czwartek, 25 maja 2017 r.

Puławy

Z głową uratują zabytki

Dodano: 28 grudnia 2006, 17:35

W ciągu czterech lat mają zostać odnowione najważniejsze relikty przeszłości w mieście z Pałacem Czartoryskich na czele.

W puławskim Urzędzie Miasta powstał pierwszy w województwie program opieki nad zabytkami.
Do odrestaurowania jest prawie 80 willi, domów, kościołów, kapliczek, pomników, cmentarzy i innych budynków, a także zabytków ruchomych takich jak np. sarkofag Augusta i Marii-Zofii Czartoryskich, czy inne rzeźby stojące w obrębie zespołu pałacowo-parkowego.
W programie wyznaczono pięć priorytetów. Jest to przede wszystkim rewaloryzacja osady parkowo-pałacowej. Pozostałe obiekty na których w pierwszej kolejności skupi się aktywność miasta to teren kościoła i cmentarza parafialnego we Włostowicach, kościół Wniebowzięcia NMP (tzw. "Na górce”), oraz teren wokół willi Samotnia.

Na temat programu swoją opinię wyraził wojewódzki konserwator zabytków. - Opinia była bardzo pozytywna. Konserwator zwróciła uwagę, że to pierwszy taki dokument w województwie lubelskim - mówi Jolanta Wróbel, kierownik Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.
W tej chwili trwają prace nad tym, żeby wyznaczyć bardziej szczegółowy harmonogram prac związanych z renowacją zabytków. Problemem w jego realizacji może być struktura własności zabytków. Większość z nich nie należy do miasta, a do Skarbu Państwa lub jest w rękach prywatnych. - Mimo to oceniamy, że program jest realny, bo był poprzedzony konsultacjami z właścicielami - zaznacza Jolanta Wróbel.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24