Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 listopada 2017 r.
12:02

Sprawdzić, a nie zabrać. „Puławianie” o pieniądzach na Dom Chemika

23 55 A A
Dom Chemika
Dom Chemika (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

W „Dzienniku Wschodnim” ukazał się artykuł autorstwa Pana Radosława Szczęcha dotyczący złożonej przez nasze stowarzyszenie skargi do Komisji Europejskiej. Niniejszym chcielibyśmy się ustosunkować do tez w nim zawartych.

Aktualizacja artykułu: 29 listopada 2017 r. 14:29
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Polemika z artykułem: „Puławianie” chcą odebrać miastu 14 milionów złotych

Po przeczytaniu tytułu artykułu - „Puławianie” chcą odebrać miastu 14 milionów złotych” w zasadzie można zakończyć jego lekturę. W polskich realiach społecznych zwrot „chcą odebrać” wywołuje jednoznacznie negatywne skojarzenie. Jeżeli chcą odebrać to znaczy zabrać coś co się należy. Jeżeli dorzucimy to tego informację, że chodzi o 14 milionów i wskażemy „winowajcę” już w samym tytule, to autor uzyskuje gotową tezę, do której w dalszej kolejności dopisze fakty.

A więc wyjaśnijmy. Tak, Stowarzyszenie złożyło skargę do Komisji Europejskiej dotyczącą przyznania funduszy europejskich na sfinansowanie części przebudowy Domu Chemika. Skargę, bo taka jest jedyna formalna możliwość uzyskania wyjaśnień, za to dostępna dla każdego mieszkańca kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Informacyjnie tylko pragniemy wskazać, iż skargę do Komisji Europejskiej dotyczącą naruszenia prawa unijnego może złożyć każdy obywatel albo organizacja z kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Stosowny formularz znajduje się na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Chcemy sprawdzić legalność działań puławskiego samorządu w związku z uzyskaniem dofinansowania na przebudowę Domu Chemika. Sprawdzić, a nie zabrać. Przecież, jeżeli wszystko odbyło się zgodnie z prawem to po zbadaniu sprawy skarga zostanie oddalona. A jeżeli tak nie jest - to czy jest to wina Stowarzyszenia czy urzędników składających wniosek? Dowiedzmy się, czy fundusze się należały, czy nie.

Prowadzimy działalność w sposób transparentny i wszelkie aktywności prezentujemy na naszym otwartym profilu na portalu społecznościowym Facebook. Podejmując decyzję o złożeniu skargi, braliśmy pod uwagę fakt że może na nas spaść w związku z tym fala krytyki, braku zrozumienia i zwyczajnej niechęci do podejmowanych działań. Nie sądziliśmy jednak, że w pierwszej kolejności będziemy borykali się z całkowitym przeinaczeniem działań i intencji przez autora artykułu.

Stąd bierze się konieczność podjęcia polemiki z jego tezami.

Autor cytuje wprawdzie zamieszczoną na naszym profilu wypowiedź, że kwestionujemy fakt przyznania finansowania dla przebudowy Domu Chemika oraz motywy, którymi kierowała się instytucja decydujących o przydziale środków unijnych, ale niestety nie pokusił się już o przedstawienie konkretnych zarzutów naruszenia prawa unijnego, które podnieśliśmy. A te wydają się nam dosyć istotne. Pierwszy zarzut związany jest z przyznaniem finansowania na przebudowę Domu Chemika w ramach zadania unijnego obejmującego „Ochronę Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego”. Dziwi nas fakt uzyskania finansowania z tego tytułu, przy założeniu tak daleko posuniętej destrukcji istniejącego budynku. Od dawna podnosiliśmy że budynek ma wartość historyczną, co zostało niedawno potwierdzone opinią Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jak w tym świetle wyglądać ma realizacja wskazanego wyżej zadania polegającego na ochronie dziedzictwa kulturowego?

Drugi nasz zarzut odnosi się do postępowania instytucji, która zdecydowała o przyznaniu finansowania. Zgodnie z prawem unijnym instytucja ta (w tym przypadku zarząd województwa lubelskiego) ma obowiązek zapewnić aby inwestycje na które przydzielane jest finansowanie realizowały zadania w ramach których są finansowane. Tymczasem, w publicznej wypowiedzi członek zarządu województwa wprost stwierdził ze słyszał o głosach podnoszących wartości historyczne Domu Chemika ale trzeba iść z duchem z czasu. W świetle tej wypowiedzi mamy zasadnicze wątpliwości czy wniosek o dofinansowanie przebudowy Domu Chemika został oceniony prawidłowo.

