niedziela, 25 marca 2018 r.

Puławy

W Puławach w okresie okupacji hitlerowskiej był obóz pracy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 marca 2010, 18:32

W Puławach mieścił się hitlerowski obóz pracy, tzw. Baudienst – uważa historyk Tomasz Sudoł. Chce napisać książkę o zatrudnionych w nim „junakach” – jak Niemcy nazywali skoszarowanych robotników przymusowych.

W zakładanych przez hitlerowców obozach Werkabteilung pracowali robotnicy przymusowi zatrudnieni w Służbie Budowlanej w Generalnym Gubernatorstwie, tzw. Baudienst.

Tego typu obozy pracy istniały w latach 1940–1945. – Wiem, że jeden z nich był zlokalizowany w Puławach lub jego najbliższej okolicy – mówi Tomasz Sudoł.

Historyk zwraca się za naszym pośrednictwem do wszystkich żyjących b. robotników przymusowych o nadsyłanie wspomnień dotyczących okresu pobytu w Baudienst.

– Proszę o jak najdokładniejsze opisanie przebiegu służby, charakteru prowadzonych prac budowlanych, warunków bytowych oraz represji, które dotykały „junaków” – apeluje badacz historii.

Sudoł liczy, że być może w rodzinnych archiwach puławian znajdują się zdjęcia, dokumenty czy relacje dotyczące pracy przymusowej ich krewnych.

Zebrana w ten sposób dokumentacja zostanie wykorzystana w przygotowywanym przez Sudoła opracowaniu o niemieckich represjach wobec „junaków” oraz zadaniach, jakie Niemcy powierzyli tej przymusowej formacji.

– Baudienst pozostaje organizacją, której losy są zbyt mało udokumentowane na tle innych wydarzeń i organizacji czasu okupacji niemieckiej – podkreśla historyk.

– To była młodzież, z reguły 20-latkowie. Pamiętam ich szare mundury. Widziałem ich w Puławach na pewno, ale czy mieli tutaj obóz? – zastanawia się Mikołaj Spóz, puławski regionalista, który o historii Powiśla wie niemal wszystko.

– Nie potrafię go dokładnie zlokalizować. Jakieś dziwne baraki znajdowały się w Wólce, w okolicach Parchatki. Prowizoryczne budynki były również przy dworcu PKP, ale czy byli tam skoszarowani junacy?

Nieznaną historię Baudienstów stara się ocalić od zapomnienia Nowodębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Relacje lub kserokopie dokumentów czy zdjęć można wysyłać na adres NTSK: ul. Żeromskiego 2, 39-460 Nowa Dęba lub skontaktować się z redakcją tygodnika Teraz Puławy pod numerem telefonu 81 887 96 10.

BAUDIENST (Służba Budowlana)
Utworzono ją na podstawie zarządzenia Generalnego Gubernatora z 1 grudnia 1940 r. Rekrutacja odbywała się na zasadzie poboru niektórych roczników spośród zamieszkałych w Generalnym Gubernatorstwie mężczyzn w wieku 18–60 lat, głównie bezrobotnych lub osób bez stałego zatrudnienia oraz w drodze dobrowolnych zgłoszeń poprzez urząd pracy. Z czasem władze hitlerowskie grupowały robotników w obozach mieszkalnych. Było to spowodowane masowym uchylaniem się powołanych do Baudienstu młodych ludzi od słabo płatnej i wyczerpującej pracy fizycznej. (Źródło: Wikipedia)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
Kolo
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 kwietnia 2013 o 07:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='senator niezależny' timestamp='1364840439' post='752688']
Dlatego tak się dzieje bo coraz mniej POLAKÓW mamy w sejmie,senacie,mediach w bankach i w szeroko rozumianym wymiarze sprawiedliwości,jak się tego nie zmieni to ten kraj nadal będzie ulegał stopniowej degradacji i nic nie będzie tego w stanie zmienić,jeżeli sami, MY POLACY tego nie zmienimy.
[/quote]
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2013 o 20:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='POLAK' timestamp='1364839655' post='752684']
Wyjechać ??? czy walczyć z tym czerwono konfidenckim sQrwysyństwem,tu i teraz !!!! Miejsce POLAKÓW jest w tym kraju i należy nam się godziwa praca i godziwe życie tutaj !!!!
[/quote]

Zgadzam się i wiem że tak powinno być w Polsce jak piszesz, ale czy ja mam na to jakiś wpływ ?
Jak ja mam walczyć ?! Skoro w ostatnim dziesięcioleniu prawie 3 miliony Polaków wyjechało na zachód żeby godnie żyć.
Czy ja mam być tym z tych nielicznych, którzy zostaną i mają klepać biedę ??
To ja dziękuję za takie bohaterstwo ! W Polsce nie uświadczysz żywych bohaterów. Wszyscy polscy bohaterowie są już martwi, leżą na Powązkach, albo stali się bohaterami bo oddali swoje życie.
Ci którzy są lub byli bohaterami, bo zrobili coś dobrego dla Polski, zostali zaraz po tym wkrótce zmieszani z błotem i obrzuceni pomyjami.
Wystarczy tylko poczytać co piszą/mówią media o takim np. Wałęsie, Janie Pawle II lub o innych Polakach.
Ja jestem skromnym człowiekiem i chcę żyć godnie teraz, a nie za np. 25 lat, bo za 25 lat będę już stary.
Nie nadaję się na bohatera...
Rozwiń
Kolo
Kolo (1 kwietnia 2013 o 20:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='kruk wlkp' timestamp='1269674541' post='256886']
Do admina: Dlaczego Pan nie reaguje? Tu się podrzega do nienawiści przeciw drugiemu człowiekowi. Takie rzeczy trzeba zgłaszać do prokuratury.
[/quote]KAPUSTA ? czy tylko zwykły pekaes ?
Rozwiń
senator niezależny
senator niezależny (1 kwietnia 2013 o 20:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1364838600' post='752673']
Ostatnie zdanie w tym artykule przypomina mi czasy obecne w Polsce.
Ludzie młodzi masowo uchylają się od bardzo ciężkiej i mało płatnej pracy.
Dlaczego tak jest ? Czyżbyśmy byli nadal pod okupacją ?!
Nie każdy przecież może być prezesem/dyrektorem/lekarzem itp...
Nie wszyscy przecież mogą mieć skończone studia, a wielka częśc mimo nawet ukończenia studiów klepie biedę z powodu braku pracy, albo pracy poniżej swoich kwalifikacji.
Dlatego w ostatniej dekadzie kilka milionów ludzi wyemigrowało na zachód i lwia część z tych emigrantów już nie powróci na stałe do Polski.
Dlaczego tak jest teraz, że nasza ojczyzna daje takie warunki pracy jak kiedyś okupant dawał ?
[/quote]Dlatego tak się dzieje bo coraz mniej POLAKÓW mamy w sejmie,senacie,mediach w bankach i w szeroko rozumianym wymiarze sprawiedliwości,jak się tego nie zmieni to ten kraj nadal będzie ulegał stopniowej degradacji i nic nie będzie tego w stanie zmienić,jeżeli sami, MY POLACY tego nie zmienimy.
Rozwiń
ŁOWCA SKÓR
ŁOWCA SKÓR (1 kwietnia 2013 o 20:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='kruk wlkp' timestamp='1269674541' post='256886']
Do admina: Dlaczego Pan nie reaguje? Tu się podrzega do nienawiści przeciw drugiemu człowiekowi. Takie rzeczy trzeba zgłaszać do prokuratury.
[/quote]JUDE ????
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!