niedziela, 25 marca 2018 r.

Puławy

Sąd unieważnił wybór burmistrza Dęblina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 stycznia 2011, 14:47
Autor: er

Stanisław Włodarczyk (archiwum)
Stanisław Włodarczyk (archiwum)

Burmistrz Dęblina i siedmiu radnych Rady Powiatu w Rykach przestają pełnić swoje funkcje. Sąd Okręgowy w Lublinie uznał, że głosy oddane na nich w ostatnich wyborach samorządowych są nieważne.

W Dęblinie, Stanisław Włodarczyk, burmistrz Dęblina zwyciężył w pierwszej turze. Otrzymał 50,2 proc. ważnych głosów. Gdyby dostał około 20 głosów mniej, doszłoby do drugiej tury. Zmierzyłby się wtedy z Dariuszem Cenkielem, który uzyskał drugi wynik. Zdobył 38 proc. głosów.

Wyborczy wynik zakwestionował komitet Dęblin XXI wiek, z którego startował właśnie Cenkiel. – Mieliśmy sygnały, że komisje nie pracowały prawidłowo – mówi Cenkiel.

Sąd przyjrzał się kartom do głosowania, które trafiły do urn w trzech okręgach wyborczych: nr 3,5 i 9. Cześć zaliczonych Włodarczykowi okazała się nieważna. Przy nazwisku kandydata nie było prawidłowo postawionego znaku X. – Głos jest ważny, gdy dwie linie krzyżują się w obrębie kratki – stwierdził sędzia Krzysztof Stefaniak.

Dodał, że nie tylko Włodarczykowi zaliczono głosy, który ważność budziła wątpliwość. Wątpliwości budzi też cześć głosów oddanych na jego kontrkandydatów.

Sąd orzekł unieważnienie wyboru Włodarczyka i ponownie przeliczenie głosów przez trzy obwodowe komisje wyborcze. Od wyniku liczenia będą zależały dalsze kroki. Jeśli okaże się, że Włodarczyk nie przekroczył 50-procentowego progu, wówczas zostanie zarządzona druga tura wyborów.

- Głosy nieważne były zaliczane również innym kandydatom, trzeba czekać na ponowne przeliczenie – stwierdził Włodarczyk po wyjściu z sądowej sali.

Ponowne liczenie głosów odbędzie się również w Rykach. Bogdan Wąsik, który startował do Rady Powiatu z listy PO, zobaczył, że w komisji przy ul. Szkolnej nie zdobył żadnego głosu. – A wiedziałem, że mieszkańcy z tego rejonu na mnie głosowali – mówi Wąsik.

Okazało się, że komisja wyborcza zaliczyła 28 oddanych na niego głosów kandydatce o tym samym nazwisku, która startowała z PSL. Sąd unieważnił mandaty siedmiu radnym wybranym z okręgu nr 2, w którym doszło do błędu. Po dodaniu głosów Wąsikowi, powiatowa komisja wyborcza ponownie ustali liczbę mandatów przypadających poszczególnym listom.

Obydwa orzeczenia są nieprawomocne. Mandaty burmistrza i radnych wygasną, jeśli nikt nie zaskarży wyroków bądź utrzyma je w mocy sąd wyższej instancji. W Dęblinie obowiązki burmistrza, do ponownego wyborczego rozstrzygnięcia, będzie pełnić osoba wyznaczona przez premiera.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Dębliniak
mm
gustaw
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Dębliniak
Dębliniak (30 stycznia 2011 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te same komisje mają liczyć ponownie głosy.W poprzednim głosowaniu komisje sfałszowały wybory przez nieumiejętne zliczenie głosów ,to co będzie teraz. Posłać ich do szkoły na kurs doszkalający z matematyki.
Rozwiń
mm
mm (26 stycznia 2011 o 21:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I cofnąć wynagrodzenie członkom komisji wyborczych za niewywiązanie się z obowiązków.Postawić pod sąd za sfałszowanie wyborów
Rozwiń
gustaw
gustaw (26 stycznia 2011 o 15:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie poiszcie takich rzeczy, bo p. Rębek startujący na b-strza z Radzynia też w to uwierzy
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!