sobota, 17 lutego 2018 r.

Puławy

Wielkie porządki na targowiskach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 marca 2005, 17:42
Autor: Tomasz Kolasa

Targowisko na Składowej będzie budowane od podstaw. Robotnicy pojawią się na placu budowy w czerwcu. Pusty w tej chwili plac zostanie uporządkowany i utwardzony. Potem pojawią się tu miejsca parkingowe, stanowiska dla kupców, szalety i magazyny. W drugim etapie powstaną blaszane wiaty dla handlowców i zadaszenie ciągów dla pieszych.

– To targowisko przejmie handel, który obecnie odbywa się w każdą środę przy ul. Kaniowczyków – mówi Wojciech Liszka, prezes miejskiej spółki Targowiska Puławskie. – To na przykład handel trzodą chlewną, płodami rolnymi, meblami i innymi, wielkogabarytowymi towarami.
W tej chwili przy ul. Kaniowczyków handel odbywa się dosłownie w szczerym polu. W kiepskich warunkach sanitarnych i bez zadaszenia. Mimo to, gdy pojawiła się pierwsza koncepcja budowy targowiska na Składowej, handlowcy nie byli zachwyceni. Obawiali się, że klienci nie będą chcieli jeździć na obrzeża miasta.
– Będziemy starali się rozwiązać ten problem – zapewnia Liszka. – Prowadzimy rozmowy z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w sprawie uruchomienia dodatkowych linii kursujących na targowisko. Poza tym handlowcy i klienci będą mieli lepsze warunki. Będzie gdzie zaparkować samochód, przeładować towar czy umyć sprzęt. To chyba lepsze niż handel w szczerym polu z jedną prowizoryczną toaletą.
Targowisko na Składowej będzie miało ponad 6 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Handlowcy będą dysponować dwoma rzędami stanowisk. Budowa targowiska pochłonie około 1,2 mln złotych. Początkowo nie miało być zadaszenia alejki, ale tę koncepcję storpedowali radni z Komisji Gospodarki Komunalnej. Skorzystają na tym kupujący – ciąg dla pieszych będzie osłaniał przezroczysty daszek z poliwęglanowych włókien.
Równolegle z przetargiem na budowę targowiska na Składowej ruszą prace nad projektowaniem hali targowej przy ul. Piaskowej. Procedury przetargowe powinny zostać rozstrzygnięte do końca tego roku. A już na początku przyszłego roku ruszą roboty budowlane. Ma tu powstać nowoczesna hala targowa z miejscami parkingowymi i licznymi udogodnieniami dla handlarzy i klientów.
– To targowisko będzie spełniać zupełnie inną rolę niż na Składowej – mówi Liszka. – Będzie to handel typowo bazarowy, detaliczny, podczas gdy na Składowej przewidujemy raczej handel hurtowy. Powstanie tu szereg małych pawilonów handlowych, o średniej powierzchni 10–15 metrów kwadratowych. W kwietniu ogłosimy konkurs na zaprojektowanie tego obiektu.
Koszt tej olbrzymiej inwestycji nie jest jeszcze znany, ale nieoficjalnie mówi się o kilku milionach złotych. Miasto będzie starało się o dofinansowanie budowy z funduszy unijnych. Jeśli wniosek zostanie przyjęty, jest szansa, że spółka będzie musiała wyłożyć tylko jedną czwartą kosztów budowy.
Targowisko na Piaskowej powstało w latach sześćdziesiątych. O konieczności jego modernizacji mówi się już od co najmniej kilku lat. Handlujących jest tak dużo, że nie mieszczą się na wyznaczonym placu. Często zdarza się, że okupują chodniki. A przechodzący w niedozwolonych miejscach klienci są prawdziwą zmorą dla kierowców. Powstanie hali ma zlikwidować również ten problem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!