Z dalszej części artykułu dowiemy się, że, zdaniem stowarzyszenia, przebudowa doprowadzi do usunięcia materiałów używanych w latach 80-tych. Wydaje nam się, że taką tezę autor tekstu wysnuł z następującego zdania w języku angielskim zawartego w skardze: „According to the plans all valuble interior design will be removed and replaced with modern standard materials”. Zgodnie z naszą znajomością języka angielskiego zdanie to oznacza „Zgodnie z planami, cały wartościowy wystrój wnętrza zostanie usunięty i zastąpiony przez współczesne standardowe materiały”. Naprawdę nie wiemy w jaki sposób autor artykułu doszedł do wniosku, że skarżymy się na usunięcie materiałów używanych w latach 80-tych.

Dodajmy, że autor artykułu nigdy nie kontaktował się w kwestiach w nim poruszanych z przedstawicielem naszego stowarzyszenia.

Dwa ostatnie akapity zawierają zestawienie, które zmusza nas do zadania pytania o intencje i rzetelność przekazu. W pierwszym z nich znajdziemy wypowiedź przedstawiciela puławskiego urzędu miasta, z której wynika, że puławscy urzędnicy chcą powstania nowoczesnego i funkcjonalnego ośrodka kultury. Z drugiego akapitu dowiemy się, że nasze stowarzyszenie chce aby Dom Chemika pełnił funkcję zabytku. Wniosek dla przeciętnego czytelnika może być tylko jeden. Urząd Miasta chce zapewnić mieszkańcom Puław nowoczesny i funkcjonalny ośrodek kultury a nasze stowarzyszenie chce zachować budynek w obecnej formie jako modernistyczny zabytek, bez funkcji użytkowych. Nic bardziej mylnego. Nigdy nie sprzeciwialiśmy się remontowi Domu Chemika jako takiemu, widzimy jego konieczność. Od ponad dwóch lat postulujemy tylko aby remont został przeprowadzony z poszanowaniem wartości architektonicznych i historycznych Domu Chemika, (potwierdzonych niedawną opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa). W rezultacie takiego remontu powstałby obiekt nowoczesny i funkcjonalny, zachowujący jednoczenie najcenniejsze elementy architektury i wystroju wnętrz poprzednika. I taki jest powód naszych działań. Zabieranie: 14 milionów miastu to chwytliwy temat. Szkoda, że na chwytliwości się skończyło.

Szymon Karczewski

Przedstawiciel Stowarzyszenia „Puławianie”

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 

Od autora tekstu „Puławianie” chcą odebrać miastu 14 milionów złotych

Po pierwsze, tytuł "Puławianie" chcą odebrać miastu 14 milionów złotych" jest zgodny z prawdą i wbrew temu, co usiłuje zarzucić mu przewodniczący tego stowarzyszenia, niczego ponad to, co w istocie oznacza, nie sugeruje.

Przypominam. W piątek, 17 listopada, władze Puław podpisują umowę z Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie przebudowy Domu Chemika. Jej wysokość wynosi ok. 14,6 mln złotych. Dwa dni później, w niedzielę, Szymon Karczewski, w imieniu stowarzyszenia "Puławianie" składa przez internet skargę do Komisji Europejskiej tłumacząc to działanie opublikowanym w sieci wpisem. Oto jego fragment:

"Naszym zdaniem przyznanie finansowania na dewastację Domu Chemika w ramach tego zadania stanowi naruszenie prawa Unii Europejskiej. (...) W związku z tym złożyliśmy formalną skargę do KE, w której kwestionujemy fakt przyznania finansowania na jego przebudowę oraz motywy, którymi kierowała się instytucja decydująca o przydziale funduszy na tę inwestycję".

Nazywając więc rzeczy po imieniu, "Puławianie" liczą na odebranie (bo już przyznanej przecież) dotacji dla Puław, w związku z podejrzeniem o naruszenie prawa przy jej przyznaniu właśnie. I nawet jeśli Szymon Karczewski będzie rozkładał na czynniki pierwsze każdy wyraz w tytule "Puławianie chcą odebrać miastu 14 mln zł" doszukując się w nim negatywnych skojarzeń, czy zacznie pseudosocjologiczne rozważania dotyczące tego, co "w polskich realiach społecznych" oznacza słowo "odebrać", to istota rzeczy pozostaje nadal w tym samym miejscu.

