Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 maja 2015 r.
9:58

W Puławach marzą o rejsach Wisłą z Sandomierza do Warszawy

0 7 A A
Wisła w Puławach (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)
Wisła w Puławach (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

Przywrócenie żeglugi na Wiśle, budowa obwodnic Nałęczowa i Kazimierza Dolnego, Wąwolnica jako miejsce kultu religijnego oraz wiele innych wniosków złożyły władze Puław i innych gmin powiatu do wojewódzkiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeżeli jakaś inwestycja jest w takim planie, ma większe szanse na realizację. Z tego powodu większość gmin naszego województwa do połowy maja złożyło już swoje uwagi i wnioski do Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Lubelskiego. To dokument, który określa wizję rozwoju, kluczowe inwestycje o charakterze lokalnym, ale także regionalnym. Samorządom zależy więc, żeby to wszystko, na czym im najbardziej zależy znalazło się w tym dokumencie.

O najważniejszym z wniosków już pisaliśmy. Gminy leżące przy dawnych drogach krajowych nr 17 i 12, których stały się zarządcami domagają się, by trasy zostały przejęte przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Wniosków do planu jest jednak o wiele więcej. Te zgłoszone przez władze Puław dotyczą wielu kwestii, głównie o charakterze gospodarczym i turystycznym.

– Z planu, który został nam zaprezentowany w Lublinie generalnie jesteśmy zadowoleni, ale mamy także szereg uwag. Wnioskujemy o odtworzenie żeglugi rzecznej od Puław do Sandomierza i w drugą stronę, do Warszawy. To jest bardzo ważne ze względu na atrakcyjność turystyczną tego terenu. Taka żegluga była w okresie międzywojennym i myślę, że nasz teren dużo zyskałby, gdybyśmy ją odtworzyli – mówi Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław.

To jednak nie wszystko. Wśród wniosków znalazło się także: włączenie gminy Żyrzyn do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, utworzenie szlaków kajakowych na Kurówce i Chodelce, czy wyeksponowanie Wąwolnicy, jako miejsca kultu religijnego. Władze Puław popierają także lokalne inicjatywy, np. dążenia gmin Nałęczów i Kazimierz Dolny, by w nowym wojewódzkim planie znalazły się obwodnice tych miasteczek. Starają się również o to, by cały tak zwany trójkąt turystyczny Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów został wyodrębniony jako obszar funkcjonalny, a co za tym idzie mógł wspólnie występować o różnego rodzaju środki na inwestycje.

Naniesienie zapisów na plan jeszcze nie gwarantuje ich powstania, ale ich brak może być przeszkodą w osiągnięciu strategicznych celów. Po zgłoszeniu uwag przez samorządy, teraz ich rozpatrzeniem zajmie się zarząd województwa, a gotowy już plan podpisze marszałek.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Prawda / 7 lipca 2015 o 13:05

A ja maźę o szybkim i niezawonym internecie i telewizji. Bo to co daje ten gównet to jeedna wiela pseudo usługa....

Avatar
Gość / 26 maja 2015 o 20:54
Kurna przecież jest obwodnica Kazimierza !
Avatar
Gość / 26 maja 2015 o 14:46
Jeszcze w latach sześćdziesiątych kursowały statki z Puław do Sandomierza (bocznokołowiec "Sandomierz". Statek z takim napędem może pływać po stosunkowo płytkiej wodzie. I wcale nie trzeba pogłębiać Wisły, bo średni poziom wody jest wystarczający.
Avatar
Zenek / 26 maja 2015 o 13:52

Jaka żegluga? Kiedy ostatnio po Wiśle pływała pogłębiarka? Kiedy ostatnio cokolwiek w Wisłę "zainwestowano"? Zarówno w PRL jak i po 1989 roku olano Wisłę. Jesteśmy widocznie za "bogaci" aby wykorzystywać drogi wodne jak inne kraje Europy. Smutne to...

Avatar
Gość / 26 maja 2015 o 13:22
co władze samorządowe mają do kultu religijnego ?
Avatar
Gość / 26 maja 2015 o 12:46
Plany piękne tylko co z tego? Kiedy wisła juz dawno straciła możliwości żeglugowe od około 30 lat nic na niej się nie robi? Chyba,że chodzi o żeglugę tratwowo-kajakową ?
Avatar
Gość / 26 maja 2015 o 11:08
Popieram, zgadzam się, jestem za, chcę, to było by fajne.
Avatar
Prawda / 7 lipca 2015 o 13:05

A ja maźę o szybkim i niezawonym internecie i telewizji. Bo to co daje ten gównet to jeedna wiela pseudo usługa....

Avatar
Gość / 26 maja 2015 o 20:54
Kurna przecież jest obwodnica Kazimierza !
Avatar
Gość / 26 maja 2015 o 14:46
Jeszcze w latach sześćdziesiątych kursowały statki z Puław do Sandomierza (bocznokołowiec "Sandomierz". Statek z takim napędem może pływać po stosunkowo płytkiej wodzie. I wcale nie trzeba pogłębiać Wisły, bo średni poziom wody jest wystarczający.
Avatar
Zenek / 26 maja 2015 o 13:52

Jaka żegluga? Kiedy ostatnio po Wiśle pływała pogłębiarka? Kiedy ostatnio cokolwiek w Wisłę "zainwestowano"? Zarówno w PRL jak i po 1989 roku olano Wisłę. Jesteśmy widocznie za "bogaci" aby wykorzystywać drogi wodne jak inne kraje Europy. Smutne to...

Avatar
Gość / 26 maja 2015 o 13:22
co władze samorządowe mają do kultu religijnego ?
Avatar
Gość / 26 maja 2015 o 12:46
Plany piękne tylko co z tego? Kiedy wisła juz dawno straciła możliwości żeglugowe od około 30 lat nic na niej się nie robi? Chyba,że chodzi o żeglugę tratwowo-kajakową ?
Avatar
Gość / 26 maja 2015 o 11:08
Popieram, zgadzam się, jestem za, chcę, to było by fajne.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 1

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 7 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 2

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 13

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 5 8

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 40 7

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 236 53

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo) 3 16

Motor pokonał w sobotę Chełmiankę 2:0 i przedłużył nadzieje na awans do II ligi. Swój mecz wygrała jednak także Resovia i podopieczni trenera Piotra Zasady ciągle tracą do rywali cztery punkty.

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 64 65

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 6

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 22 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 2

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 20 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!