poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Puławy

W Puławach marzą o rejsach Wisłą z Sandomierza do Warszawy

Dodano: 26 maja 2015, 09:58

Wisła w Puławach (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)
Wisła w Puławach (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

Przywrócenie żeglugi na Wiśle, budowa obwodnic Nałęczowa i Kazimierza Dolnego, Wąwolnica jako miejsce kultu religijnego oraz wiele innych wniosków złożyły władze Puław i innych gmin powiatu do wojewódzkiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Jeżeli jakaś inwestycja jest w takim planie, ma większe szanse na realizację. Z tego powodu większość gmin naszego województwa do połowy maja złożyło już swoje uwagi i wnioski do Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Lubelskiego. To dokument, który określa wizję rozwoju, kluczowe inwestycje o charakterze lokalnym, ale także regionalnym. Samorządom zależy więc, żeby to wszystko, na czym im najbardziej zależy znalazło się w tym dokumencie.

O najważniejszym z wniosków już pisaliśmy. Gminy leżące przy dawnych drogach krajowych nr 17 i 12, których stały się zarządcami domagają się, by trasy zostały przejęte przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Wniosków do planu jest jednak o wiele więcej. Te zgłoszone przez władze Puław dotyczą wielu kwestii, głównie o charakterze gospodarczym i turystycznym.

– Z planu, który został nam zaprezentowany w Lublinie generalnie jesteśmy zadowoleni, ale mamy także szereg uwag. Wnioskujemy o odtworzenie żeglugi rzecznej od Puław do Sandomierza i w drugą stronę, do Warszawy. To jest bardzo ważne ze względu na atrakcyjność turystyczną tego terenu. Taka żegluga była w okresie międzywojennym i myślę, że nasz teren dużo zyskałby, gdybyśmy ją odtworzyli – mówi Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław.

To jednak nie wszystko. Wśród wniosków znalazło się także: włączenie gminy Żyrzyn do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, utworzenie szlaków kajakowych na Kurówce i Chodelce, czy wyeksponowanie Wąwolnicy, jako miejsca kultu religijnego. Władze Puław popierają także lokalne inicjatywy, np. dążenia gmin Nałęczów i Kazimierz Dolny, by w nowym wojewódzkim planie znalazły się obwodnice tych miasteczek. Starają się również o to, by cały tak zwany trójkąt turystyczny Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów został wyodrębniony jako obszar funkcjonalny, a co za tym idzie mógł wspólnie występować o różnego rodzaju środki na inwestycje.

Naniesienie zapisów na plan jeszcze nie gwarantuje ich powstania, ale ich brak może być przeszkodą w osiągnięciu strategicznych celów. Po zgłoszeniu uwag przez samorządy, teraz ich rozpatrzeniem zajmie się zarząd województwa, a gotowy już plan podpisze marszałek.

Prawda
Gość
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Prawda
Prawda (7 lipca 2015 o 13:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A ja maźę o szybkim i niezawonym internecie i telewizji. Bo to co daje ten gównet to jeedna wiela pseudo usługa....

Rozwiń
Gość
Gość (26 maja 2015 o 20:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kurna przecież jest obwodnica Kazimierza !
Rozwiń
Gość
Gość (26 maja 2015 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze w latach sześćdziesiątych kursowały statki z Puław do Sandomierza (bocznokołowiec "Sandomierz". Statek z takim napędem może pływać po stosunkowo płytkiej wodzie. I wcale nie trzeba pogłębiać Wisły, bo średni poziom wody jest wystarczający.
Rozwiń
Zenek
Zenek (26 maja 2015 o 13:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jaka żegluga? Kiedy ostatnio po Wiśle pływała pogłębiarka? Kiedy ostatnio cokolwiek w Wisłę "zainwestowano"? Zarówno w PRL jak i po 1989 roku olano Wisłę. Jesteśmy widocznie za "bogaci" aby wykorzystywać drogi wodne jak inne kraje Europy. Smutne to...

Rozwiń
Gość
Gość (26 maja 2015 o 13:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co władze samorządowe mają do kultu religijnego ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!