Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

13 grudnia 2015 r.
9:38

Wolontariusze pomogą romskim dzieciom

0 15 A A
Pomysłodawcą wsparcia romskich dzieci jest Ignacy Czeżyk. Fot. Paweł Buczkowski<br />
Pomysłodawcą wsparcia romskich dzieci jest Ignacy Czeżyk. Fot. Paweł Buczkowski

Wyniki w nauce, frekwencja w szkole, znajomość języka polskiego oraz integracja – te elementy wśród dzieci z romskich rodzin poprawić może nowy projekt oparty na pracy wolontariuszy. Rozmowy już trwają i są chętni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O sytuacji Romów w Puławach mówi się od dawna, ale dopiero po ostatniej komisji miejskiej na ten temat pojawiły się pierwsze konkretne propozycje działań. Biorąc pod uwagę problem z regularnym uczęszczaniem na zajęcia, barierę językową, odmiennością kulturową i słabsze wyniki w nauce, radni zaproponowali działania zaradcze.

Ignacy Czeżyk chciałby uruchomić specjalny wolontariat skierowany do romskich dzieci. Miałby być on oparty na chętnej do podjęcia się tego wyzwania młodzieży z puławskich szkół średnich. Ta mogłaby pomagać w odrabianiu lekcji, nadrabianiu zaległości językowych i działać na rzecz integracji.

– To jest do zrobienia i trzeba to zorganizować. Najważniejsze, żeby znalazł się lokal na ten cel – mówi Ignacy Czeżyk, pomysłodawca, który przyznaje, że ze znalezieniem wolontariuszy nie będzie problemu.
Projekt wsparcia dla romskich dzieci podoba się także Małgorzacie Ceglarskiej, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4, do której chodzi grupa uczniów mniejszości etnicznej.

– W naszej szkole dużo się już zrobiło na rzecz społeczności romskiej, ale cały czas trzeba poszukiwać nowych form. Młodzież mogłaby zaopiekować się (po szkole) tymi dziećmi, pomóc w pracy domowej, ale także zorganizować wyjście np. do kina, czy na wystawę. Ważne, żeby pokazywać im naszą kulturę, rozmawiać po polsku – mówi dyrektor Ceglarska.

Powodzenie rodzącego się projektu będzie zależało od aprobaty samej społeczności romskiej, rodziców tych dzieci oraz ich zaufania. Jak podkreśla dyrektor "czwórki", wolontariat mógłby uzupełnić szereg istniejących już działań, np. zajęć plastycznych na świetlicy szkolnej, w których romskie dzieci nie od dzisiaj osiągają sukcesy. Jeśli uda się dojść do porozumienia pomiędzy dyrektorkami puławskich placówek oraz mniejszością romską, projekt mógłby wystartować od początku nowego semestru.

Czytaj więcej o:

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 20:44
Własnie przeciez to pan Maj chciał rozwiązać ten problem to on się udzielał .On jedyny stawił czoła.A co czyżyk zrobił?.To pan Maj zaproponował edukację młodzieży romskiej .Czy chciał żle?.Co ma czeżyk teraz do powiedzenia?.Tak nie bedzie bo my z radnym P Majem pójdziemy reka w ręke.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 10:05
jakby polacy dostawali kase za nic to tez by im sie nie chciało chodzic do szkoly. tu trzeba zmian systemowych jakie proponuje pan Maj a nie kosmetyki pod publiczkę jak Czezyk.
Avatar
erazm / 13 grudnia 2015 o 23:39

Ciekawi mnie jeszcze jedno. Przecież rada miasta, wśród nich Czezyk, oskarżając pana Maja. napisali ze problem romski nie ma większego znaczenia! Ze go nie ma. Teraz okazuje się nagle ze jest?

Radni oskarzyli p. Maja ze ośmiesza miasto, zakłóca prace rady  bo i TU UWAGA:  zajmuje się min sprawami romów, ktore dla nich nie mają większego znaczenia. Zaraz sie zagotuję

Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 22:22
Ciekawi mnie jeszcze jedno. Przecież rada miasta, wśród nich Czezyk, oskarżając pana Maja. napisali ze problem romski nie ma większego znaczenia! Ze go nie ma. Teraz okazuje się nagle ze jest?
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 22:03
Wolontariat - dobre sobie!Juz to widzę jak cyganie wpuszczają wolontariuszy po szkole do domu i sie integrują. Tu trzeba zmienić prawo, uciąć zasiłki, sprawdzić te niby choroby, egzekwować obowiązek szkolny. Tu ma racje Maj i to sa konkrety. Czezyk - banały i frazesy bez czynów. Ciekawi mnie co w ogóle z zyciu zrobil Czezyk dla mieszkańców, oprócz czytania proklamacji, dawania rozwlekłych rad i tyrad. Co konkretnie z tych ton banałów wprowadził w czyn w zycie?
Avatar
jola / 13 grudnia 2015 o 21:58

Przeciez to nie czyżyk chciał pomóc tylko radny p maj ludzie to chore

Avatar
jola / 13 grudnia 2015 o 21:57

Przeciez to nie czyżyk chciał pomóc tylko radny p maj ludzie to chore

Avatar
stop kłamstwu / 13 grudnia 2015 o 21:46

Manipulacje i kłamstwa na temat radnego Maja sięgaja zeniutu. Kto przerwal obrady komisji w chwili kiedy pan Maj składal propozycje rozwiązań problemów? Ciekawe jak głosował wtedy pan Czezyk? Moze ktos wie?  Maj wskazuje konkretne porpozycje rozwiązań systemowych i pomoc edukacyjną szkole 4. Na szczescie docieraja do nas okruchy informacji mimo cynicznych kłamstw zawodowych manipulatorów http://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/n,1000170917,romowie-radny-chce-nas-liczyc-a-nie-pomagac.html

Manipulacje i kłamstwa na temat radnego Maja sięgaja zeniutu. Kto przerwal obrady komisji w chwili kiedy pan Maj składal propozycje rozwiązań problemów? Ciekawe jak głosował wtedy pan Czezyk? Moze ktos wie?  Maj wskazuje konkretne porpozycje rozwiązań systemowych i pomoc edukacyjną szkole 4. Na szczescie docieraja do nas okruchy informacji mimo cynicznych kłamstw zawodowych manipulatorów http://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/n,1000170917,romowie-radny-chce-nas-liczyc-a-nie-pomagac.html

rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 15:56
Z tego co zrozumiałem stanowisko pozostałych radnych wobec radnego Maja dotyczyło przede wszystkim nie samego poruszania kwestii związanych z Romami, a właśnie braku proponowania konkretnych działań mających rozwiązać problem i nadużywania interpelacji, zamiast zwykłego zapytania o złożenie wyjaśnień. Nie chodzi mi tu o to, aby bronić radnego Czeżyka czy też piętnować radnego Maja, ale wydaje mi się, że po prostu wiele osób nieco bezrefleksyjnie negatywnie podchodzi do działań pozostałych radnych, gloryfikując jednocześnie działania radnego Maja, gdzie tak naprawdę dotychczas jedyną propozycję w sprawie rozwiązania problemu wskazał akurat radny Czeżyk.
Z tego co zrozumiałem stanowisko pozostałych radnych wobec radnego Maja dotyczyło przede wszystkim nie samego poruszania kwestii związanych z Romami, a właśnie braku proponowania konkretnych działań mających rozwiązać problem i nadużywania interpelacji, zamiast zwykłego zapytania o złożenie wyjaśnień. Nie chodzi mi tu o to, aby bronić radnego Czeżyka czy też piętnować radnego Maja, ale wydaje mi się, że po prostu wiele osób nieco bezrefleksyjnie negatywnie podchodzi do działań pozostałych radnych, gloryfikując jednocześnie działania radnego ... rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 15:36
Negatywne postrzeganie działań radnego Czezyka wynika z faktu iż radny Maj za swoje wnioski o Romach został napietnowany przez pozostałych radnych, mowiono ze nie ma racjii i kłamie. A teraz bohaterem za to co wcześniej negował zostanie radny pisowski. Typowe dla tej opcjii politycznej, żenujące. Całe szczęście miszkańcy widzą tę hipokryzje.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 20:44
Własnie przeciez to pan Maj chciał rozwiązać ten problem to on się udzielał .On jedyny stawił czoła.A co czyżyk zrobił?.To pan Maj zaproponował edukację młodzieży romskiej .Czy chciał żle?.Co ma czeżyk teraz do powiedzenia?.Tak nie bedzie bo my z radnym P Majem pójdziemy reka w ręke.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 10:05
jakby polacy dostawali kase za nic to tez by im sie nie chciało chodzic do szkoly. tu trzeba zmian systemowych jakie proponuje pan Maj a nie kosmetyki pod publiczkę jak Czezyk.
Avatar
erazm / 13 grudnia 2015 o 23:39

Ciekawi mnie jeszcze jedno. Przecież rada miasta, wśród nich Czezyk, oskarżając pana Maja. napisali ze problem romski nie ma większego znaczenia! Ze go nie ma. Teraz okazuje się nagle ze jest?

