środa, 21 marca 2018 r.

Puławy

Są pieniądze na kulturę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 marca 2006, 20:47

Radni wojewódzcy stanęli na wysokości zadania. Będą pieniądze dla zagrożonego katastrofą budowlaną zamku w Janowcu. I dla innych potrzebujących. Na przykład dla Domu Muzyki w Kraczewicach, w którym runął sufit sali widowiskowej.


O zamku w Janowcu pisaliśmy wczoraj. Popękana, niszczejąca baszta grozi katastrofą budowlaną. Gdyby nie znalazły się pieniądze na jej remont, trzeba byłoby rozebrać tę część szesnastowiecznego zamku. Ale Janowiec nie zostanie na lodzie. Wczoraj komisja budżetowa sejmiku województwa przeznaczyła dla Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu, zarządzającego janowieckim zamkiem, prawie pół miliona złotych. – Te pieniądze są nam niezbędne – cieszy się Tadeusz Rozłowski, dyrektor muzeum.
Budowlane kłopoty ma także Witold Danielewicz, dyrektor Domu Muzyki w Kraczewicach koło Poniatowej. Tam przed kilkoma dniami zawalił się sufit sali widowiskowej. – Na szczęście nie było wtedy ani koncertu, ani próby – mówi Danielewicz. – Nie chcę nawet myśleć, co mogłoby się stać, gdyby na sali były dzieci.
Dom Muzyki to siedziba dziecięcego zespołu „Scholares Minores pro Musica Antiqua” i chóru „Szczygiełki”. Do obu grup należy ponad 300 dzieci. Najmłodsze mają po 4 lata. Najstarsze – 18 lat. Jeżdżą z koncertami nie tylko po Europie, ale
i po całym świecie. Wszędzie zbierają entuzjastyczne recenzje.
Pałacyk, w którym mieści się Dom Muzyki, ucierpiał w czasie tegorocznych mrozów. – Trzy noce z rzędu temperatura spadała do minus 34 stopni – opowiada dyr. Danielewicz. – Rury popękały i zalały budynek. To spowodowało, że zapadł się sufit. Teraz musimy odbudować salę.
I tym razem radni sejmiku nie zawiedli. Znaleźli w budżecie pieniądze dla Kraczewic. Ale nie tylko dla nich. Będą też pieniądze dla filharmonii, biblioteki, skansenu i teatru w Gardzienicach. Wczoraj sejmikowa komisja budżetowa przeznaczyła dla lubelskich instytucji kultury ponad 3 miliony złotych. – Pszenicę jak sialiśmy, tak siejemy. Buraki jak zbieraliśmy, tak zbieramy. Tylko kulturą możemy zaimponować innym – skomentował Krzysztof Kornacki, dyrektor Muzeum w Kozłówce.

Ile dostanie kultura?

Filharmonia Lubelska – 1 mln zł
Teatr w Budowie – 750 tys. zł
Muzeum Wsi Lubelskiej – 693 tys. zł
Biblioteka im. Hieronima Łopacińskiego – 550 tys. zł
Muzeum Nadwiślańskie – 498 tys. zł
Teatr Muzyczny – 115 tys. zł
Dom Muzyki w Kraczewicach – 93 tys. zł
Ośrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach – 80 tys. zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!