czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Szpital w Rykach w tarapatach. "Nie zdefraudowaliśmy pieniędzy z UE"

  Edytuj ten wpis

Ok. 7 mln zł wziął NZOZ "Klinika” w kwietniu 2010 r. Z tych pieniędzy powinien rozliczyć się w ciąg
Ok. 7 mln zł wziął NZOZ \"Klinika” w kwietniu 2010 r. Z tych pieniędzy powinien rozliczyć się w ciąg

W poważne kłopoty wpadł szpital w Rykach, który przez ponad dwa lata nie rozliczył się z unijnej dotacji.

Chodzi o fundusze na realizację projektu "Obniżenie poziomu śmiertelności oraz skutków powikłań powypadkowych poprzez rozwój szpitalnego oddziału ratunkowego”.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Klinika” z siedzibą w Nałęczowie i oddziałem w Rykach miał wydać 10,5 mln złotych na remont szpitala i m.in. budowę całodobowego lądowiska dla helikopterów (dotacja nie obejmowała zakupu karetek). Unijne dofinansowanie to 9 mln zł. W kwietniu 2010 r. NZOZ wziął zaliczkę - ok. 7 mln zł. W ciągu pół roku powinien rozliczyć się z tych pieniędzy, ale tego nie zrobił.

W lutym 2012 r. placówkę skontrolował resort zdrowia. Wówczas wyszły na jaw nieprawidłowości. Sprawą zainteresowała się ABW, a na jej wniosek prokuratura w Zamościu. – Sprawdzamy, co się stało z tymi pieniędzmi i dlaczego "Klinika” tak długo zwlekała z rozliczeniem – mówi Romuald Sitarz z Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Szpital tłumaczy, że wydał pieniądze zgodnie z umową podpisaną w 2010 r. z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (jednostka odpowiedzialna za realizację programów unijnych w służbie zdrowia).

– Ja tych pieniędzy nie zdefraudowałem. Projekt wykonaliśmy. Kupiliśmy sprzęt, który służy mieszkańcom powiatu ryckiego – zapewnia prof. Jerzy Karski, udziałowiec "Kliniki”.

Dlaczego szpital do dziś nie rozliczył się z pieniędzy? – Opóźnienie wynika z tego, że sprawa jest bardzo zawiła księgowo-biurokratycznie. Mamy wszystkie dokumenty, musimy je tylko uporządkować – tłumaczy prof. Karski.

Tymczasem CSIOZ rozwiązało umowę ze szpitalem. Wszczęło postępowanie egzekucyjne i żąda zwrotu pieniędzy. Wyjaśnień od "Kliniki” zażądał też rzecznik dyscypliny finansów publicznych. Czy szpital odda 7 mln zł? – Sprawę analizują wynajęci przez nas prawnicy – dodaje Karski.

Przepadnie 800 milionów zł z UE?

"Dziennik Gazeta Prawna”, który we wtorek opisał sprawę twierdzi, że po wpadce z ryckim szpitalem Komisja Europejska może zablokować pieniądze z programu Infrastruktura i Środowisko. Chodzi o 800 mln zł na modernizację służby zdrowia w Polsce w ramach priorytetu XII „Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Jednak według ekspertów, sprawa ma zbyt mały kaliber, by UE wstrzymała wypłatę funduszy.

- Trwa obecnie proces odzyskiwania środków w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi w przedmiotowym projekcie, nie można zatem twierdzić, iż brak rozliczenia zaliczki w odniesieniu do tego projektu może wpłynąć na utratę dofinansowania w całym priorytecie na lata 2007-2013 - uspokaja z kolei Jakub Fiałek z CSIOSZ.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Ryki112
setu
barney
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ryki112
Ryki112 (3 listopada 2012 o 19:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli projekt - zdaniem p. profesora - został zrealizowany, to gdzie jest całodobowe lądowisko przy ryckim szpitalu? I jeśli jest, to dlaczego karetka z pacjentem zakwalifikowanym do transportu śmigłem pojechała na przekazanie załodze helikoptera na lądowisko w Garwolinie?
---
[url="http://www.powisle112.vot.pl"]www.powisle112.vot.pl[/url]
Rozwiń
setu
setu (2 listopada 2012 o 07:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
... finał był do przewidzenia
Rozwiń
barney
barney (31 października 2012 o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomału przyszłością lecznictwa na naszym gruncie staje się ziołolecznictwo i placebo - jak konkluduje Ojciec Klimiec.
Rozwiń
~~Miglanc
~~Miglanc (31 października 2012 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Marcinie PSL nie z tym nic wspólnego! Jak nie wiesz to nie pisz!!!
Rozwiń
marcin
marcin (31 października 2012 o 08:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[sub]PSL i wszytko jasne[/sub]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!