Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 lutego 2017 r.
8:44

Z szybkiego internetu skorzystały głównie placówki publiczne. "Zrobiliśmy wszystko, co możliwe"

Autor: Zdjęcie autora rs
3 14 A A

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wkrótce przestanie pełnić funkcji administracyjnych nad Puławską Siecią Światłowodową. Zadanie to w imieniu miasta przejmie powstałe niedawno Centrum Usług Wspólnych. Czy nowej instytucji zarządzanie siecią pójdzie lepiej – przekonamy się wkrótce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakopane pod ziemią przewody o wysokiej przepustowości danych kosztowały około 15 mln złotych. Szybki internet otrzymały głównie placówki publiczne.

Z podłączeniem prywatnych nieruchomości poszło już trochę gorzej. Odpowiadający za sieć MPWiK, bezskutecznie próbował znaleźć firmę, która miała wziąć na siebie obowiązek podłączania prywatnych odbiorców. Miejska spółka, zgodnie z przepisami, nie mogła świadczyć tych usług sama. Z drugiej strony możliwości zmiany dostawcy internetu właśnie na ten oferowany w ramach Puławskiej Sieci Światłowodowej nie przyciągał rzeszy klientów.

W międzyczasie na rynku pojawiła się m.in. technologia LTE umożliwiająca bezprzewodowy dostęp do sieci przez komórki i tablety, a ceny usług interentowych w całym spadły. W związku z tym szerokopasmowy internet za ciężkie miliony, który w Puławach jest na wyciągnięcie ręki (łopaty), stał się usługą trudną do sprzedaży. Nie znaczy to jednak, że zarządzanie nim przez MPWiK należy uznać za pasmo porażek.

– Było trudno, ale zrobiliśmy wszystko, co możliwe, żeby tę sieć udostępnić jak największej liczbie odbiorców. Z szerokopasmowego internetu korzystają dzisiaj wszystkie placówki publiczne, szkoły, przedszkola, urzędy oraz miejskie spółki. Wykorzystuje go m.in. OPEC, Nieruchomości Puławskie, czy MZK. Ta ostatnia firma światłowód wykorzystała uruchamiając elektroniczny system informacji na przystankach autobusów. To nie jest więc tak, że nikt z tego nie korzysta – mówi Wiesław Duklewski, główny inżynier w MPWiK.

Niewiadomą jest liczba umów zawartych z odbiorcami prywatnymi. Tutaj MPWiK zasłania się brakiem tych informacji, w związku z tym że sam nie prowadzi takiej działalności. – Tym zajmują się operatorzy ostatniej mili, z którymi podpisaliśmy kilka umów. Ilu użytkowników zdecydowało się na skorzystanie z tej usługi, to jest pytanie do nich – dodaje pracownik spółki, który podkreśla, że zysk z tytułu udostępnienia światłowodów pozwolił pokryć koszty obsługi sieci. – Wyszliśmy na swoje – zapewnia.

Wkrótce obowiązek dotyczący zarządzania Puławską Siecią Światłowodów spadnie na nowy podmiot. Władze miasta postanowiły, że zajmie się tym nowa instytucja, Centrum Usług Wspólnych przy ul. Piłsudskiego.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 maja 2017 o 13:49
Chciał jeszcze cyganom remontować mieszkania za nasza kasę. Na szczęście jeden człowiek go powstrzymał. Ciekawe czy podczas remontu założyłby im swój szybki internet, który i tak my byśmy im go finansowali???? Więcej takich pomysłów prezydencie Grobel!
Avatar
Gość / 4 maja 2017 o 13:43
Niech Grob ze swojej kieszeni zapłaci za ten debilizm. Tak samo jak za oddłużanie mieszkań patoli!
Avatar
Gość / 3 lutego 2017 o 12:16
Do redaktora: dobrze by wyglądało jakby ktoś dopilnował by w artykule nie było literówek, błędów stylistycznych oraz braków. Pozdrawiam Purysta
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 18:55
Normalnie. Wymieść te groblowe towarzystwo. pogonić nieudolnych urzędników zajmujących sie światłowodem i nie tylko. Ale co wolą robić? Wejść w koalicje z Groblem i utrzymywać ten beznadziejny stan? Przecież nie oni za to płacą.
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 18:17
Co mają mówić o chorych i kosztownych ''pomysłach'' Grobla? Jaki niby pomysł można mieć na niewydolnie działające beznadziejne ''pomysły''?
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 17:43
Teraz rządzi pis i jaki ma pomysł na światłowód? A może należy zapytać jaki miał w kampanii wyborczej? Co mówili kandydaci?
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 16:12
Za ten światłowód Grobel ze swoim dworem powinni podać się do dymisji.
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 16:11
Napisał urzędas żeby dostać następna premie i podwyżkę. Przynajmniej tutaj oszczędźcie nam swojego bełkotu
Avatar
RT / 2 lutego 2017 o 15:30
A ja od 2 tygodniu testuję internet 100 Mbs po światłowodzie MPWIK na Mokradkach. Może nie ma równo 100 ale ponad 95 mega wyciąga – nie ma porównania do Neostrady czy LTE. Więc jednak da się nawet w naszym mieście!
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 10:56
Kolejna inwestycja UFO
Avatar
Gość / 4 maja 2017 o 13:49
Chciał jeszcze cyganom remontować mieszkania za nasza kasę. Na szczęście jeden człowiek go powstrzymał. Ciekawe czy podczas remontu założyłby im swój szybki internet, który i tak my byśmy im go finansowali???? Więcej takich pomysłów prezydencie Grobel!
Avatar
Gość / 4 maja 2017 o 13:43
Niech Grob ze swojej kieszeni zapłaci za ten debilizm. Tak samo jak za oddłużanie mieszkań patoli!
Avatar
Gość / 3 lutego 2017 o 12:16
Do redaktora: dobrze by wyglądało jakby ktoś dopilnował by w artykule nie było literówek, błędów stylistycznych oraz braków. Pozdrawiam Purysta
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 18:55
Normalnie. Wymieść te groblowe towarzystwo. pogonić nieudolnych urzędników zajmujących sie światłowodem i nie tylko. Ale co wolą robić? Wejść w koalicje z Groblem i utrzymywać ten beznadziejny stan? Przecież nie oni za to płacą.
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 18:17
Co mają mówić o chorych i kosztownych ''pomysłach'' Grobla? Jaki niby pomysł można mieć na niewydolnie działające beznadziejne ''pomysły''?
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 17:43
Teraz rządzi pis i jaki ma pomysł na światłowód? A może należy zapytać jaki miał w kampanii wyborczej? Co mówili kandydaci?
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 16:12
Za ten światłowód Grobel ze swoim dworem powinni podać się do dymisji.
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 16:11
Napisał urzędas żeby dostać następna premie i podwyżkę. Przynajmniej tutaj oszczędźcie nam swojego bełkotu
Avatar
RT / 2 lutego 2017 o 15:30
A ja od 2 tygodniu testuję internet 100 Mbs po światłowodzie MPWIK na Mokradkach. Może nie ma równo 100 ale ponad 95 mega wyciąga – nie ma porównania do Neostrady czy LTE. Więc jednak da się nawet w naszym mieście!
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 10:56
Kolejna inwestycja UFO
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 5 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 14 4

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 169 19

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 2 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 12 21

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS 0 0

Brianna Joelle Kiesel i Magdalena Szajtauer wzmocniły Pszczółkę Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Dorota Mistygacz podpisała nowy kontrakt

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 21 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 39 45

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 26 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!