sobota, 20 stycznia 2018 r.

Puławy

Walka o kazimierskiego koguta. Sarzyńscy chcą żeby zabrać patent stowarzyszeniu

Dodano: 1 marca 2016, 06:51

Na zdjęciu od lewej: radca prawny Ewelina Pijewska, Barbara Sarzyńska i jej córki Iga i Anna
Na zdjęciu od lewej: radca prawny Ewelina Pijewska, Barbara Sarzyńska i jej córki Iga i Anna

Zaostrza się spór o kazimierskiego koguta. – Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców ma nieuczciwe zamiary. Naraża naszą firmę na poważne straty – przekonuje Barbara Sarzyńska, właścicielka piekarni Sarzyński

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Sarzyńscy chcą unieważnienia wyłącznych praw do produkcji słynnego wypieku dla stowarzyszenia. W związku z trwającym od dłuższego czasu sporem zaprosili wczoraj dziennikarzy do Kazimierza.

Według obecnych na konferencji prasowej prawników, są istotne podstawy do unieważnienia decyzji patentowych. – W przypadku tzw. znaków wspólnych musi być sporządzony regulamin, który określa ich funkcjonowanie. Regulamin, który został sporządzony w tym przypadku, ma poważne braki i sprzeczne z prawem elementy – tłumaczy Ewelina Pijewska, radca prawny.

– Naszym zdaniem stowarzyszeniu chodzi o ustępstwa finansowe, które chce uzyskać od podmiotów produkujących koguty, rzekomo na rzecz reklamy produktu. Jak jednak chce chronić symbol koguta skoro za uiszczeniem opłaty dopuszcza korzystanie z symbolu koguta innym podmiotom nawet tym zagranicznym? – pyta radca Michał Mazurek.

Zdaniem Sarzyńskich stowarzyszenie naraża ich firmę na straty finansowe. – Na pewno będą one znaczne, ale nie chcemy mówić o konkretnych kwotach. Zatrudniamy 82 osoby, które w związku z całą sytuacją boją się, że stracą pracę – mówi Barbara Sarzyńska. – Członkowie stowarzyszenia prowadzą kampanię przeciwko nam wykorzystując media i internet. Bezzasadnie żądają od nas ograniczenia produkcji, zaprzestania promocji i dzielenia się zyskiem z efektów naszej pracy.

Jak twierdzą Sarzyńscy, stowarzyszenie zażądało od nich 1,5 proc. zysku od każdego sprzedanego koguta.

– Rodzina Sarzyńskich manipuluje informacjami. Zaprosiliśmy panią Barbarę Sarzyńską do rozmów, ale odmówiła. A chcieliśmy wspólnie ustalić szczegóły m.in. opłat, ostatecznego kształtu regulaminu, bo ten jest tylko projektem – mówi Janusz Kowalski ze Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców z Kazimierza Dolnego. – Spółdzielnia Zgoda, która jest jednym z członków naszego stowarzyszenia, wypiekała koguty jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku, a rodzina Sarzyńskich jest związana z Kazimierzem dopiero od lat 80.

O wczorajszej konferencji prasowej stowarzyszenie dowiedziało się od nas. – Szkoda, że nie zostaliśmy zaproszeni, bo chętnie podjęlibyśmy dyskusję w tej sprawie – stwierdza Kowalski.

– Nie kwestionujemy tego, że spółdzielnia piekarska Zgoda z Kazimierza mogła koguta wypiekać wcześniej, ale żaden produkt nie zaistnieje bez odpowiedniej promocji. A za tym stoi nasza firma. To my zrobiliśmy z koguta symbol Kazimierza – podkreśla Sarzyńska.

WIDEO

Czytaj więcej o: Kazimierz Dolny Sarzyńscy
Gość
Gość
gość
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 marca 2016 o 23:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
DODAM full za .."piekarnia S.." i tyle w temacie :)
Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2016 o 14:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kali sam zjeść wszystkie kazimierskie koguty! Kali nie dzielić się z nikim!
Rozwiń
gość
gość (2 marca 2016 o 14:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panie Kowalski, czy to prawda co o Panu piszą? Teraz to albo wytłumaczysz się Pan z tego o oczyścisz, albo będziesz się Pan strzelał na udeptanej ziemi z oszczercą!

Niestety to prawda, zresztą to nie tajemnica. Kowalski na żadnej udeptanej ziemi nie stanie, bo to nie są oszczerstwa tylko fakty. On widzi drzazgi w oczach innych, a belki w swoim oku to już nie. Typowa moralność Kalego.

Rozwiń
KURA
KURA (1 marca 2016 o 19:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

KOGUT JEST MÓJ !

Rozwiń
Gość
Gość (1 marca 2016 o 17:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sarzyńscy mają rację i trzymam kciuki za nich, to dzięki nim Kogut stał się sławny i kojarzony z Kazimierzem
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!