czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Topór nad głową wójta. Głosowanie już w niedzielę

Dodano: 16 czerwca 2016, 08:35

W niedzielę mieszkańcy zdecydują, czy wójt Wąwolnicy Marcin Łaguna utrzyma stanowisko
W niedzielę mieszkańcy zdecydują, czy wójt Wąwolnicy Marcin Łaguna utrzyma stanowisko

Kampania nabrała tempa. Inicjatorzy referendum punktują wójta w ulotkach, a ten odpiera zarzuty w liście otwartym do mieszkańców. Głosowanie już w najbliższą niedzielę.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

9 czerwca mieszkańcy Wąwolnicy zdecydują, czy Marcin Łaguna nadal będzie wójtem. Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie jego odwołania podpisało się 435 osób. Żeby było ważne, musi w nim wziąć udział 900 mieszkańców.

Podczas referendum na terenie gminy będzie działać pięć komisji obwodowych w SP i Gimnazjum w Wąwolnicy, SP w Karmanowicach, SP w Rąblowie oraz komisja gminna w Urzędzie Gminy w Wąwolnicy. Mieszkańcy będą mogli głosować od godziny 7 do 21. Wstępne wyniki będą znane około północy.

Inicjatorzy referendum zarzucają wójtowi m.in. niedotrzymywanie obietnic przedwyborczych i brak przejrzystej polityki finansowej. Mają też zastrzeżenia do polityki kadrowej.

– Chodzi m.in. o dofinansowanie, którym chwali się wójt, na budowę oczyszczalni w kwocie 3,5 mln zł. Wniosek przeszedł dopiero wstępną weryfikację, więc nie wiadomo, czy dofinansowanie dostaniemy – komentuje Adam Bieniek, rzecznik komitetu referendalnego. – Bulwersującą sprawą jest też fakt, że jeden z radnych i przewodniczący komisji rewizyjnej wykonywał usługi elektryczne dla gminy, za co wojewoda pozbawił go mandatu.

Chodzi też o warunki zatrudnienia Grzegorza Duni (byłego burmistrza Kazimierza Dolnego) na stanowisku doradcy wójta. – Wójt obiecywał, że będzie on zatrudniony na pół etatu, ale później zwiększył ten wymiar tłumacząc się brakami kadrowymi, których jeszcze w tym czasie nie było – mówi Bieniek. – Chodzi też o sprawę dyscyplinarnego zwolnienia kierownik OPS, która wygrała w sądzie pracy i została przywrócona. W budżecie OPS będzie brakować ok. 40 tys. zł na wypłatę wynagrodzenia dla niej, a według wójta gmina nie ponosi żadnych kosztów.

– Po konsultacji z Urzędem Marszałkowskim mamy informację o dużej szansie otrzymania dofinansowania na oczyszczalnię. Z byłą kierowniczką OPS podpisaliśmy ugodę, więc mówienie o przegranej to świadome wprowadzanie w błąd – odpiera zarzuty wójt Marcin Łaguna. – Obecnie nie jest już kierownikiem i ma zdecydowanie niższą pensję. Z kolei sprawa przewodniczącego komisji rewizyjnej jest w toku.

W liście wójt chwali się m.in. jednogłośnym absolutorium za wykonanie budżetu i spadkiem zadłużenia gminy. Czytamy w nim też „Pan Bieniek dawał już upust swojej osobistej niechęci do mnie podczas wielu oficjalnych spotkań. Na jednym z nich użył słów „głowę Panu odtrącę”. To tylko próbka poziomu debaty, jaką prowadzą inicjatorzy”.

– To jest wyrwane z kontekstu. Wójt sam na spotkaniu w sprawie szkoły w Karmanowicach obiecywał, że nie pozwoli jej zlikwidować. Użył wtedy słów: kładę głowę pod topór, gwarantując, że szkoła jest i będzie – zaznacza Bieniek. – Wtedy ja powiedziałem, że jeśli stanie się inaczej, to pierwszy mu tę głowę odtrącę. To było tylko odniesienie się do jego słów.

Żeby wójt został odwołany musi się za tym opowiedzieć większość mieszkańców. Wtedy jego mandat automatycznie wygaśnie, a jego obowiązki przejmie wójt komisaryczny powołany przez premiera. „Komisarz” pełniłby tę funkcję do czasu wyboru nowego wójta w przedterminowych wyborach.

SONDA
Liczba głosów: 188

Czy wójt Wąwolnicy powinien zostać odwołany?

52.66 %
Tak
47.34 %
Nie
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 czerwca 2016 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli DOBRO ma zwyciężyć, to ten mobbingowieć, terroryzujący swoich podwładnych, upadnie z hukiem.
Rozwiń
Gość
Gość (18 czerwca 2016 o 11:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam swój ROZUM! To czy pójdę na referendum, zależy ode MNIE, nie od wójta, proboszcza, czy piłkarza! A Ty masz swoje ZDANIE?
Rozwiń
Gość
Gość (18 czerwca 2016 o 09:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wójt Łaguna to najlepsze co się mogło trafić naszej gminie. Pamiętajmy że "Ludzie będą kwestionować wszystkie dobre rzeczy które o tobie usłyszą, ale uwierzą we wszystkie złe bez zastanowienia"!
Rozwiń
gosc
gosc (17 czerwca 2016 o 23:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To zależy czy wszyscy niezadowoleni z rządów Wójta znajdą w sobie odwagę determinację i pójdą na głosowanie 900 osób to dużo wziąwszy pod uwagę że jesteśmy obojętni na to co się dzieje wokół nas
Rozwiń
Gość
Gość (17 czerwca 2016 o 23:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Wójcie proszę się trzymać dobro zwycięży zdecydowanie !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!