piątek, 19 stycznia 2018 r.

Puławy

Watykan przeciw buntowniczkom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2006, 19:48

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej zobowiązał siostry betanki do posłuszeństwa wobec nowych władz zakonu. Według Mieczysława Puzewicza, rzecznika ordynariusza lubelskiego, siostry nie mają już żadnych szans na rozstrzygnięcie sporu po ich myśli.

W piśmie do zbuntowanych sióstr abp Leonardo Sandri napisał, że po zapoznaniu się z listem betanek do papieża Benedykta XVI i zaistniałą sytuacją, Watykan "w pełni podtrzymuje decyzje podjęte przez Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Nad ich wypełnianiem ma czuwać nowy zarząd Zgromadzenia oraz ordynariusz lubelski”.
- List Sekretariatu Stanu wystosowany w imieniu papieża oznacza, że Kościół nie zmienił decyzji i betanki z Kazimierza nie mają już żadnych szans na rozstrzygnięcie sporu po ich myśli - mówi ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik ordynariusza lubelskiego.
Tym samym zbuntowane siostry muszą podporządkować się nowej przełożonej. Przypomnijmy. Konflikt w Kazimierzu zaczął się w sierpniu ubiegłego roku, gdy watykańska kongregacja odwołała ze stanowiska przełożonej generalnej zakonu betanek siostrę Jadwigę Ligocką, a na jej miejsce mianowała siostrę Barbarę Robak. Według abp. Józefa Życińskiego, powodem odwołania poprzedniej przełożonej był jej styl kierowania zakonem.
Siostra Jadwiga Ligocka i popierające ją betanki nie uznały nowej przełożonej i do dziś nie chcą jej wpuścić na teren kazimierskiego klasztoru. W lutym abp Życiński nałożył interdykt (kara wyłączająca częściowo lub całkowicie z pełnienia funkcji kościelnych - red.) na duchownych, którzy bez jego pisemnego zezwolenia sprawowaliby sakramenty na terenie domu zakonnego w Kazimierzu.
- W kościele obowiązuje porządek. Jeśli odwołana siostra nie zgadza się z decyzją Watykanu i uważa, że została skrzywdzona, powinna opuścić klasztor i dochodzić swoich praw - mówi jeden z kazimierskich księży.
Tymczasem w Kazimierzu huczy od plotek. Według niektórych mieszkańców na terenie klasztoru przebywa egzorcysta. - Kościół zapomniał, że czasy Świętej Inkwizycji się skończyły. Jeśli siostrom jest dobrze z dotychczasową przełożoną, to powinna tam zostać - mówi właściciel kazimierskiej galerii.
Jeśli zbuntowane siostry nie podporządkują się decyzji Watykanu, grozi im ekskomunika, po której stracą prawo do sakramentów świętych, a nawet do katolickiego pogrzebu.

Przeczytaj koniecznie artykuł o zakonnicach, który był zamieszczony w Dzienniku Wschodnim 30 grudnia 2005 r.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!