piątek, 23 marca 2018 r.

Puławy

Z igłą i językami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2006, 20:06

W powiecie puławskim ubywa bezrobotnych. Jest więcej ofert pracy. A na dodatek specjaliści szacują, że tegoroczne inwestycje w mieście dodatkowo ożywią rynek pracy.


– Możemy mówić o dużym ożywieniu na rynku pracy, w ciągu roku z rejestru ubyło prawie 2 tysiące osób. Oczywiście były fale powrotów, np. po pracach sezonowych, ale do poprzedniego poziomu bezrobocia nie wróciliśmy – mówi Andrzej Gawęda, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Puławach.
W ubiegłym roku było także więcej ofert pracy niż w latach poprzednich. Ogółem do urzędu wpłynęło 3102 oferty pracy, to o prawie 300 więcej niż w 2004 roku. A poszukiwani są nie tylko wysokiej klasy specjaliści. Pracodawcy coraz częściej potrzebują ludzi z konkretnym wykształceniem, a tych niełatwo znaleźć. Bo coraz mniej młodych ludzi decyduje się na naukę w szkołach zawodowych, za to coraz więcej wybiera licea ogólnokształcące i na rynku pracy robi się luka.
– Jest coraz więcej ofert dla budowlańców, spawaczy, cieśli, murarzy, szwaczek – dodaje Andrzej Gawęda.
To szwaczka była w ubiegłym roku najbardziej pożądanym przez pracodawców fachowcem. Do puławskiego PUP wpłynęło aż 332 oferty pracy dla nich (a bezrobotnych szwaczek było 89). To głównie za sprawą otwarcia zakładu produkcyjnego firmy Ipaco z Międzyrzeca Podlaskiego, który powstał w budynkach upadłej puławskiej spółdzielni Absolwent. Poszukiwani byli także pracownicy do biur (głównie na staż), sprzedawcy, sortowacze, kelnerzy, murarze, elektromonterzy, handlowcy i kierowcy samochodów ciężarowych.
Nie mogą narzekać również nauczyciele języków obcych. W ubiegłym roku do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęły dla nich 24 oferty pracy, a jako bezrobotna zarejestrowana była tylko jedna osoba.
Nie brakuje także chętnych do otwierania własnych firm. 91 osób zdecydowało się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
– To nas cieszy szczególnie, bo jeśli taka firma utrzyma się na rynku, to po pewnym czasie zacznie zatrudniać kolejnych pracowników – dodaje dyrektor puławskiego Powiatowego Urzędu Pracy.
Dyrektor szacuje, że w tym roku będzie jeszcze lepiej i pojawią się nowe oferty pracy. Na ożywienie rynku wpłynie rozpoczęcie budowy obwodnicy Puław czy powstanie centrum handlowo-rozrywkowego – Galerii Zielonej.

Statystyka ujemna

W ostatnim dniu grudnia ubiegłego roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Puławach zarejestrowanych było 8241 bezrobotnych. To o 250 osób mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!