poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Puławy

Wolontariusze pomogą romskim dzieciom

Dodano: 13 grudnia 2015, 09:38

Pomysłodawcą wsparcia romskich dzieci jest Ignacy Czeżyk. Fot. Paweł Buczkowski<br />
Pomysłodawcą wsparcia romskich dzieci jest Ignacy Czeżyk. Fot. Paweł Buczkowski

Wyniki w nauce, frekwencja w szkole, znajomość języka polskiego oraz integracja – te elementy wśród dzieci z romskich rodzin poprawić może nowy projekt oparty na pracy wolontariuszy. Rozmowy już trwają i są chętni.

O sytuacji Romów w Puławach mówi się od dawna, ale dopiero po ostatniej komisji miejskiej na ten temat pojawiły się pierwsze konkretne propozycje działań. Biorąc pod uwagę problem z regularnym uczęszczaniem na zajęcia, barierę językową, odmiennością kulturową i słabsze wyniki w nauce, radni zaproponowali działania zaradcze.

Ignacy Czeżyk chciałby uruchomić specjalny wolontariat skierowany do romskich dzieci. Miałby być on oparty na chętnej do podjęcia się tego wyzwania młodzieży z puławskich szkół średnich. Ta mogłaby pomagać w odrabianiu lekcji, nadrabianiu zaległości językowych i działać na rzecz integracji.

– To jest do zrobienia i trzeba to zorganizować. Najważniejsze, żeby znalazł się lokal na ten cel – mówi Ignacy Czeżyk, pomysłodawca, który przyznaje, że ze znalezieniem wolontariuszy nie będzie problemu.
Projekt wsparcia dla romskich dzieci podoba się także Małgorzacie Ceglarskiej, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4, do której chodzi grupa uczniów mniejszości etnicznej.

– W naszej szkole dużo się już zrobiło na rzecz społeczności romskiej, ale cały czas trzeba poszukiwać nowych form. Młodzież mogłaby zaopiekować się (po szkole) tymi dziećmi, pomóc w pracy domowej, ale także zorganizować wyjście np. do kina, czy na wystawę. Ważne, żeby pokazywać im naszą kulturę, rozmawiać po polsku – mówi dyrektor Ceglarska.

Powodzenie rodzącego się projektu będzie zależało od aprobaty samej społeczności romskiej, rodziców tych dzieci oraz ich zaufania. Jak podkreśla dyrektor "czwórki", wolontariat mógłby uzupełnić szereg istniejących już działań, np. zajęć plastycznych na świetlicy szkolnej, w których romskie dzieci nie od dzisiaj osiągają sukcesy. Jeśli uda się dojść do porozumienia pomiędzy dyrektorkami puławskich placówek oraz mniejszością romską, projekt mógłby wystartować od początku nowego semestru.

Czytaj więcej o: pomoc romowie
Gość
Gość
erazm
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 grudnia 2015 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Własnie przeciez to pan Maj chciał rozwiązać ten problem to on się udzielał .On jedyny stawił czoła.A co czyżyk zrobił?.To pan Maj zaproponował edukację młodzieży romskiej .Czy chciał żle?.Co ma czeżyk teraz do powiedzenia?.Tak nie bedzie bo my z radnym P Majem pójdziemy reka w ręke.
Rozwiń
Gość
Gość (14 grudnia 2015 o 10:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jakby polacy dostawali kase za nic to tez by im sie nie chciało chodzic do szkoly. tu trzeba zmian systemowych jakie proponuje pan Maj a nie kosmetyki pod publiczkę jak Czezyk.
Rozwiń
erazm
erazm (13 grudnia 2015 o 23:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawi mnie jeszcze jedno. Przecież rada miasta, wśród nich Czezyk, oskarżając pana Maja. napisali ze problem romski nie ma większego znaczenia! Ze go nie ma. Teraz okazuje się nagle ze jest?

Radni oskarzyli p. Maja ze ośmiesza miasto, zakłóca prace rady  bo i TU UWAGA:  zajmuje się min sprawami romów, ktore dla nich nie mają większego znaczenia. Zaraz sie zagotuję

Rozwiń
Gość
Gość (13 grudnia 2015 o 22:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawi mnie jeszcze jedno. Przecież rada miasta, wśród nich Czezyk, oskarżając pana Maja. napisali ze problem romski nie ma większego znaczenia! Ze go nie ma. Teraz okazuje się nagle ze jest?
Rozwiń
Gość
Gość (13 grudnia 2015 o 22:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wolontariat - dobre sobie!Juz to widzę jak cyganie wpuszczają wolontariuszy po szkole do domu i sie integrują. Tu trzeba zmienić prawo, uciąć zasiłki, sprawdzić te niby choroby, egzekwować obowiązek szkolny. Tu ma racje Maj i to sa konkrety. Czezyk - banały i frazesy bez czynów. Ciekawi mnie co w ogóle z zyciu zrobil Czezyk dla mieszkańców, oprócz czytania proklamacji, dawania rozwlekłych rad i tyrad. Co konkretnie z tych ton banałów wprowadził w czyn w zycie?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!