piątek, 23 marca 2018 r.

Puławy

Techniczne nowinki dla puławskich radnych

Dodano: 12 lipca 2016, 15:59

(fot. Radosław Szczęch)
(fot. Radosław Szczęch)

Zakończył się już pierwszy etap zmian w sali obrad Rady Miasta Puławy. Na stołach zamontowano 25 nowych mikrofonów, panel sterowania oraz wzmacniacze. Wymienione ma zostać także oświetlenie, a obsługę rady wspomoże nowy system informatyczny oparty na urządzeniach mobilnych.

Nowy sprzęt został zakupiony na wniosek radnych, którzy od dłuższego zmagali się z psującymi się mikrofonami, co utrudniało prowadzenie obrad. Trzeszczące, wyłączające się urządzenia były także zmorą Biura Rady Miasta, którego zadaniem jest przygotowywanie protokołów z każdej sesji. Nowy sprzęt radni przetestowali podczas czerwcowych komisji, a pierwszy poważny „chrzest” przeszedł podczas ostatniej sesji.

Nowością są głośniki odsłuchowe przy każdym urządzeniu, wyjścia audio umożliwiające radnym skorzystanie ze słuchawek lub nagrania obrad dla własnych celów. Największa zmiana (oprócz jakości dźwięku) to jednak panel przewodniczącej rady, który pozwala jej np. na zabranie głosu wybranym osobom. Całość kosztowała około 30 tys. złotych, ale to nie koniec zmian w sali obrad.

W planach jest także wymiana oświetlenia. Stare jarzeniówki mają być zastąpione przez jaśniejsze i bardziej ekonomiczne lampy LED. Według kierownika Wydziału Gospodarczego, Roberta Klimka, ich montaż oznaczałby zmniejszenie poboru energii elektrycznej nawet o połowę. Decyzja o tym, czy nowe oświetlenie po założeniu zostanie na dłużej, będzie należała do władz miasta. Żeby tak się stało, musi spełnić określone w zamówieniu warunki, dotyczące przede wszystkim jasności.

Kolejnym krokiem ma być uruchomienie systemu informatycznego do obsługi sesji rady miasta. Puławscy radni przetestowali już „e-sesję”, a teraz Biuro Rady Miasta testuje system „e-rada”. Jeden i drugi umożliwiałby częściową rezygnację z papieru na rzecz nośników cyfrowych. Zamiast drukowania projektów uchwał, załączników, pism, odpowiedzi na interpelację itp. radni, komplet dokumentów otrzymywaliby prosto na swój tablet lub laptop.

Elektroniczne mogłyby być także poszczególne głosowania. Radni zamiast podnoszenia rąk, naciskaliby wirtualny przycisk na swoich urządzeniach mobilnych, a wynik głosowania, podobnie jak w Sejmie, pojawiałby się po chwili na ekranie. Małgorzata Gorgol, kierownik Biura Rady Miasta zapewnia, że tego rodzaju system w Puławach powinien zacząć funkcjonować jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej o: Rada Miasta Puławy Puławy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 lipca 2016 o 16:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież oni głosują jak im komendant każe.
Rozwiń
Gość
Gość (15 lipca 2016 o 13:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli wejdzie obsługa elektroniczna to i zapis video jest możliwy (chyba), głosowania będą imienne. Więc chyba o to chodzi aby wiedzieć kto jak glosuje.
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2016 o 17:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję, wzorem innych miast, rejestrować i upubliczniać zapis video z sesji Rady Miasta
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2016 o 23:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakos nikt pod artykułem ''Kamienny różaniec wrócił na skwer. Wcześniej konserwator się nie zgadzał '' nie wylewa łez i nie wzywa do cenzury komentarzy gdzie jedną z kobiet wyzywa sie w nich od ku..ew, s...uk i oczernia sie w najobrzydliwszy sposób. Tutaj wylewa sie łzy bo ktos pisze o prezydencie i jego postępowaniu teraz i w przeszłości? Żal.pl
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2016 o 22:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
puławy_3 tego wszystkiego nauczyli społeczeństwo propagandziści jedynie słusznej partii pislamu. Jakoś dziwnie krótką pamięć naród ma i nie pamięta ile pomyj wylano na wielu ludzi w trakcie ostatnich kampanii wyborczych. Tak na marginesie najbardziej oburzający się dziś radni puławskiej rady miasta nie wykazywali zbytniej kultury osobistej przy tych okazjach. A co do cenzury to już mamy prl bis więc i cenzura pewnie funkcjonuje, pan Zbyszek na nas patrzy. Dziwię się tylko twojej tęsknocie do ubeckich metod, ale to zapewne znak firmowy właśnie wyborcy pisu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!