poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Puławy

Urząd Miasta Puławy przeciw spalarni odpadów niebezpiecznych

Dodano: 11 maja 2015, 08:02

(fot. AS / archiwum)
(fot. AS / archiwum)

Kilkuset mieszkańców miasta, którzy podpisali się pod protestem przeciwko powstaniu spalarni odpadów niebezpiecznych w Puławach, może odetchnąć z ulgą. Prezydent miasta odmówił wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.

Oficjalna decyzja w sprawie spalarni razem z załącznikami liczy 21 stron. Dokument przygotowany przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Puławy, a podpisany przez prezydenta Janusza Grobla, zawiera obszerne uzasadnienie. Magistrat oparł je na występującej w unijnym prawie „zasadzie przezorności”. W jej myśl, jeżeli coś złego może się stać należy traktować tak, jakby miało wydarzyć się na pewno.

W tym przypadku chodzi o skutki oddziaływania na środowisko wszelkich możliwych zdarzeń związanych z działaniem spalarni. W przygotowanym przez Ratusz piśmie przytoczone zostały argumenty przeciwników jej powstania: możliwość wystąpienia katastrofy ekologicznej, awarii instalacji, zanieczyszczenie powietrza, brak odpowiedniego nadzoru nad tym zakładem.

Konsultacje społeczne w sprawie spalarni odbyły się dwa razy. Za pierwszym razem mieszkańcy nie zgłaszali żadnych uwag. Po tym jak tematem zainteresowali się radni, urząd zorganizował konsultacje jeszcze raz i wtedy pojawiły się protesty. Firma Eko Europa Energy, która jest inwestorem tłumaczyła, że spalarnia jest bezpieczna, a w jej przygotowanie włożyła już „miliony złotych”.

Teraz inwestor od odmownej decyzji urzędu może jeszcze odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie.

Gość
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 maja 2015 o 11:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie ma co robić porównań bo to bez sensu. Chemia ciężka chemią ciężką ale przy odpowiednim poziomie bezpieczeństwa jak widać wszystko dobrze funkcjonuje. Więc proponuję nie wchodzić w jakieś głębokie analizy tylko poczekać na konkrety o spalarni. I tyle

Rozwiń
Gość
Gość (12 maja 2015 o 23:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kto ma takie dane że spalarnia ma być bardziej niebezpieczna od tego co się robi na ZA? Nie chodzi tu o czepianie się tylko o świadomość tzn. przyjmując myślenia przeciwników spalarni to takie ZA nigdy nie powinny powstać, przecież to ciężka chemia a wiadomo jak ona może być niebezpieczna. I co jakoś da żyć z taką firmą w mieście to samo ze spalarnia, to normalny biznes tylko musi spełniać wysokie normy bezpieczeństwa. Ocena tego należy do specjalistów tak samo jak w przypadku ZA.
Rozwiń
Gość
Gość (12 maja 2015 o 09:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sam się zburz :) Chyba że to żart... no ale temat jest poważny. Tak czy tak o ekologii w ZA już chyba wszystko zostało powiedziane więc czepianie się tego jest dość śmieszne. Tym bardziej że jak widać miasto jest przeciw spalarni,

Rozwiń
Gość
Gość (11 maja 2015 o 21:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak i jeszcze zakaz wjazdu do miasta dla dieseli, azoty zburzyć i kartofle posadzić.
Rozwiń
kris
kris (11 maja 2015 o 13:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I bardzo dobrze, wystarczy że azoty nas trują.

bzdura i stereotypowe myślenie. tak jak była mowa, wydają miliony na ekologię i modernizację instalacji, a poza tym muszą spełniać europejskie normy emisji - bardzo restrykcyjne! o wiele bardziej "trują" samochody i inne pojazdy, szczególnie te z zajechanymi dieslami

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!