Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 lutego 2016 r.
13:56

Solarna rewolucja w gm. Markuszów. Panele na co drugim domu

0 9 A A

Tylko w gminie Markuszów zainteresowanie panelami słonecznymi i fotowoltaiką wykazała prawie połowa wszystkich gospodarstw domowych. Mieszkańcy Końskowoli, Janowca, Żyrzyna, czy gminy Puławy nie chcą być gorsi. Zapisy na solary trwają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gminy powiatu puławskiego stawiają na energię odnawialną. Część z nich już zakończyła przyjmowanie wniosków od mieszkańców zainteresowanych zamontowaniem paneli słonecznych, ogniw fotowoltaicznych lub kotłów na biomasę. Te pierwsze energię słoneczną zamieniają na ciepło, które podgrzewa wodę, te drugie produkują prąd, a trzecie umożliwiają ogrzewanie domów sprasowanymi trocinami.

Posiadanie tego rodzaju urządzeń ma się przekuć na niższe rachunki. Można dostać dofinansowanie 85 proc., co redukuje koszt zakupu z kilkunastu do kilku tysięcy złotych. Zainteresowanie ze strony mieszkańców przewyższyło oczekiwania urzędników.

– W naszej gminie zebraliśmy 556 wniosków, co oznacza, że co drugie gospodarstwo domowe w przyszłym roku będzie miało na dachu panele, fotowoltaikę, albo jedno i drugie. Nasi mieszkańcy genialnie podeszli do tego tematu i pokazali, że stawiają na innowacyjne rozwiązania – cieszy się Andrzej Rozwałka, wójt gminy Markuszów.

W Markuszowie listę chętnych zamknięto już pod koniec ubiegłego roku. Obecnie można się zapisywać na listę rezerwową.

W miniony piątek swoją listę zamknęła gmina Janowiec. Zebrano około 400 wniosków, mniej więcej po równo na panele, fotowoltaikę i kotły. Gmina czeka obecnie szczegółowe informacje dotyczące zasad punktacji i ogłoszenie naboru wniosków przez Urząd Marszałkowski.

– Na razie wciąż jest wiele niewiadomych. Trudno powiedzieć, czy otrzymamy środki, a jeśli tak, czy wystarczą dla wszystkich. Wiele będzie zależało od tego, czy ustalone zostaną limity dla gmin. Nie wiemy także tego, jakimi kryteriami będzie kierował się Urząd Marszałkowski w ocenie wniosków – mówi Jan Gędek, wójt gminy Janowiec.

Przyjmowanie deklaracji od mieszkańcow kończy już Gmina Puławy. Można je składać tylko do piątku, 19 lutego. Gmina oferuje swoim mieszkańcom jedynie możliwość ubiegania się o panele słoneczne, z kotłów na biomasę i fotowoltaiki tutaj zrezygnowano. Władze gminy przypominają, że warunkiem przystąpienia do programu jest posiadanie centralnego ogrzewania oraz dachu, który nie jest pokryty eternitem.

Na razie z informowaniem mieszkańców oraz zbieraniem od nich deklaracji czekają urzędnicy w Puławach. Jak podkreśla Sylwia Żądełek, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, pośpiech nie jest tutaj wskazany.

– Jesteśmy zainteresowani uczestnictwem w tym programie i pracujemy nad tym. Sprawdzamy m.in. możliwości uzyskania dofinansowania i na pewno będziemy starali się złożyć odpowiednio przygotowany wniosek. O rozpoczęciu naboru deklaracji mieszkańcy na pewno zostaną poinformowani – zapewnia.

Wnioski od gmin przyjmować będzie Urząd Marszałkowski w Lublinie. Nabór ma się rozpocząć w drugim kwartale tego roku. Montaż urządzeń w gminach, które otrzymają dofinansowanie powinien rozpocząć się pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. Jego zakończenie planowane jest na rok 2018. 

 

Ile to kosztuje?

Zestaw nagrzewających wodę paneli słonecznych dla 4-osobowego gospodarstwa domowego szacuje się na ok. 1500 zł. W przypadku domów zamieszkanych przez 7-8 osób paneli potrzeba więcej (koszt to ok. 2 tys. zł). W podobnej cenie oferowane będą piece na biomasę, czyli tzw. pellet. To rodzaj trocin, które charakteryzują się czystym spalaniem ze śladową ilością popiołu oraz jasnym, zawierającym niewielką ilość dwutlenku węgla, dymem.

Znacznie droższe są ogniwa fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną. Ich ceny prawdopodobnie będą się zaczynać od 3,5 tys. zł wzwyż, ale takie urządzenia powinny przynieść najwyższe oszczędności. Jakie dokładnie - nie wiadomo, bo to zależy od wielu czynników, takich jak ilość zużywanej energii czy pogoda.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium