czwartek, 22 lutego 2018 r.

Puławy

Szpital w Puławach: Nowe jednostki, łączenie oddziałów. Kolejna faza planu naprawczego

Dodano: 30 sierpnia 2016, 15:38

Zdaniem dyrektora Piotra Rybaka, reorganizacja pracy szpitala przyniesie pozytywne skutki (fot. Radosław Szczęch)
Zdaniem dyrektora Piotra Rybaka, reorganizacja pracy szpitala przyniesie pozytywne skutki (fot. Radosław Szczęch)

Utworzenie nowych jednostek: ratownictwa medycznego i centrum pediatrycznego, poradni diabetologicznej oraz połączenie oddziału neurologicznego z udarowym to najważniejsze zmiany, jakie w tym roku czekają SP ZOZ. To kolejna faza planu naprawczego.

Jutro radni powiatu puławskiego pochylą się nad uchwałą zmieniającą statut SP ZOZ w Puławach. Na początku sierpnia wniosek o wprowadzenie poprawek umożliwiających reorganizację pracy niektórych oddziałów szpitalnych oraz innych jednostek złożył dyrektor Piotr Rybak. Zarząd powiatu, po zapoznaniu się z propozycjami, zdecydował rekomendować je radzie do przyjęcia. Jeśli radni przyjmą projekt uchwały, umożliwią uruchomienie kolejnego etapu tzw. planu naprawczego. 

I tak, zgodnie z propozycją dyrektora Rybaka, oddział udarowy stanie się pododdziałem udarowym działającym w ramach oddziału neurologicznego. Dyrektor uspokaja, że dostęp pacjentów do świadczeń nie zmieni się, a liczba łóżek pozostanie taka sama. – Dotychczas pacjent, który trafiał na oddział neurologiczny, gdzie stwierdzono u niego udar, był przenoszony na oddział udarowy, co powodowało obciążenie czasowe dla personelu lekarskiego i pielęgniarskiego, np. w zakresie wypełniania dodatkowej dokumentacji medycznej – wyjaśnia Piotr Rybak.

Kolejną zmianą, jaka czeka puławski SP ZOZ jest wykreślenie oddziału dziecięcego, obserwacyjno-zakaźnego dla dzieci oraz oddziału chirurgii dziecięcej jako osobnych komórek szpitala i połączenie ich w ramach nowej jednostki – Centrum Pediatrycznego. Zdaniem dyrektora, doprowadzi to do usprawnienia pracy tych oddziałów.

Jedna z propozycji dotyczy ratownictwa. Zespoły specjalistycznej i podstawowej opieki medycznej stacjonujące w Puławach, Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie i Woli Osińskiej zostaną wykreślone ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) i włączone do nowej jednostki pod nazwą Ratownictwo Medyczne, którą uzupełni transport sanitarny.

Nowością będzie także poradnia diabetologiczna, która znajdzie się w dawnej poradni ginekologiczno-położnicznej przy ul. Lubelskiej 20. – Wielu pacjentów hospitalizowanych na oddziale wewnętrznym czy oddziale kardiologii ma problemy z cukrzycą. Chcąc zapewnić im kompleksową opiekę, szczególnie po zakończonej hospitalizacji, widzimy potrzebę utworzenia poradni. Nasz zakład dysponuje wykształconą kadrą medyczną w tym zakresie – argumentuje wnioskodawca.

To, czego brakuje w projekcie uchwały dotyczącej zmian w statucie, to argumenty finansowe, które podczas prezentacji programu naprawczego stanowiły trzon uzasadnienia reform. Tym razem argumentami dyrektora są przede wszystkim kwestie stricte organizacyjne, porządkujące, podnoszące sprawność konkretnych jednostek itd.

– Zmiany, które wprowadzimy mają charakter porządkowy. Jeśli chodzi o finanse – jak już zapowiadałem, celem jest uratowanie szpitala przed bankructwem. Z danych, które posiadam wynika, że już w drugiej połowie tego roku, finanse szpitala zostaną zbilansowane. Porównując rok do roku, nasza sytuacja jest lepsza o 5,4 mln zł – mówi dyrektor Rybak, który zapowiada, że w czwartym kwartale SP ZOZ osiągnie dodatni wynik, którego utrzymanie pozwoli na rozpoczęcie wieloletniego procesu zmierzającego do spadku zadłużenia (sięgającego obecnie około 70 mln zł). 

Zdaniem dyrektora, praca, którą włożono do tej pory zaczęła przynosić efekty, więc reorganizacja o skali zapowiadanej przed rokiem nie jest już konieczna.

– Gdy rozpoczynałem pracę, szpital miał poważne problemy z wypłatą wynagrodzeń. Dzisiaj sytuacja wygląda o wiele lepiej. Program naprawczy zakończymy we wrześniu, ale to nie znaczy, że przestaniemy pracować nad rozwojem SP ZOZ w Puławach. Ten proces musi trwać – zapowiada Piotr Rybak.

Czytaj więcej o: zdrowie szpital Puławy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
OG
(35) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 września 2016 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Nawet jak dyrektor Rybak będzie tańczył i śpiewał to nie dorośnie do nawet do pięt standardom zarządzani a w stacji dializ, jak i poprzedniej dyrektor w szpitalu." A czy poprzednia pani dyrektor nie poszła przypadkiem siedzieć za łapówki?
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2016 o 17:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nawet jak dyrektor Rybak będzie tańczył i śpiewał to nie dorośnie do nawet do pięt standardom zarządzani a w stacji dializ, jak i poprzedniej dyrektor w szpitalu. I takie stanowisko prezentują pracownicy szpitala, którzy mieli okazję zderzyć się z pychą, chamstwem i grubiaństwem dyrektora. Kultura osobista, kompetencje menedzerskie, empatia to nie są cechy i umiejętności które da się kupić w każdym sklepie.
Rozwiń
OG
OG (1 września 2016 o 12:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Myślę, że porządku, umiejętności zarządzania środkami finansowymi, estetyki oraz kultury podejścia do pacjenta pan dyrektor i personel szpitala powinien się nauczyć od personelu stacji dializ. Wszyscy psioczyli, że oddano stację na 20 lat Niemcom, ale prawda jest taka, że wchodzi się tam ze szpitala jak do innego świata. Może warto wysłać tam personel szpitala na lekcje kultury.
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2016 o 21:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co na te wszystkie nieprawidłowości radna przewodnicząca oddziałowa Twardowska? Może jakiś proteścik zorganizuje, prześcieradła przed szpital wywiesi. Ona już zna te metody żeby zmusić pana starostę do ustępstwa. Czy nie wydaje się wam pielęgniarkom że pani radna was okłamała i wykorzystała? I to z pobudek czysto egoistycznych zapewnienia sobie stołka w radzie powiatu.
Rozwiń
gosc
gosc (31 sierpnia 2016 o 20:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
więcej obowiązków dodać pielęgniarkom w sor i jeszcze zmniejszyć obsadę będą napewno milsze . ludzie niedługo to bezpieczeństwo pacjentów bedzie zagrożone ,a nie będzie mowy o miłych pielęgniarkach. są dyzury że w oddziale zostaje tylko lekarz bo cały pozostały personel w  pracowniach diagnostycznych . nikt o tym nie mówi bo strach a poza tym nikt nie słucha. pani oddziałowa za wiele uznania w dyrekcji tez nie ma
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (35)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!