Radni oskarzyli p. Maja ze ośmiesza miasto, zakłóca prace rady  bo i TU UWAGA:  zajmuje się min sprawami romów, ktore dla nich nie mają większego znaczenia. Zaraz sie zagotuję

Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 22:22
Ciekawi mnie jeszcze jedno. Przecież rada miasta, wśród nich Czezyk, oskarżając pana Maja. napisali ze problem romski nie ma większego znaczenia! Ze go nie ma. Teraz okazuje się nagle ze jest?
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 22:03
Wolontariat - dobre sobie!Juz to widzę jak cyganie wpuszczają wolontariuszy po szkole do domu i sie integrują. Tu trzeba zmienić prawo, uciąć zasiłki, sprawdzić te niby choroby, egzekwować obowiązek szkolny. Tu ma racje Maj i to sa konkrety. Czezyk - banały i frazesy bez czynów. Ciekawi mnie co w ogóle z zyciu zrobil Czezyk dla mieszkańców, oprócz czytania proklamacji, dawania rozwlekłych rad i tyrad. Co konkretnie z tych ton banałów wprowadził w czyn w zycie?
Avatar
jola / 13 grudnia 2015 o 21:58

Przeciez to nie czyżyk chciał pomóc tylko radny p maj ludzie to chore

Avatar
jola / 13 grudnia 2015 o 21:57

Przeciez to nie czyżyk chciał pomóc tylko radny p maj ludzie to chore

Avatar
stop kłamstwu / 13 grudnia 2015 o 21:46

Manipulacje i kłamstwa na temat radnego Maja sięgaja zeniutu. Kto przerwal obrady komisji w chwili kiedy pan Maj składal propozycje rozwiązań problemów? Ciekawe jak głosował wtedy pan Czezyk? Moze ktos wie?  Maj wskazuje konkretne porpozycje rozwiązań systemowych i pomoc edukacyjną szkole 4. Na szczescie docieraja do nas okruchy informacji mimo cynicznych kłamstw zawodowych manipulatorów http://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/n,1000170917,romowie-radny-chce-nas-liczyc-a-nie-pomagac.html

Manipulacje i kłamstwa na temat radnego Maja sięgaja zeniutu. Kto przerwal obrady komisji w chwili kiedy pan Maj składal propozycje rozwiązań problemów? Ciekawe jak głosował wtedy pan Czezyk? Moze ktos wie?  Maj wskazuje konkretne porpozycje rozwiązań systemowych i pomoc edukacyjną szkole 4. Na szczescie docieraja do nas okruchy informacji mimo cynicznych kłamstw zawodowych manipulatorów http://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/n,1000170917,romowie-radny-chce-nas-liczyc-a-nie-pomagac.html

rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 15:56
Z tego co zrozumiałem stanowisko pozostałych radnych wobec radnego Maja dotyczyło przede wszystkim nie samego poruszania kwestii związanych z Romami, a właśnie braku proponowania konkretnych działań mających rozwiązać problem i nadużywania interpelacji, zamiast zwykłego zapytania o złożenie wyjaśnień. Nie chodzi mi tu o to, aby bronić radnego Czeżyka czy też piętnować radnego Maja, ale wydaje mi się, że po prostu wiele osób nieco bezrefleksyjnie negatywnie podchodzi do działań pozostałych radnych, gloryfikując jednocześnie działania radnego Maja, gdzie tak naprawdę dotychczas jedyną propozycję w sprawie rozwiązania problemu wskazał akurat radny Czeżyk.
Z tego co zrozumiałem stanowisko pozostałych radnych wobec radnego Maja dotyczyło przede wszystkim nie samego poruszania kwestii związanych z Romami, a właśnie braku proponowania konkretnych działań mających rozwiązać problem i nadużywania interpelacji, zamiast zwykłego zapytania o złożenie wyjaśnień. Nie chodzi mi tu o to, aby bronić radnego Czeżyka czy też piętnować radnego Maja, ale wydaje mi się, że po prostu wiele osób nieco bezrefleksyjnie negatywnie podchodzi do działań pozostałych radnych, gloryfikując jednocześnie działania radnego ... rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 15:36
Negatywne postrzeganie działań radnego Czezyka wynika z faktu iż radny Maj za swoje wnioski o Romach został napietnowany przez pozostałych radnych, mowiono ze nie ma racjii i kłamie. A teraz bohaterem za to co wcześniej negował zostanie radny pisowski. Typowe dla tej opcjii politycznej, żenujące. Całe szczęście miszkańcy widzą tę hipokryzje.