piątek, 19 stycznia 2018 r.

Puławy

Szpital w Puławach: Są wielkie długi, będzie kredyt

Dodano: 5 sierpnia 2015, 19:00

Minął miesiąc odkąd za biurkiem dyrektora puławskiego SP ZOZ zasiadł Piotr Rybak. – Szpital ma finansowe problemy, ale ja wiem jak sobie z nimi poradzić – zapewnia

O tym, że finanse puławskiego szpitala mają się źle wiadomo nie od dzisiaj. Brakuje kilkudziesięciu milionów złotych, z czego większość to tzw. zobowiązania wymagalne. Oznacza to, że każdy kolejny dzień braku ich spłaty przynosi dodatkowe odsetki. Na pieniądze czekają zniecierpliwieni dostawcy usług medycznych i towarów.

Część długu wobec nich uda się spłacić już niebawem – za pomocą pieniędzy z kredytu na kwotę 3,3 mln złotych. O jego zaciągnięciu władze szpitala zdecydowały jeszcze przed powołaniem nowego dyrektora. Piotr Rybak tę decyzję zaakceptował. – Stwierdziłem, że oferta Banku Spółdzielczego w Końskowoli jest dla nas korzystna. To kredyt na około 4 proc., dwa razy mniej, niż wynoszą odsetki od niespłaconych zobowiązań. To taka finansowa kroplówka, bo potrzebujemy o wiele więcej – przyznaje dyrektor Rybak.

Ile? Przynajmniej kilkanaście milionów złotych i to jeszcze w tym roku. Tak poważną umowę kredytową zarząd SP ZOZ chce zawrzeć na początku października. – Żeby dostać te pieniądze potrzebujemy dwóch rzeczy. Jedna z nich to poręczenie powiatu puławskiego, na które zgodę musi wyrazić rada powiatu. Druga to przygotowanie programu restrukturyzacyjnego – tłumaczy dyrektor.

Rybak rozpoczął już rozmowy z potencjalnymi kredytodawcami: Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Agencją Rozwoju Przemysłu.

O ile ze zgodą władz powiatu na zamianę „złego” zadłużenia na „lepsze”, tzn. z wysokoprocentowych zobowiązań wymagalnych na rozłożony w latach niskoprocentowy kredyt, nie powinno być problemu, o tyle stworzenie programu restrukturyzacji może być trudne.

– Chciałbym to zrobić wspólnie z pracownikami. Usiądziemy i porozmawiamy o tym, które zadania są dla nas priorytetowe, czym chcemy się zajmować, co jest dla korzystne, a co nie. Takie rozmowy powinny zakończyć się w ciągu najbliższego miesiąca – zapowiada Rybak.

Czego będą dotyczyć zmiany? Z jakich obszarów leczenia SP ZOZ się wycofa, a na jakie postawi? Tego na razie nie wiadomo. Nowy dyrektor przyznaje, że po kilku tygodniach pracy ma już swoje wnioski i propozycje, ale jako pierwsi dowiedzą się o nich pracownicy.

Czytaj więcej o: szpital Piotr Rybak Puławy
Gość
Gość
Gość
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 sierpnia 2015 o 09:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mam obawy, że posypie się do końca.Żadnych ruchów w sprawie POZ, ortopedii i kardiologii. Wszystko po staremu. Tylko kasa może rozwiązać problemy? Lada chwila koło zamachowe stanie i magiczna moc Pana Dyrektora wyparuje.Obym sią mylił
Rozwiń
Gość
Gość (7 sierpnia 2015 o 17:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzeba zawieść intencję do Janowa Lubelskiego w sobotę.
Rozwiń
Gość
Gość (7 sierpnia 2015 o 14:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bez restrukturyzacji w szpitalu to tylko "cuda duda" mogą pomóc :)))
Rozwiń
ciekawe
ciekawe (7 sierpnia 2015 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czytam i dziwię się. Szpital będzie się wycofywał z jakiś działalności? Do tej pory takie działania były tylko krytykowane. Wystarczy przypomnieć kampanię przeciw sztucznej nerce. Teraz to powiat jakiś taki odmieniony, no tak ponoć tylko kr..wa nie zmienia poglądów.

Dziwne i ciekawe jest też to że dopiero teraz dyrektor zastanawia się co będzie robił, a jak startował w konkursie to co powiedział? Może pokazał tylko legitymację partyjną. Ciekawe bardzo.

Rozwiń
Gość
Gość (7 sierpnia 2015 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"zarząd SP ZOZ" - panie redaktorze SP ZOZ nie ma zarządu tylko dyrektora, zarząd funkcjonuje w powiecie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!