Tą istotą nie jest, wbrew najnowszym tłumaczeniom pana Karczewskiego, chęć weryfikacji procedury przyznania pieniędzy dla zdobycia pewności, że ta została przeprowadzona zgodnie z prawem. Tłumacząc złożenie skargi polemizujacy z moim artykułem "Puławianin" sam przyznał, że jego zdaniem prawo to zostało naruszone. Innymi słowy - stowarzenie oczekuje nie tyle, potwierdzenia legalności przyznania dotacji, ile potwierdzenia, że była ona nielegalna i należy ją wycofać.

Po drugie. Jako autor artykułu nie polemizowałem z prawem do składania skargi. Wręcz przeciwnie, użyłem nawet wypowiedzi rzecznika Urzędu Marszałkowskiego, która to prawo do skarżenia potwierdziła. To oczywiste, że każdy obywatel ma prawo taką skargę złożyć. Ma również prawo (chociaż wydaje się, że nie wszyscy z niego korzystają) do zastanowienia się nad tym, z jaką reakcją społeczną spotka się działanie tego typu. Na szczęście "Puławianie" jak przyznaje pan Karczewski, sami brali pod uwagę, że może na nich spaść "fala krytyki, braku zrozumienia i niechęci".

Co do zarzutu o brak przedstawienia argumentów świadczących o naruszeniu prawa - to zapytam, a gdzie są te argumenty? Stowarzyszenie nie podważało wniosku złożonego do Urzędu Marszałkowskiego, kiedy ten był składany. Nie pamiętam również, żeby pan Karczewski wysuwał jakieś konkretne uwagi w kierunku sposobu, czy mechanizmu aplikowania o środki.

Teraz w swojej tzw. polemice stara się wyjaśnić, że chodzi o tytuł zadania mówiący o ochronie dziedzictwa kulturowego. Ten, jak rozumiem, jego zdaniem, nie pasuje do inwestycji. W porządku. Być może unijni urzędnicy również dostrzegą ten przykład "naruszenia prawa". Z kolei to, w jaki sposób lakoniczna wypowiedź wicemarszałka przy okazji podpisania umowy pomiędzy dwoma stronami może być brana jako dowód na łamanie prawa unijnego, zostawię bez komentarza.

I na koniec ciekawe zdanie. "Naprawdę nie wiemy, w jaki sposób autor artykułu doszedł do wniosku, że skarżymy się na usunięcie materiałów używanych w latach 80-tych". Doprawdy? Czyżby "Puławianie" zapałali miłością do współczesnych matariałów, porzucając swoją mantrę o wyższości tych z lat PRL-u (czyli m.in. z lat 80-tych, w których to właśnie DCH został zbudowany)? Rozumiem, że było to przejęzyczenie.

Po trzecie. Odniosę się jeszcze do zarzutu o sformułowanie "funkcja modernistycznego zabytku", które to zdaniem "Puławian" jest krzywdzące. Otóż nie kto inny, jak to stowarzyszenie złożyło wniosek do konserwatora o wpisanie DCH na listę zabytków, a podstawą do tego ma być jego modernistyczna architektura. Stąd funkcja zabytku - co rzecz jasna, nie przekreślałoby możliwości jego remontu, ale też po pierwsze - nie ułatwiałoby tego zadania. Po drugie - oznaczałoby to de facto: porzucenie aktualnej koncepcji jego przebudowy, rezygnację z unijnej dotacji, rezygnację z całej, zebranej dokumentacji, rozwiązanie umowy z wykonawcą, narażenie się na karę finansową za zerwanie tej umowy i rozpoczęcie całej procedury od zera. Oznaczałoby to, że przebudowa Domu Chemika, mimo poparcia ze strony mieszkańców, radnych, władz miejskich i wojewódzkich - stanęłaby pod znakiem zapytania. Czy nie o to Wam chodzi, drodzy "Puławianie"?

Radosław Szczęch

Komentarze 55

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 23:24
Bdb niech się dalej boją
Avatar
gość / 2 grudnia 2017 o 21:12
Postępowanie administracyjne w Polsce jest dwuinstancyjne. Autor poprzedniego wpisu może wracać do szkoły.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 14:15
Przebudowa ruszyła. Konserwator wydał decyzję. Karczewski może wracać do USA
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 14:31
A co oni się tego Waszego startu tak obawiają, jak diabeł wody święconej??? Narazie nikt się do wyborów nie zgłosił - MIESZKAŃCY ORGANIZUJCIE SIĘ SAMI !!!!
Avatar
gość / 1 grudnia 2017 o 13:51
Ani stowarzyszenie ani jego członkowie nie planują udziału w wyborach do pulawskiego samorzadu. Koniec i kropka.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 13:34
Ja też. I mam też nadzieję, że fanboye prl z upolitycznionego stowarzyszenia puławianie zostaną zapamiętani jako ci źli, co utrudni im wygraną w wyborach samorządowych.
Avatar
e / 1 grudnia 2017 o 13:08
beny napisał:
Udało się zdobyć 14 milionów na projekt. Jest to ogromny sukces. Trzymam kciuki za jego powodzenie. Miasto się rozwija a w samym centrum został taki prlowski potworek. Niektórym tęskno jednak do prl i za przykładem tuska i jego kolegów donoszą na własnych rodaków.
 Teren remontu już odgrodzony. Mam nadzieję, że modernizacja pójdzie sprawnie.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 10:26
Bardzo ciekawa analiza zaisniałej sytuacji: "(...) teorie, która jest tylko teorią, praktyka i rzeczywistość rządzą się swoimi prawami. Widać to również w Puławach. (...) Rzeczywistość jest bardziej złożona niż teoria i żaden akt prawny jej nie uprości." ... Czy według Pana oznacza to, że w Puławach nie działa się na podstawie i w granicach obowiązującego prawa i "prawo prawem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie"?
Avatar
abc / 1 grudnia 2017 o 08:44
gość napisał:
Pierwszy wniosek w wpis do rejestru zostal złozony przez inne stowarzyszenie w 2015 r.  Obecny wniosek został złozony w marcu 2017 a konserwator sam wystapił do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o opinie dot. Domu Chemika. Konserwator nie jest od chronienia procesow inwestycyjnych tylko od ochrony zabytków. A tym bardziej nie jego zadaniem angazowanie się praktyki znane z inwestycji o charakterze gangstersko-deweloperskim
 Tylko, że ten wniosek został odrzucony z przyczyn formalnych - z tego co pamiętam.  Dalszy ciąg Pana wypowiedzi opisuje teorie, która jest tylko teorią, praktyka i rzeczywistość rządzą się swoimi prawami. Widać to również w Puławach. Tak, tak znowu wraca temat dawnej poczty oraz domu zakonnego. Ochrona konserwatorska dawnego kasyna  również wygląda tak, że budynek zamiast służyć stoi pusty, ale zabytek jest, tylko po co komu taki zabytek, który co? no właśnie co robi? Kiedyś kasyno służyło wojsku, potem mieszkańcom miasta i okolic, a teraz? Oby z DCH tak się nie stało. Rzeczywistość jest bardziej złożona niż teoria i żaden akt prawny jej nie uprości.
 Tylko, że ten wniosek został odrzucony z przyczyn formalnych - z tego co pamiętam.  Dalszy ciąg Pana wypowiedzi opisuje teorie, która jest tylko teorią, praktyka i rzeczywistość rządzą się swoimi prawami. Widać to również w Puławach. Tak, tak znowu wraca temat dawnej poczty oraz domu zakonnego. Ochrona konserwatorska dawnego kasyna  również wygląda tak, że budynek zamiast służyć stoi pusty, ale zabytek jest, tylko po co komu taki zabytek, który co? no właśnie co robi? Kiedyś kasyno służyło wojsku, potem mieszkańcom miasta i ... rozwiń
Avatar
gość / 30 listopada 2017 o 18:04
Pierwszy wniosek w wpis do rejestru zostal złozony przez inne stowarzyszenie w 2015 r. Obecny wniosek został złozony w marcu 2017 a konserwator sam wystapił do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o opinie dot. Domu Chemika. Konserwator nie jest od chronienia procesow inwestycyjnych tylko od ochrony zabytków. A tym bardziej nie jego zadaniem angazowanie się praktyki znane z inwestycji o charakterze gangstersko-deweloperskim
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 23:24
Bdb niech się dalej boją
Avatar
gość / 2 grudnia 2017 o 21:12
Postępowanie administracyjne w Polsce jest dwuinstancyjne. Autor poprzedniego wpisu może wracać do szkoły.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 14:15
Przebudowa ruszyła. Konserwator wydał decyzję. Karczewski może wracać do USA
