wtorek, 20 marca 2018 r.

Puławy

Spór o koguta w Kazimierzu Dolnym. Kto będzie miał patent jego produkcję?

Dodano: 25 czerwca 2016, 08:02

Kogut, o którego toczy się spór, ma wielkie zasługi dla promocji Kazimierza Dolnego
Kogut, o którego toczy się spór, ma wielkie zasługi dla promocji Kazimierza Dolnego

W Urzędzie Patentowym nadal toczy się sprawa o unieważnienie wyłącznych praw do produkcji słynnego kazimierskiego koguta dla Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców w Kazimierzu Dolnym. Chce tego rodzina Sarzyńskich, prowadząca znaną piekarnię

- Do końca czerwca mamy przedstawić warunki ugody. Dla nas podstawowym warunkiem jest to, żeby rodzina Sarzyńskich przestała rozpowszechniać nieprawdziwe informacje, że to oni wymyślili koguta i mają 100-letnie tradycje w jego produkcji, bo jest to ewidentne kłamstwo. Kogut jest dziełem pokolenia kazimierskich piekarzy – mówi Janusz Kowalski, prezes Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców w Kazimierzu Dolnym.

– Po to zarejestrowaliśmy znak towarowy koguta, żeby żaden podmiot nie mógł go bezprawnie wykorzystywać. Dlatego poprosiliśmy burmistrza o wsparcie, bo chcemy, żeby urząd miejski współuczestniczył w ochronie tego znaku jako symbolu Kazimierza. Jak na razie służy on wyłącznie promocji prywatnej firmy.

Co na to burmistrz? – Urząd miasta jest gotowy do współpracy, przecież chodzi o promocję miasteczka. Najpierw jednak muszą być załatwione kwestie prawne. W tym momencie postępowanie toczy się przed urzędem patentowym i czekamy na rozstrzygnięcie – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego.

– Stowarzyszenie zaproponowało podjęcie rozmów w celu ugodowego zakończenia sporów. Pani Barbara Sarzyńska przyjęła tę propozycję, wobec czego Kolegium Orzekające UP RP postanowiło odroczyć rozprawę, wyznaczając stronom dwumiesięczny termin na polubowne uregulowanie sporów – poinformowała mec. Ewelina Pijewska, pełnomocnik Piekarni Sarzyński. – Czekamy na konkretne propozycje ugodowe.

O tej sprawie pisaliśmy kilkakrotnie. Sarzyńscy twierdzą, że stowarzyszenie naraża ich firmę na straty finansowe. – Bezzasadnie żądają od nas ograniczenia produkcji, zaprzestania promocji i dzielenia się zyskiem z efektów naszej pracy – podkreślała Barbara Sarzyńska, właścicielka Piekarni Sarzyński.

Z kolei stowarzyszenie zarzucało Sarzyńskim manipulowanie informacjami. – Spółdzielnia Zgoda, która jest jednym z członków naszego stowarzyszenia, wypiekała koguty jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku, a rodzina Sarzyńskich jest związana z Kazimierzem dopiero od lat 80. – tłumaczył Kowalski.

Czytaj więcej o: Kazimierz Dolny kogut
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Janusz tylko psychiatra
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapiał kogut pod kurnikiem Kury na to z wielkim krzykiem Nie strasz nas kogucie miły Nosić jaj nie mamy siły Hej, hej zagdakały, Piórka swoje przetrzepały I usiadły na swej grzędzie Kogut pyta, co to będzie? Dziób zzieleniał, nogi z waty Kogut dziś dostanie baty Jeśli jajek nie przybędzie Wtedy rosół niego będzie Hej, hej jest wesoło Kury cieszą się o około Nad kogutem zawisł stryczek Teraz ćwierka jak słowiczek Hej, hej już po krzyku Teraz cisza jest w kurniku Chociaż to jest zwykła bajka Nawet kogut znosi jajka
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kurcze pieczone - przepis blogera , delikatnie, żeby nie rozerwać, oddzielamy skórę od mięsa. W powstałe kieszonki, delikatnie, wkładamy aromatyzowane masło i równomiernie je rozsmarowujemy. Cytrusy kroimy w ćwiartki, pozostały imbir w paski, 2 ząbki czosnku spłaszczamy. Faszerujemy mieszanką kurczaka. Pieczemy około 1 i 1/2 godziny w 180
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 09:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mecenas Ewelina obciaga druta burmistrzowi Kazimierza
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 09:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja nie mam patentu i napi..dalam te koguty w swoich piekarniach ze az piece robia sie czerwone. Zapraszam do piekarni w Konskowoli,Cycowie,Nielisz,Pieklo,Modna Wodka,Zdunska Wola,Szczebrzeszyn
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!