wtorek, 20 marca 2018 r.

Puławy

Skąd się wzięły? Co tutaj robią? - tydzień temu próbowaliśmy rozwiązać zagadkę trzynastu betonowych słupów stojących w ogródku jordanowskim. Wtedy na nasze pytania nie potrafił odpowiedzieć nikt: ani miejscy urzędnicy, ani byli właściciele terenu. Zagadkę rozwiązali nasi Czytelnicy.

W piątek do naszej redakcji zadzwonił pan Andrzej Mejnartowicz z Puław. To on, jako pierwszy rozwiał tajemnicę zagadkowej budowli.
- Słupy w ogródku są po prostu elementem kompozycji przestrzennej - mówi Andrzej Mejnartowicz. - Nie oznaczają niczego konkretnego. Zaprojektował je na początku lat 70. Bronisław Elżanowski, architekt w Biurze Planowania Przestrzennego przy Wydziale Architektury Urzędu Miasta. Puławski ogródek jordanowski w owych czasach był jednym z najładniejszych w okolicy. Jego projekt wzorowany był na szwedzkich projektach.
Dostaliśmy też telefon od Marka Bilińskiego, prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej "Południe”.
- Słupy są elementem placu zabaw dla dzieci - mówi Marek Biliński, prezes SM "Południe”. - Mogą one służyć do zabawy w chowanego. Są tak rozmieszczone i skonstruowane, że nie można zlokalizować miejsca, z którego ktoś wydaje głos. Mają dziwną akustykę - tłumaczy.
Budowa ogródka zlecona została przez Zakłady Azotowe. Miał stworzyć dzieciom z pobliskich osiedli atrakcyjne warunki do spędzania wolnego czasu. Cały ogródek podzielony był na strefy dla młodszych i starszych użytkowników. W roku 1978 od strony lasu dobudowano do niego tor ruchu drogowego. Były tam znaki drogowe, a dzieci mogły się uczyć zasad jazdy. Dziś to miejsce jest zupełnie już zdewastowane i zapomniane.
Głos w dyskusji zabrała pani Jadwiga Molenda. Jej zdaniem słupy symbolizują grę w kręgle. - Wiele lat temu chodziłam do ogródka jordanowskiego z dziećmi - opowiada Jadwiga Molenda. - Było to świetne miejsce zabaw. Usłyszałam wtedy od jakiejś mamy, że te słupy to kręgle. I faktycznie, znając zasady tej gry, można wysnuć takie skojarzenie.

Czytelnikom, którzy skontaktowali się w sprawie betonowych słupów z naszą redakcją, bardzo dziękujemy. A dla tych, którzy wypowiadają się w dzisiejszym artykule, przygotowaliśmy nagrody. Można je odebrać w naszej redakcji przy ul. PCK 9 codziennie w godz. 10.00 - 17.00.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!