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 14:31
A co oni się tego Waszego startu tak obawiają, jak diabeł wody święconej??? Narazie nikt się do wyborów nie zgłosił - MIESZKAŃCY ORGANIZUJCIE SIĘ SAMI !!!!
Avatar
gość / 1 grudnia 2017 o 13:51
Ani stowarzyszenie ani jego członkowie nie planują udziału w wyborach do pulawskiego samorzadu. Koniec i kropka.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 13:34
Ja też. I mam też nadzieję, że fanboye prl z upolitycznionego stowarzyszenia puławianie zostaną zapamiętani jako ci źli, co utrudni im wygraną w wyborach samorządowych.
Avatar
e / 1 grudnia 2017 o 13:08
beny napisał:
Udało się zdobyć 14 milionów na projekt. Jest to ogromny sukces. Trzymam kciuki za jego powodzenie. Miasto się rozwija a w samym centrum został taki prlowski potworek. Niektórym tęskno jednak do prl i za przykładem tuska i jego kolegów donoszą na własnych rodaków.
 Teren remontu już odgrodzony. Mam nadzieję, że modernizacja pójdzie sprawnie.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2017 o 10:26
Bardzo ciekawa analiza zaisniałej sytuacji: "(...) teorie, która jest tylko teorią, praktyka i rzeczywistość rządzą się swoimi prawami. Widać to również w Puławach. (...) Rzeczywistość jest bardziej złożona niż teoria i żaden akt prawny jej nie uprości." ... Czy według Pana oznacza to, że w Puławach nie działa się na podstawie i w granicach obowiązującego prawa i "prawo prawem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie"?
Avatar
abc / 1 grudnia 2017 o 08:44
gość napisał:
Pierwszy wniosek w wpis do rejestru zostal złozony przez inne stowarzyszenie w 2015 r.  Obecny wniosek został złozony w marcu 2017 a konserwator sam wystapił do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o opinie dot. Domu Chemika. Konserwator nie jest od chronienia procesow inwestycyjnych tylko od ochrony zabytków. A tym bardziej nie jego zadaniem angazowanie się praktyki znane z inwestycji o charakterze gangstersko-deweloperskim
 Tylko, że ten wniosek został odrzucony z przyczyn formalnych - z tego co pamiętam.  Dalszy ciąg Pana wypowiedzi opisuje teorie, która jest tylko teorią, praktyka i rzeczywistość rządzą się swoimi prawami. Widać to również w Puławach. Tak, tak znowu wraca temat dawnej poczty oraz domu zakonnego. Ochrona konserwatorska dawnego kasyna  również wygląda tak, że budynek zamiast służyć stoi pusty, ale zabytek jest, tylko po co komu taki zabytek, który co? no właśnie co robi? Kiedyś kasyno służyło wojsku, potem mieszkańcom miasta i okolic, a teraz? Oby z DCH tak się nie stało. Rzeczywistość jest bardziej złożona niż teoria i żaden akt prawny jej nie uprości.
 Tylko, że ten wniosek został odrzucony z przyczyn formalnych - z tego co pamiętam.  Dalszy ciąg Pana wypowiedzi opisuje teorie, która jest tylko teorią, praktyka i rzeczywistość rządzą się swoimi prawami. Widać to również w Puławach. Tak, tak znowu wraca temat dawnej poczty oraz domu zakonnego. Ochrona konserwatorska dawnego kasyna  również wygląda tak, że budynek zamiast służyć stoi pusty, ale zabytek jest, tylko po co komu taki zabytek, który co? no właśnie co robi? Kiedyś kasyno służyło wojsku, potem mieszkańcom miasta i ... rozwiń
Avatar
gość / 30 listopada 2017 o 18:04
Pierwszy wniosek w wpis do rejestru zostal złozony przez inne stowarzyszenie w 2015 r. Obecny wniosek został złozony w marcu 2017 a konserwator sam wystapił do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o opinie dot. Domu Chemika. Konserwator nie jest od chronienia procesow inwestycyjnych tylko od ochrony zabytków. A tym bardziej nie jego zadaniem angazowanie się praktyki znane z inwestycji o charakterze gangstersko-deweloperskim
Zobacz wszystkie komentarze 55

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 5 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 14 4

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 182 20

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 2 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 14 21

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS 0 0

Brianna Joelle Kiesel i Magdalena Szajtauer wzmocniły Pszczółkę Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Dorota Mistygacz podpisała nowy kontrakt

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 23 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 39 46

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.