Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 września 2012 r.
19:17
Edytuj ten wpis

W Końskowoli pogrzebano księżną Lubomirską. 337 lat po śmierci

0 6 A A
Pogrzeb Zofii Lubomirskiej (Daniel Krawczyk)
Pogrzeb Zofii Lubomirskiej (Daniel Krawczyk)

Końskowola. W czasie remontu fary archeolodzy zaglądali nawet do sarkofagów i grobowych krypt. W niedzielę uroczyście pochowano szczątki księżnej Zofii Lubomirskiej i innych osób, które od wieków leżały w kościele.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Konserwacja i remont fary trwały od ponad dwóch lat. W czasie prac, które zakończono w styczniu tego roku archeolodzy dokonali wielu ciekawych odkryć.

– Jeżeli chodzi o samą Zofię Lubomirską to nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że to ona jest pochowana w sarkofagu. Natomiast wielką niespodzianką było to, że pod posadzką tej krypty znaleźliśmy kilka innych pochówków - mówi Przemysław Pytlak, prezes Stowarzyszenia Fara Końskowolska.

– Okazuje się, że przez wiele lat, pewnie w XIX albo jeszcze nawet w XX wieku, kości, które znaleziono na cmentarzu były po prostu zrzucane przez okienko do krypty północnej. Wyrosła tam wręcz ich góra. Nasza intencję było to, żeby udostępnienie krypt do zwiedzania, nie było równoznaczne z naruszaniem spokoju zmarłych - dodaje Przemysław Pytlak.

Stąd niedzielne uroczystości pogrzebowe. Fundacja i parafia pw. Znalezienia Krzyża Świętego i św. Andrzeja Apostoła uznali, że zakończenie całego unijnego projektu jest stosownym momentem, w którym można te osoby godnie pochować i zapewnić spokój ich duszom.

Po 337 latach jakie minęły od śmierci księżnej Zofii z Opalińskich Lubomirskiej, jej szczątki znów zostały złożone do marmurowego sarkofagu. Natomiast kości innych osób spoczęły na parafialnym cmentarzu.

Zofia z Opalińskich "hrabina na Tęczynie” Lubomirska była dziedziczką dóbr końskowolskich i tradycji rodu Tęczyńskich. Urodziła się w 1643 roku, zmarła mając 32 lata. W zeszłym roku archeolodzy po podniesieniu wieka sarkofagu księżnej, dokonali ciekawego odkrycia. Szczątki nie został nigdy naruszone i ograbione mimo, że płyta z bloku czarnego marmuru była lekko uchylona. Naukowcy zbadali szaty zmarłej, bo suknia, spódnica, płócienna koszula wykonane z najwyższej klasy jedwabiu, zachowały się niemal w całości. Suknia była ozdobiona pasami naszytej złotej koronki klockowej.

