środa, 21 lutego 2018 r.

Puławy

Sprawdzają, czy segregujesz śmieci. Jeśli nie, to zapłacisz więcej


(fot. Radosław Szczęch)
(fot. Radosław Szczęch)

Nie wystarczy złożyć deklarację. Trzeba segregować śmieci. To warunek uzyskania niższej stawki za odbiór odpadów.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Czy mieszkańcy rzeczywiście segregują śmieci sprawdzają właśnie pracownicy puławskiego Zakładu Usług Komunalnych. Tym, którzy mają z tym problem, dają ostrzeżenia. Recydywiści zapłacą więcej.

Większość mieszkańców Puław lekceważy obowiązek segregowania odpadów. Właściciele domków jednorodzinnych do swoich pojemników wrzucają wszystko – trawę, gałęzie, liście, gruz i popiół, nie mówiąc już o szkle zmieszanym z innymi śmieciami. Nie lepiej zachowują się mieszkańcy bloków, których znaczna część w ogóle nie czyta napisów na pojemnikach, tzw. dzwonach. I nie chodzi tylko o to, że mylą szkło z plastikiem, ale zdarza się, że do „dzwona” (bo bliżej) wpychają worek ze zmieszanymi śmieciami.

– To jest po prostu nie do wiary, co potrafią wrzucić do pojemnika mieszkańcy Puław. Lenistwo, niewiedza, ignorancja są powszechne. Nasi pracownicy są już na tyle wyczuleni, że zaglądają do wnętrza np. niebieskich skrzyń na papier, bo zdarza się, że znajdują tam nawet śpiących bezdomnych – opowiada Rafał Rogulski, dyspozytor w ZUK.

Czemu segregacja jest taka ważna? Firmy, takie jak puławski ZUK, muszą płacić tzw. opłatę marszałkowską za każdą tonę śmieci, która trafia na wysypisko. Im tych śmieci mniej, tym opłaty niższe, a to powoduje niższe koszty dla firmy – co przekłada się w konsekwencji na możliwość obniżania opłat dla mieszkańców.

– Niestety, śmieci zanieczyszczone popiołem czy gnijącą trawą nie nadają się do sortowni i muszą trafić na wysypisko. Podobnie jest ze szkłem, które trudno wybrać spośród innych odpadków. Dlatego tak ważne jest odpowiednie sortowanie przez mieszkańców, bo ono nie tylko ułatwia nam pracę, ale realnie obniża koszty – tłumaczy Rogulski.

Od niedawna ZUK nie tylko monitoruje to, w jaki sposób mieszkańcy segregują śmieci, ale także nakłada ostrzeżenia. Jeśli pracownicy zakładu zauważą, że w pojemniku jest odpad, który nie powinien się tam znaleźć, nakleją na niego żółty znaczek i spiszą jego właściciela. Za trzecim razem – znaczek będzie już czerwony. To natomiast dla takiego śmieciowego recydywisty będzie oznaczało wpisanie na listę tych, którzy śmieci nie segregują, co oznacza znacznie wyższą stawkę za ich odbiór. Warto więc zaznajomić się z harmonogramem odbioru odpadów i stosować się do zaleceń ZUK.

Czytaj więcej o: śmieci Puławy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 listopada 2016 o 14:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ostatnio w czasie zabierania śmieci na moim osiedlu (obserwowałem cierpliwie, gdyż dźwig z kontenerem zatarasował wyjazd z parkingu) patrzę i oczom nie wierzę. Zawartość wszystkich kontenerów do segregacji a więc: szkło kolorowe, szkło białe, makulatura i plastik lądowały kolejno w jednym kontenerze śmieciarki. Wszystko na jedną kupę. Po co to cale sortowanie ? - zapytało moje dziecko siedząc obok mnie w aucie. Nie umiałem odpowiedzieć. Albo zróbmy jeden kontener na szkło+papier+plastik albo opróżniajmy kontenery np. tylko ze szkłem a potem tylko z plastikiem itd. Albo ... dajmy sobie spokój z tą fikcją.
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2016 o 11:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pisiory grzebią w śmieciach jest to niewątpiliei patolologia. Najwyrażnij za mało im płaci bóg Jarosław.
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2016 o 09:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za takie stawki co sie plac niechi mniw w d... Pocaluja kiedys placilo sie od pojemnika i bylo ok
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2016 o 09:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no pięknie pis to nawet ludziom w śmieciach grzebie, niedługo będą w d... zaglądać
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2016 o 08:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...a jak oni to sprawdzają w domkach jednorodzinnych? Przychodzą i proszą aby zajrzeć?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!