sobota, 24 lutego 2018 r.

Puławy

Z głową uratują zabytki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 grudnia 2006, 17:35

W ciągu czterech lat mają zostać odnowione najważniejsze relikty przeszłości w mieście z Pałacem Czartoryskich na czele.

W puławskim Urzędzie Miasta powstał pierwszy w województwie program opieki nad zabytkami.
Do odrestaurowania jest prawie 80 willi, domów, kościołów, kapliczek, pomników, cmentarzy i innych budynków, a także zabytków ruchomych takich jak np. sarkofag Augusta i Marii-Zofii Czartoryskich, czy inne rzeźby stojące w obrębie zespołu pałacowo-parkowego.
W programie wyznaczono pięć priorytetów. Jest to przede wszystkim rewaloryzacja osady parkowo-pałacowej. Pozostałe obiekty na których w pierwszej kolejności skupi się aktywność miasta to teren kościoła i cmentarza parafialnego we Włostowicach, kościół Wniebowzięcia NMP (tzw. "Na górce”), oraz teren wokół willi Samotnia.

Na temat programu swoją opinię wyraził wojewódzki konserwator zabytków. - Opinia była bardzo pozytywna. Konserwator zwróciła uwagę, że to pierwszy taki dokument w województwie lubelskim - mówi Jolanta Wróbel, kierownik Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.
W tej chwili trwają prace nad tym, żeby wyznaczyć bardziej szczegółowy harmonogram prac związanych z renowacją zabytków. Problemem w jego realizacji może być struktura własności zabytków. Większość z nich nie należy do miasta, a do Skarbu Państwa lub jest w rękach prywatnych. - Mimo to oceniamy, że program jest realny, bo był poprzedzony konsultacjami z właścicielami - zaznacza Jolanta Wróbel.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!