Księżna pochowana została bez żadnej biżuterii.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
OŁÓWEK / 13 września 2012 o 17:40
[quote name='kredka' timestamp='1347373803' post='672987']
I na czym... i kiedy... i gdzie...
... i czy franek spadnie
[/quote]=na klejnotach=kiedy?miał na to 337 lat!!! gdzie=w krypcie!!!.A Franek z dużej litery bo to imię.Na pewno spadnie!!!
Avatar
OŁÓWEK / 13 września 2012 o 17:38
[quote name='kredka' timestamp='1347373803' post='672987']
I na czym... i kiedy... i gdzie...
... i czy franek spadnie
[/quote]=na klejnotach=kiedy?miał na to 337 lat!!! gdzie=w krypcie!!!.A Franek z dużej litery bo to imię.Na pewno spadnie!!!
Avatar
kredka / 11 września 2012 o 16:30
I na czym... i kiedy... i gdzie...
... i czy franek spadnie
Avatar
Gość / 10 września 2012 o 09:05
Chyba ktoś się obłowił...ciekawe kto?
Avatar
heretyk / 10 września 2012 o 08:58
Ciekawe który klecha tam łapy wsadził???Bo było ich dużo przez tyle lat.A przecież oni nigdy nie nasyceni...Darmozjady!!!
Avatar
córka grabarza / 10 września 2012 o 08:24
Szczątki nie został nigdy naruszone i ograbione mimo, że płyta z bloku czarnego marmuru była lekko uchylona.
Coś mi się wydaje,że wcześniej do tego sarkofagu zaglądał miejscowy pleban ze swoją przyboczną ekipą.
Wątpliwe jest,aby hrabina została pochowana bez kopsztowności,a płyta sarkofagu zostala odsunięta ot tak,aby przewietrzyć sarkofag.
Avatar
OŁÓWEK / 13 września 2012 o 17:40
[quote name='kredka' timestamp='1347373803' post='672987']
I na czym... i kiedy... i gdzie...
... i czy franek spadnie
[/quote]=na klejnotach=kiedy?miał na to 337 lat!!! gdzie=w krypcie!!!.A Franek z dużej litery bo to imię.Na pewno spadnie!!!
Avatar
OŁÓWEK / 13 września 2012 o 17:38
[quote name='kredka' timestamp='1347373803' post='672987']
I na czym... i kiedy... i gdzie...
... i czy franek spadnie
[/quote]=na klejnotach=kiedy?miał na to 337 lat!!! gdzie=w krypcie!!!.A Franek z dużej litery bo to imię.Na pewno spadnie!!!
Avatar
kredka / 11 września 2012 o 16:30
I na czym... i kiedy... i gdzie...
... i czy franek spadnie
Avatar
Gość / 10 września 2012 o 09:05
Chyba ktoś się obłowił...ciekawe kto?
Avatar
heretyk / 10 września 2012 o 08:58
Ciekawe który klecha tam łapy wsadził???Bo było ich dużo przez tyle lat.A przecież oni nigdy nie nasyceni...Darmozjady!!!
Avatar
córka grabarza / 10 września 2012 o 08:24
Szczątki nie został nigdy naruszone i ograbione mimo, że płyta z bloku czarnego marmuru była lekko uchylona.
Coś mi się wydaje,że wcześniej do tego sarkofagu zaglądał miejscowy pleban ze swoją przyboczną ekipą.
Wątpliwe jest,aby hrabina została pochowana bez kopsztowności,a płyta sarkofagu zostala odsunięta ot tak,aby przewietrzyć sarkofag.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Festyn z okazji Dnia Matki. Tak bawili się mieszkańcy LSM (zdjęcia)
galeria

Festyn z okazji Dnia Matki. Tak bawili się mieszkańcy LSM (zdjęcia) 0 0

W sobotę mieszkańcy Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej bawili się na festynie rodzinnym z okazji Dnia Matki. W programie były: występ zespołu tanecznego DK LSM oraz zespołów tanecznych "Wega" i "Kallista"; koncerty grupy wokalnej DK LSM, "Senioritek", "Pasjonatty" czy Kapeli Podwórkowej "Klawa Ferajna".

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich
HISTORIA

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich 5 1

Herb to ustalona według reguł heraldycznych oznaka osoby, rodziny, miasta, prowincji czy państwa. Natomiast herby rycerskie, znane od XIX wieku, były dziedzicznymi oznakami przynależności do stanu szlacheckiego. Wywodziły się od znaków umieszczanych na barwionych chorągwiach, a od XII wieku także na różnych częściach uzbrojenia w celu odróżnienia oddziałów i poszczególnych rycerzy średniowiecznych.

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie
27 maja 2018, 14:30

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Nałęczowski Ośrodek Kultury (ul. Lipowa 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Aleksandry Anny Janeczek i Leszka Janeczka - Sacrum Profanum. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 27 maja o godz. 14.30.

Niedziela, 27 maja. Sprawdź, czy tego dnia zrobisz zakupy

Niedziela, 27 maja. Sprawdź, czy tego dnia zrobisz zakupy 10 5

27 maja jest niedzielą handlową - tego dnia bez ograniczeń możemy zrobić zakupy. Poniżej publikujemy harmonogram na kolejne tygodnie.

Wystawa Urszuli Tomasiak w Bibliotece Miejskiej w Puławach
29 maja 2018, 18:00

Wystawa Urszuli Tomasiak w Bibliotece Miejskiej w Puławach 3 0

Co Gdzie Kiedy. 29 maja o godz. 18 w Galerii Inter Libros, w Bibliotece Miejskiej w Puławach, odbędzie się wernisaż wystawy prac Urszuli Tomasiak.

Kultywują tradycję Wojska II RP. Nie lubią, jak się ich nazywa rekonstruktorami
galeria

Kultywują tradycję Wojska II RP. Nie lubią, jak się ich nazywa rekonstruktorami 2 0

Nie lubią, gdy nazywa się ich rekonstruktorami historii. Są osobami ją ożywiającymi. Członkowie Kawalerii Ochotniczej kultywują tradycję Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 2

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 8 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 3

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 15

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich