolnej (m.in. dr. Wincentego Okonia, autora podręczników akademickich i licznych publikacji z zakresu dydaktyki szkolnej).

W 1984 roku zostało powołane III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami sportowymi, które kontynuowało wypracowany wieloletni model treningów odbywających się wcześniej w wybranych klasach Szkoły Podstawowej nr 5. 

Sport jest wizytówką szkoły, nie tylko w mieście ale i w regionie, magnesem przyciągającym wybitnie utalentowaną młodzież z Lubelszczyzny. Od wielu lat popularna „Piątka”, obecnie coraz częściej nazywana „Kniaźninem”, kształci sportowców osiągających sukcesy na arenie międzynarodowej w różnych dziedzinach.

Wychowankami szkoły są młodzi sportowcy sięgający po medale w mistrzostwach świata i Europy – pływacy: Konrad Czerniak – trzykrotny medalista mistrzostw świata, wicemistrz świata, dwukrotny mistrz Europy, Krzysztof Cwalina - mistrz Europy z 1994 roku, olimpijczyk z Barcelony, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski, Anna Uryniuk -wielokrotna rekordzistka Polski, uczestniczka mistrzostw świata i mistrzostw Europy, piłkarze ręczni: Michał Szyba - brązowy medalista mistrzostw świata z 2015 roku, Kinga Achruk, obecnie reprezentantka czarnogórskiej Budoćnosti Podgorica, zdobywająca wielokrotnie mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski, Piotr Obrusiewicz, Grzegorz Gowin czy sztangistka Zuzanna Majewska, uczestniczka Mistrzostw Świata Juniorów w Tibilisi w 2016 r. Te nazwiska to koronny dowód jakości i wysokiego poziomu kształcenia młodych adeptów sportu.

Piłka ręczna, tak popularna w naszym mieście, funkcjonuje dzięki ogromnemu zaangażowaniu trenerów: Piotra Dropka, Marcina Kurowskiego i Artura Witkowskiego, którzy są absolwentami „Piątki”. Wyrazem uznania dla wkładu szkoły w rozwój piłki ręcznej i ogromną szansą na kontynuację programu szkoleniowego było ustanowienie w placówce Ośrodka Szkolenia Piłki Ręcznej (OSPR). Ośrodek funkcjonujący pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki ma na celu szkolenie przyszłych zawodników i kadrowiczów. Obecni uczniowie klas maturalnych Przemysław Urbaniak oraz Emil Wiejak należą do Kadry Narodowej Juniorów Piłki Ręcznej i są wielką nadzieją polskiej piłki ręcznej, podobnie jak absolwenci Kamil Śliwiński, Kamil Mielczarski czy Jakub Kosiak.

W ostatnich latach niemal każdy rocznik trenujących piłkarzy ręcznych objawia nowe talenty, a sportowcy rozpoczynający naukę w gimnazjum, kontynuują edukację i treningi w liceum.

Sport jest ważnym ale nie jedynym atutem szkoły. Od wielu lat uczniowie gimnazjum i liceum mają szerokie spektrum wyboru języka obcego. Zajęcia z języka hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i angielskiego odbywają się z podziałem na grupy ze względu na stopień zaawansowania. Podobną strukturę mają zajęcia z matematyki prowadzone w gimnazjum.

Poziom nauczania potwierdzony jest przez wysoki odsetek zdawalności egzaminu maturalnego oraz uczestnictwo młodzieży w konkursach i olimpiadach. Przez wiele lat uczniowie brali udział w międzynarodowym projekcie Commenius, dającym szanse na doskonalenie kompetencji językowych, nawiązanie międzynarodowych kontaktów rówieśniczych oraz poznanie Europy.

Szkoła posiada nowoczesną bazę dydaktyczną, doskonale wyposażone obiekty sportowe, wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i trenerską. Zajęcia odbywają się w systemie jednozmianowym w godzinach 8.00 – 15.00 i spełniają potrzeby nie tylko młodzieży puławskiej, ale też licznej grupy uczniów dojeżdżających do położonej w centrum miasta placówki.

Od początku istnienia szkoły - najpierw podstawowej, potem liceum czy późniejszego gimnazjum stanowiła ona miejsce, w którym dzieci oraz młodzież znajdowały swą przestrzeń do nauki i wszechstronnego osobistego rozwoju . Cieszyła się popularnością wśród mieszkańców naszego miasta i okolic. Przez kilkanaście lat funkcjonowania gimnazjum, placówka była i jest wybierana przez wielu absolwentów puławskich szkół podstawowych nr 2, 3, 6, 1 oraz 11.

Jest to niewątpliwie efekt dobrej opinii, jaką cieszy się szkoła wśród społeczności Puław. Właśnie teraz w obliczu wprowadzenia zmian w strukturze puławskich szkół warto o tym pamiętać. Dorobek każdej z placówek ma niewątpliwie duże znaczenie dla rozwoju miasta, dlatego powinny one spełniać oczekiwania rodziców w kwestii kształcenia ich dzieci.

Tylko rzeczowy dialog i wspólne wypracowanie optymalnej, najmniej inwazyjnej propozycji to szansa na bezbolesne wdrożenie reformy oświaty w puławskich szkołach.

Rzetelna informacja i wyciszenie niepotrzebnie generowanych emocji to jedyny punkt odniesienia wszelkich decyzji. Należy o tym pamiętać, podejmując kroki, które zaważą na losach wszystkich młodych ludzi, którzy łączyli swoje plany dotyczące przyszłej edukacji z nadzieją na karierę sportową w popularnej puławskiej „Piątce”.

Joanna Czajkowska-Ziembowicz

autorka jest nauczycielką Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Puławach

>>> 

Zapraszamy do dalszej dyskusji o zmianach w puławskiej edukacji. E-mail: buczkowski@dziennikwschodni.pl

Pozostałe informacje

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Biznesmeni i urzędnicy z Białej Podlaskiej zamieszani w aferę przetargową nie zgadzają się z wyrokiem. We wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie odroczył jednak rozprawę apelacyjną.

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, ergonomia stanowiska pracy staje się tematem, któremu nie można odmówić znaczenia. Jednym z kluczowych elementów, który może znacząco poprawić komfort i zdrowie pracujących z domu, jest biurko z regulowaną wysokością. Dlaczego jest ono tak ważne i jakie korzyści zdrowotne przynosi jego stosowanie?

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+

— Mam poczucie, że wykonaliśmy dobrze, rzetelnie swoją pracę. Czy jestem zadowolony? Nie jestem. Zawsze chciałbym więcej, szybciej, lepiej — mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, podsumowując pierwsze miesiące na stanowisku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium