czwartek, 22 lutego 2018 r.

Puławy

Wąwolnica: Mieszkańcy zebrali podpisy. Będzie referendum w sprawie odwołania wójta

Dodano: 10 maja 2016, 17:42

19 czerwca mieszkańcy gminy zdecydują, czy Marcin Łaguna nadal będzie wójtem. Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie jego odwołania podpisało się blisko 440 osób

– Mieszkańcom udało się zebrać 435 podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania wójta, a wymaganych było 386. Żeby referendum było ważne, musi w nim wziąć udział 900 osób – informuje Teresa Bichta, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie.

– Żeby wójt został odwołany musi się za tym opowiedzieć większość mieszkańców. Jeśli tak się stanie jego mandat automatycznie wygaśnie, a jego obowiązki przejmie wójt komisaryczny powołany przez premiera. 

„Komisarz” pełniłby tę funkcję do czasu wyboru nowego wójta w przedterminowych wyborach.
- Trudno przewidzieć, jaki będzie wynik referendum, bo inicjatywa ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Mam jednak nadzieję, że świadomość społeczeństwa stale rośnie i ludzie dostrzegają niespójność w obietnicach wójta i ich realizacji – komentuje Adam Bieniek, rzecznik komitetu referendalnego. – Chodzi tu m.in. o niespójności w kwestiach finansowych, kadrowych, a także, co obserwujemy ostatnio, ograniczanie mieszkańcom dostępu do informacji publicznej.

O tej sprawie pisaliśmy kilkakrotnie. Mieszkańcy zarzucają wójtowi m.in. niedotrzymywanie obietnic przedwyborczych, brak przejrzystej polityki finansowej i złe zarządzanie gminą.

Poszło m.in. o likwidację podstawówki w Karmanowicach i jej przejęcie przez stowarzyszenie. Sprzeciwiała się temu część mieszkańców i radnych. Jednak pod koniec stycznia rada podjęła uchwałę intencyjną w tej sprawie.

– Szkoła była, jest i będzie. Rozmawiam już ze stowarzyszeniami, które mogłyby ją przejąć. Mogę potwierdzić, że wszyscy nauczyciele i pracownicy obsługi otrzymają propozycje pracy, a rodzice nadal będą mogli zapisywać swoje dzieci do Karmanowic – przekonywał wójt Marcin Łaguna.

Inicjatorzy referendum wskazują też m.in. na brak jawnej polityki finansowej, brak konsultacji z mieszkańcami. – Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości, wystarczy przyjść na komisje lub sesje Rady Gminy, gdzie dokonywane są zmiany w budżecie – tłumaczył wójt.

We wtorek wójt nie odbierał od nas telefonów.

Czytaj więcej o: Marcin Łaguna
Użytkownik niezarejestrowany
gość
Gość
(54) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 czerwca 2016 o 00:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***s://***youtube.com/watch?v=g9vhfimm-au polecam od 2. godziny.
Rozwiń
gość
gość (15 maja 2016 o 05:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W  sprawie referendum jesteśmy sami sędziami , i to jak mocno damy się omanić wójtowi  to tylko zależy od nas . Oczywiście możemy nie iść do urn , ale potem nie mamy prawa do narzekania że się dzieje źle , jeżeli nie wykorzystamy możliwości która jest nam dana . Niech każdy  sam oceni to według swojego sumienia ,to czy pozwolimy na te delikatnie mówiąc złe działania .

Rozwiń
Gość
Gość (14 maja 2016 o 15:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nikt za was tego nie zrobi, siedząc w domu i przyglądając się przyczynicie się do nieszczęść ludzi i pogłębiającego się chaosu. Dla Łaguny odwołanie to nie będzie nieszczęście. Przyjmą go z pocałowaniem ręki w Kyrce. Tam będzie mógł się spełniać, wciskając ludziom kit.
Rozwiń
Gość
Gość (14 maja 2016 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Argumenty przeciw wójtowi można znaleść na forum (ponad 1300 komentarzy) w google [Mieszkańcy chcą odwołać wójta gminy Wąwolnica na dzienniku wschodnim]
Rozwiń
gość
gość (13 maja 2016 o 20:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pisanie o niczym i rozpoznawanie charakterów pisma nic nie da Dziecinada w tak ważnym czasie!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (54)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!