wtorek, 20 lutego 2018 r.

Puławy

Tablica niezgody na puławskim cmentarzu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 września 2009, 17:04

Radny PiS chce usunięcia z tablicy na cmentarzu wojennym informacji, że oddziały Armii Ludowej walczyły o niepodległość Polski. – Każdy żołnierz walczył o niepodległość Polski – odpowiada przedstawiciel kombatantów.

Kontrowersyjna tablica stoi przy wjeździe na cmentarz wojenny przy ul. Dęblińskiej w Puławach. Znajduje się na niej napis mówiący o tym, że cmentarz został założony dla upamiętnienia czynu zbrojnego żołnierzy poległych na terenie powiatu puławskiego podczas II wojny światowej.

Na tablicy jest też informacja o oddziałach partyzanckich walczących z okupantem hitlerowskim: Gwardii Ludowej, Armii Ludowej, Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej.
I właśnie tę część napisu krytykuje Tomasz Kraszewski, radny PiS.

– Armia Ludowa walczyła nie o niepodległość, tylko o wprowadzenie w Polsce republiki sowieckiej. Kilka potyczek z Niemcami też mieli, ale bili się przede wszystkim z Armią Krajową – tłumaczy Kraszewski.

Radny złożył interpelację w sprawie usunięcia tego fragmentu. Jak mówi, natchnęły go do tego ostatnie przypadki zakłamywania historii ze strony Rosji.

Więcej informacji z Puław na www.mmpuławy.pl

– Zachodzi konieczność podjęcia decyzji, czy oddajemy hołd żołnierzom AK, NSZ i WiN, walczącym o niepodległość, czy też ich oprawcom z UB czy SB – dodaje Kraszewski w piśmie złożonym do prezydenta Puław.

Okazuje się jednak, że to nie miasto decyduje o napisach na cmentarzu wojennym.

– Organem władnym do zajęcia stanowiska w przedmiotowej sprawie jest Wojewódzki Komitet Ochrony Walk i Męczeństwa w Lublinie – informuje Magdalena Zarychta, rzecznik prezydenta Puław.

Wniosek zgłoszony przez radnego został już przesłany do wojewody. Ale sprawa raczej nie zostanie rozstrzygnięta tak szybko.

– Podczas wydawania naszych opinii korzystamy z pomocy archiwum lubelskiego, czy pracowników naukowych IPN. Po to, żeby zrobić to w jak najbardziej właściwy sposób – wyjaśnia Waldemar Podsiadły, sekretarz WKOWiM w Lublinie.

Tymczasem pomysł zmiany napisu na tablicy nie podoba się przedstawicielom Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. To największa w Polsce organizacja kombatancka skupiająca byłych żołnierzy różnych organizacji bojowych, zarówno m.in. Armii Krajowej, jak i Armii Ludowej.

– Ze względu na historię nie należy zmieniać takich napisów. Armia Ludowa też walczyła o niepodległość Polski. Jaki wybór miał wtedy zwykły żołnierz? Chwytał za broń i walczył za Polskę – uważa płk Stanisław Całka, sekretarz Zarządu Głównego ZKRPiBWP, który w czasie wojny walczył w Batalionach Chłopskich.

Szukaj więcej informacji z Puław i okolic na www.mmpulawy.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~gość~
nol
wespa
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~gość~
~gość~ (10 września 2009 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan radny za to wielkie zasługi poniósł celem wyzwolenia Polski.Jak z czymś wyskoczą to śmiać się czy płakać.Głupota nie ma granic.Tyle lat pomnik stoi ,chodzę z wnukami 1 listopada zapalić świeczkę nikomu nic nie przeszkadzało do tej pory ale ktoś chce pokazać swoje mądrołki.
Rozwiń
nol
nol (8 września 2009 o 23:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ech, szkoda gadac, klawiatury szkoda...
Rozwiń
wespa
wespa (8 września 2009 o 23:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Git, to teraz moherowy elektorat zdobyty! JUPIIII!!!
Rozwiń
reks
reks (8 września 2009 o 23:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to zes pan w mediach sie pokazal! Gratuluje, szczerze gratuluje, panie szanowny radny...
Rozwiń
jj
jj (8 września 2009 o 23:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co pan chcesz osiagnac ? Poroznic kogos? Podjudzic? Jaki to ma cel???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!